logo

Karaburun 44

Barzani Kürtler fırsatı değerlendirmeli

Barzani Kürtler fırsatı değerlendirmeli
IRAK Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Irak’ın artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu belirterek, bugünkü Irak’ın iki hafta öncesinden farklı olduğunu; ülkedeki son gelişmelerden sonra Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için ortaya çıkan fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Barzani Kürtler fırsatı değerlendirmeli

Barzani, “Irak dağılıyor. Bağımsızlık konusunda Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz. Geleceğimiz tayin etme vakti geldi” dedi.
CNN’de Christiane Amanpour’un dün akşamki programına katılan Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Irak’taki son gelişmeleri ve gelecekte Kürtlerin alacağı pozisyonu değerlendirdi. Irak’ın artık bir arada kalabilmesinin güç olduğunu dile getiren Barzani, tercübelerinin artık bu şekilde devam edemeyeceklerini gösterdiğini; bugünkü Irak’ın iki hafta öncesinden farklı olduğunu söyledi. Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan edip etmeyeceğini de değerlendiren Barzani, şunları söyledi:
GELECEĞİ TAYİN VAKTİ GELDİ “Son 10 yıldır yeni ve demokratik bir Irak inşa edebilmek için her türlü esnekliği ve çabayı gösterdik, elimizden gelen her şeyi yaptık. Fakat maalesef bu tecrübe, olması gerektiği gibi başarılı olmadı. İşte bu yüzden Irak’taki son gelişmelerin ardından, Kürt halkının kendi geleceğini belirlemesi için fırsatı değerlendirmesi gerektiğinin artık kanıtlandığını düşünüyorum. Artık Kürt halkının geleceğini tayin etme vakti geldi. Biz de Kürt halkının kararı neyse onu destekleyeceğiz. Birkaç yıl önce bir referandum yapıldı, fakat resmi değildi. Bölgedeki diğer ülkelerdekilerin aksine, gerçek bir sonuç alındı. Halkın yüzde 90’ı bağımsızlığa ‘evet’ dedi.”
IRAK ARTIK DAĞILIYOR Irak’ın dağılmasına neden olmaktan endişe edip etmedikleriyle ilgili bir soruyu da yanıtlayan Barzani, “Açıkçası 2003’te rejimin yıkılmasından sonra, Irak’ın birliğini ve bütünlüğünü biz Kürtler koruduk. Son 10 yıldır bu işi biz yaptık. Fakat şimdi Irak zaten bariz biçimde dağılıyor. Merkezi hükümet her şeyin üzerindeki kontrolünü kaybediyor. Ordu, polis ve her şey dağılıyor. Şu an IŞİD dediğimiz oluşumun ortaya çıkışına tanık oluyoruz. Ortaya çıkan yeni bir devletle çok uzun bir sınırı paylaşıyoruz. Bu bizim suçumuz değil, Irak’ın çöküşüne biz neden olmadık. Bilinmeyenin esiri olmak istemiyoruz” dedi.
MALİKİ’Yİ AYLAR ÖNCESİ UYARDIM DİNLEMEDİ Irak’ın bugün içine düştüğü durumla ilgili daha önce Irak Başbakanı Maliki’yi uyardığını dile getiren Barzani, Maliki’ye IŞİD’e karşı savaşma konusunda yardım teklifinde bulunduklarını, ancak bu tekliflerinin ise geri çevrildiğini söyledi. Barzani, şunları söyledi:
“Başbakan bizden yardım istemedi. Tersine, yardım teklifimizi reddetti. Biz şu an Kürdistan’ı IŞİD ya da diğer herkesten koruyoruz. Sınıra yaklaşan herkesle savaşırız. Teröristlerle savaşma görevinin icrasında tereddüt etmeyiz. Fakat önümüzde açık bir gelecek olmadıkça ve kapsayıcı bir siyasi çözüm bulunmadıkça savaşmayız. Musul konusunda Başbakan Maliki’yi uyardım. Musul’un düşmesinden sadece birkaç gün değil, birkaç ay önce de uyardım. Ama uyarımı ciddiye almadı. Bu konuda şahitlerim de var. Sünni bölgelerinde yaşayan halk, merkezi hükümetin politikalarına karşı isyan etti. Yaşanan her şey IŞİD tarafından yapılmadı. Fakat IŞİD bu fırsatı değerlendirip kontrolü ele geçirmek istiyor. Bölge halkı, fırsatı kendileri değerlendirmek istiyordu. Çünkü yaşananlar aslında hükümetin yanlış politikalarına tepkiydi ve terörist organizasyon bu fırsatı değerlendirdi. Halkın öfkesi vardı. Dolayısıyla, halkın meşru hakları ile teröristlerin başarmak istedikleri arasındaki ayrım önemli.”
MALİKİ İSTİFA ETSİN IŞİD’in bölgeden uzaklaştırılabilmesi için Şii ve Sünniler arasında bir anlaşma ve yönetimde gerçek bir ortaklık olması gerektiğini belirten Barzani, “Bunun sorumlusu her kimse, görevini bırakmalıdır. Maliki istifa etmelidir. Maliki orduyu kendisine sadık insanlardan kurdu. Maliki, siyasi otorite ve gücü tekelleştiriyor. Yanlış politikalarının sorumluluğunu almalı. Sorun askeri yolla değil, siyasi anlaşma ortamıyla çözülebilir” dedi.
ABD’nin Kürdistan’ın bağımsızlığına sıcak bakmadığı ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Erbil’e yapacağı ziyaretle ilgili görüşünü de dile getiren Barzani, “ABD’ye yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. ABD tüm Iraklılara demokratik ve çoğulcu bir modern devlet kurma şansı verdi. Kürtlerde kendi bölgelerini yönetebileceğini göstermek istiyor” diye konuştu.
KERKÜK KÜRDİSTAN’IN BİR PARÇASIDIR Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğunu söyleyen Barzani, “Kerkük’ün Kürdistan’ın bir parçası olduğundan hiçbir şüphemiz yok. Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesine uyarız. Son 10 yıldır bu maddenin uygulanmasını bekliyoruz. Fakat merkezi hükümetten bu konuda hiçbir ciddiyet göremedik. Bizce Kerkük, Kürdistan’ın bir parçasıdır ve bu konuda konuşmaya gerek yoktur” dedi.
“Referandum olacak mı?” sorusuna ise Barzani, “Referandum yapmadık. Fakat gerekirse yaparız ve halkın kararına da saygı duyarız” diye konuştu.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ