logo

Karaburun 44

Soma şehitliğinde insan seli

Soma şehitliğinde insan seli
MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, evlerine ekmek götürmek için yerin metrelerce derinlikte çalıştıkları sırada meydana gelen faciada ölen 301 maden işçisinden 43’ü Soma Belediye Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Soma şehitliğinde insan seli

Bunlardan 4’ü yakınlarının yanında, 39’u ise, şehitlik olarak ayrılan bölümde defnedildi. İlçe merkezinde polisin yoğun güvenlik önlemleri sürerken, mezarlığa, acıyı paylaşmak isteyen yüzlerce kişi akın etti. Daha önce açılan bazı mezar yerleri de artık toprağa verilecek maden şehidi kalmadığından kapatıldı. Şehitliğin en sonuna, kırmızı boyayla ‘Bir avuç kömür için bir ömür’ yazılması dikkat çekti.
Türkiye’nin en büyük maden faciasını yaşan Soma İlçesi’nde sokaklar, ölüm sessizliğine bürünürken, polisin yoğun güvenlik önlemleri sürüyor. Polis, ilçe girişindeki kontrol noktasında, ‘yabancı’ olarak görülen araçları arıyor.
SON ŞEHİT DE TOPRAĞA VERİLDİ
Maden faciasında, arkadaşlarını kurtarmak için alevlere müdahale eden ekipte bulunan ancak yaşamını kaybeden 45 yaşındaki Murat Avcı da bugün saat 10.00 sıralarında Soma Belediye Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Soma’nın son kahramanın da toprağa verilmesi ardından, daha önce açılan mezar yerleri de kapatıldı. Şehitlik olarak ayrılan bölümün son kısmına ise toprağa kırmızı boya ile ‘Bir avuç kömür için bir ömür’ yazılarak çevresine taşlar dizildi.
ÖĞRENCİLERİN DUYGULU MEKTUPLARI
Faciada yaşamlarını yitirenlerin yakınları ve il ile ilçelerden gelenler dua etmek için mezarlığa akın etti. Bu sırada facia kurbanlarının yakınları dün şehitliği ziyaret eden bir özel okulun öğrencilerinin bıraktığı mektupları okudu.
Büyüdüğünde kendi işini yapınca bütün güvenlik önlemlerini alacağı sözünü verenden, mektubuna ‘Somalı kardeşim’ diye başlayan duygulu mektupları okuyanlar, gözyaşlarını tutamadı. Soma’nın ölüm sessizliğini ise şehitlikteki feryatlar bozdu. Gelenekleri gereği madencilerin kana kana su içmeleri için kabirleri sulayanlar, gözü yaşlı halde kabrin çevresini düzenledi.
GÖZYAŞLARI SEL OLDU
MANİSA’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasında yaşamlarını yitiren işçilerden 42 yaşındaki Murat Avcı, Soma’da gözyaşları içinde toprağa verildi. Emekli olmasına rağmen, yeni ev aldığı için çalıştığı belirtilen Avcı’nın mezarı başında ağıtlar yakan eşi Havva Avcı yürekleri dağladı.
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait kömür ocağındaki faciada yaşamını yitiren 301 maden işçisinden evli ve 1 çocuk babası Murat Avcı’nın cenazesi Akhisar Devlet Hastanesi’ndeki DNA testinin ardından Soma’ya getirildi. Avcı için ilçe mezarlığı içerindeki 5 bin metrekarelik alanda oluşturulan Madenci Şehitliği’de tören düzenlendi. Törene Avcı’nın eşi 35 yaşındaki Havva Avcı, kardeşleri Mustafa ve Suat Avcı, madenciler ve 200 kadar kişi katıldı. Kılınan namaz ardından Avcı’nın cenazesi toprağa verildi.
MEZARINA FORMASI KONULDU
Kardeşleri, Murat Avcı’nın mezarına daha önce 8 yıl formasını giydiği Soma Sotesspor’un atkısını serip, çiçeklerle donattı. Avcı’nın madenci arkadaşları ve yakınları uzun süre mezarın başından ayrılamadı.
Eşinin mezarı kapanan Havva Avcı, “Murat’ım, Murat’ım kara gözlü Murat’ım. Evimin direği gitti, sağ kolum kırıldı. Murat’ım beni ve yavrunu kimlere bırakıp gittin. Keşke o evi almaz olaydın da madene inmez olaydın. Ben şimdi ne yapacağım, bebeğimize ne diyeceğim? ‘Baban nereye gitti’ diyeceğim, nasıl anlatacağım? Oğlum seni sorduğunda ben ne diyeceğim Murat’ım? Hani sünnetini birlikte yapacaktık, hani okula birlikte götürecektik? Senin daha göreceğin çok şeyler vardı” diye ağıt yaktı.
Bu feryatların ardından baygınlık geçiren Havva Avcı, 112 Acil Servis ambulansı ile Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ