logo

Karaburun 44

İstanbul’da gergin gece

İstanbul’da gergin gece

Okmeydanı’nda, göstericiler tarafından atılan boru tipi parça tesirli patlayıcının yakınlarında infilak etmesi sonucu 2 vatandaş ile biri Çevik Kuvvet’te görevli Emniyet Müdürü 5 kişi yaralandı.

Emniyet'ten Okmeydanı açıklaması

Okmeydanı Cemevi önünde 30 yaşındaki Uğur Kurt’un ağır yaralanmasından sonra, gece boyunca Okmeydanı, Gazi Mahallesi ve Sancaktepe’de gerginlik yaşandı. Akşam saatlerinden itibaren göstericiler ile polis ekiplerinin karşı karşıya geldiği Okmeydanı’nda, iki ayrı grup polislere havai fişek, molotof ve el yapımı parça tesirli bomba atmaya başladı. Polisler de gruba gaz bombaları ve tazyikli suyla karşılık verdi. Saat 22.00 sıralarında göstericilerin attığı “boru tipi parça tesirli” bir patlayıcı, polislerin bulunduğu yere yakın bir noktada infilak etti. Şarapnel parçalarının başına isabet ettiği Akan Yücel adlı bir vatandaş kanlar içinde yere yığıldı. Bir sivil vatandaş ile biri Çevik Kuvvet’te görevli Emniyet Müdürü 5 polis yaralandı. Yaralılar çevreden yetişenler ve polislerin yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Akan Yücel’in durumunun ağır olduğu belirtildi.
EMNİYET’TEN AÇIKLAMA: BİRİ AĞIR 2 VATANDAŞ İLE 1 EMNİYET MÜDÜRÜ VE 6 POLİS YARALANDI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Okmeydanı’nda bu gece meydana gelen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Emniyet’in açıklaması şöyle: “Okmeydanı’nda sabah saatlerinde bir vatandaşımızın yaralanmasını provoke etmeye çalışan şahıslar üzerinde yapılan uygulamada (2) adet pompalı tüfek ve (1) adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir. Yine akşam saatlerinde Okmeydanı Şark Kahvesi bölgesinde güvenlik tedbiri alan emniyet güçlerine yönelik el yapımı parça tesirli (3) adet el bombası atılmış, (1)’i ağır olmak üzere (2) vatandaş,  (1) emniyet müdürü ve (6) polis memuru yaralanmıştır.”
EMNİYETTEN BİR AÇIKLAMA DAHA
İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Okmeydanı’nda meydana gelen olaylarda bir polis memurunun silahlı saldırı sonucu ayağından yaralandığı bildirildi. Yapılan yazılı açıklama şöyle: “Okmeydanı’nda devam eden olaylarla ilgili olarak polise yapılan silahlı saldırıda (1) polis memuru daha ayağından yaralanmış olup; hastanede tedavisi devam etmektedir.” İstanbul Emniyet Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada da “Okmeydanı’nda sabah saatlerinde bir vatandaşımızın yaralanmasını provoke etmeye çalışan şahıslar üzerinde yapılan uygulamada (2) adet pompalı tüfek ve (1) adet ruhsatsız tabanca ele geçirilmiştir. Yine akşam saatlerinde Okmeydanı Şark Kahvesi bölgesinde güvenlik tedbiri alan emniyet güçlerine yönelik el yapımı parça tesirli (3) adet el bombası atılmış, (1)’i ağır olmak üzere (2) vatandaş,  (1) emniyet müdürü ve (6) polis memuru yaralanmıştır.” denilmişti.
Gazi Mahallesi’nde göstericiler bir aracı ateşe verdi
Sancaktepe’de eylemci grubun attığı bir molotof kokteyli zırhlı polis aracına isabet etti.
Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi’nde saat 20.30 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Uğur Kurt’un yaralanmasını protesto ederek yürüyüş yaptı. Göstericiler daha sonra, cadde üzerinde bulunan çöp konteynerlerini yola devirerek barikat kurdu. Bir grup gösterici ise, yol kenarında bulunan bir otomobili yolun ortasına getirerek, aracı ters çevirdi. Göstericiler otomobil ve daha önceden hazırlanan barikatları ateşe verdikten sonra, polis ekiplerine taş ve molotof kokteyli attı. Polis ekipleri, göstericilere panzer ve TOMA ile tazyikli su sıkarak ve gaz bombasıyla müdahale etti. Ekipler, ateşleri ve yanan otomobili TOMA ve panzerdan su sıkarak söndürdü. Yanan otomobil kullanılamaz hale gelirken, göstericiler müdahalenin ardından dağıldı.
SANCAKTEPE’DE OLAYLAR Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde saat 22.00 sıralarında toplanan bir grup, yollara barikat kurdu. Göstericiler, polise taş ve molotof kokteyli attı. Polis de gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.
ZIRHLI POLİS ARACI ALEV ALDI Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan grup, yeniden toplandı. Grubun attığı bir molotof, zırhlı polis aracına isabet etti. Alev alan araç TOMA tarafından söndürüldü. Polisin gruplara müdahalesi aralıklarla devam ediyor.
OKMEYDANI’NDA KURŞUNLA YARALANAN POLİS MEMURUNUN TEDAVİSİ SÜRÜYOR Okmeydanı’nda sabah saatlerinde başlayan ve gece ilerleyen saatlere kadar süren olaylarda Talha İşlek isimli polis memuru sol siz kapağından isabet eden kurşun ile yaralandı. Olay yerindeki bir taksi ile Şişli Florance Nightingale hastanesine götürülen yaralı polis memurunun hayati tehlikesinin bulunmadığı ve tedavisinin devam ettiği öğrenildi. Öte yandan konuyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden de yazılı bir açıklama yapılmıştı. Yazılı açıklamada, “Okmeydanı’nda devam eden olaylarla ilgili olarak polise yapılan silahlı saldırıda (1) polis memuru daha ayağından yaralanmış olup; hastanede tedavisi devam etmektedir.” denilmişti.
GERGİNLİK GECE DE DEVAM ETTİ Okmeydanı’nda sabah saatlerinde başlayan olaylar gece saatlerinde de devam etti. Şark Kahvesi’nde toplanıp polise taş ve molotof kokteyli atan gruba polis biber gazı ve TOMA ile tazyikli su sıkarak müdahale etti. Çevik kuvvet polisleri göstericileri bir süre müdahale ettikten sonra gece saat 00.30 sıralarında Cemal Kamacı Spor Kompleksi’ne çekildi. Daha sonra göstericiler Darülaceze Caddesi ile Fevzi Çakmak Caddesi birleşimine bariyer kurarak yolu trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis ekipleri yeniden gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonrasında polis ekipleri Cemal Kamacı Spor Kompleksi bahçesine girdi. Grubun ara sokaklardaki bekleyişi devam ediyor.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ