logo

Karaburun 44

Ekmel Bey baba ocağında!

Ekmel Bey baba ocağında!
CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ olarak Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, yurt gezilerine memleketi Yozgat’tan başladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, akşam saatlerinde geldiği Yerköy İlçesi’nde Molla Osman Türbesi vnünde kalabalık tarafından karşılandı. İhsanoğlu, Molla Osman Türbesi’ni ziyaret ederek dua etti. Daha sonra yaklaşık 500 araçlık konvoy eşliğinde üzerinde ‘Cumhurbaşkanı adyı Ekmeleddin İhsanoğlu’ fotoğrafı bulunan otobüsle Yozgat kent merkezinde Cumhuriyet Alanı’na gelen İhsanoğlu, burada da hemşehrilerinin yoğun ilgisiyle karşılandı. Hemşehrileriyle tek tek tokalaşan İhsanoğlu, yürüyerek Yozgat Valiliği’ne geçti.
Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı’yı makamında ziyaret eden Ekmeleddin İhsanoğlu, “Cumhurbaşkanılğı seçimlerine memleketim, baba ocağım Yozgat’tan başlamak istedim. Bu nedenle buradayım. Valimize bir nezaket ziyaretinde bulunuyorum. O nedenle fazla bir açıklama yapmayacağım. Gün boyu burada gazeteciler ve sizlerle birlikte olacağız. O zaman gerekli açıklamaları yapacağım. Burada nezaket ziyaretinde bulunuyorum” dedi.
Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Yerköy ve Yozgat karşılama programında MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ile CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuri Efe, eski bakanlardan Lütfullah Kayalar da hazır bulundu.
COŞKUYLA KARŞILANDI
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, baba ocağı Yozgat’ta esnafın sıcak ilgisiyle karşılandı. Valilik ziyaretinin ardından İstanbulluoğlu mahallesindeki baba evine giden İhsanoğlu, burada mahalle sakinleri ve akrabaları tarafından çiçeklerle karşılandı. Konağın bahçesindeki su kuyusundan kovayla su çeken İhsanoğlu, İslam Teşkilatı Örgütü Genel Sekreterliği döneminde Nijer gibi suya muhtaç ülkelerde su kuyusu açtırarak, en büyük hizmetlerden birini götürdüklerini söyledi. İhsanoğlu, konak ziyaretinin ardından Yozgat Belediyesi tarafından kendi adının verildiği sokakta bulunan tabela önünde fotoğraf çektirdi.
BABA OCAĞINDA SICAK İLGİ GÖRDÜM
Ekmeleddin İhsanoğlu daha sonra meydan yerinden yürüyerek Lise Caddesi’ne geçtii, oradan iftar yemeğinin verildiği Yimpaş AVM’ye geçti. Burada yemeğine katılan ihsanoğlu’na yol boyunca esnaf yakın ilgi gösterdi, elini sıkıp sohbet etti. İhsanoğlu, bir gazetecinin, ‘Yozgat’daki karşılamayı nasıl buldunuz?’ şeklindeki soruya, “Yozgat’ta çok çok mutluyum. Baba ocağında yakın ilgi gördüm. Bu ilgi beni mutlu etti. Burası, dedemin ve babamın dünyaya geldiği ev” dedi. Konağın yanındaki Başçavuş Camisi’ni gösteren İhsanoğlu, burada da babası ve dedesinin namaz kıldığını ifade etti. Daha sonra İhsanoğlu’na, akrabaları tarafından çiçeklerle karşılanan İhsanoğlu’na bir çıkın içinde yiyecek hediye edildi.
İhsanoğlu, iftar yemeğinde, baba evinde verilen çıkını açtı, içerisinden çıkan Yozgat yöresine ait bazlama, çörek, çanak peyniri, yeşil soğan, biberi protokol masasında bulunanlar ve basın mensupları ile paylaşıp, iftar etti. İhsanoğlu, Yozgat’ın yöresel yemeği testi kebabını testisini kırıp, iftar yemeği yedi. İhsanoğlu yemekten sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi:
TÜRKİYE İLK KEZ HALK OYU İLE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR
“Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. bu sıcak karşılama ve ilgi beni çok mutlu etti. Bu rahmet ayının aziz milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Türk ve islam dünyasının bütün insanlığa barış getirmesini ihsan ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti ilik defa halk oyu ile Cumhurbaşkanını seçiyor. Bunlardan birisi de sizin evladınız olacaktır. Toprağınızdan yetişmiştir. Bir partinin temsilcisi, bir siyasi görüşün mensubu veya bir kesimin değil, ben bütün vatanın, bütün milletin bir evladı olarak bütün siyasi partilerin desteğiyle bu görevi yapmaya umut ettim ve aday oldum. Bugün Meclis’te iki büyük parti CHP ve MHP’nin ortak dilekçeleriyle, bunun dışında diğer partilerin de desteğiyle bütün milletin temsilcisi olarak aday oldum. Bu siçimler bir parti seçimi değildir. Türkiye’nin bir tane Cumhurbaşkanı var. Bu görevi bütün vatandaşlara aynı gözle bakan, bütün siyasi partilere aynı saygı ile bakan, siyaset üstü, ama siyasetin de cumhurbaşkanılığlığı makamına gelecek insan olması gerekir. Beni aday gösteren partilerle birlikte diğer partiler de desteklerini vereceklerdir” dedi.
TÜRKİYE ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR
Cumhurbaşkanının görevlerinin Anayasada belli oludğunu belirten İhsanoğlu, “Cumhurbaşkanı devletin başı ve miletin, Cumhuriyetin bütünüğünü temsil eder. Anayasanın uygulanmasını sağlayan, işbirliği içinde çalışmasını gözeten biri olmalıdır. Cumhurbaşkanının görevleri arasında proje, program, köprü duble yol yapmak yok. Türkiye 90 senelik Cumhuriyet tarihinde çok kıymetli Cumhurbaşkanları görmüştür. Partili olanlar da, olmayanlar vardır. Ancak parti liderliğinden ayrıldıktan sonra parti ile ilişkilerini kesmişlerdir. Türkiye bugün çok zor bir dönemden geçmektedir, etrafını ateş çemberi sarmıştır. Dış politikata daha güçlü, daha soğukkanlı, daha farklı politikalar üretmemiz lazım. Ülkemiz huzur istemektedir. Allah’ın biz bunu gerçekleştireceğiz. Sizler, evladınızı baba ocağında bağrınıza bastınız. Sizlere minnettarım, müteşekkirim, Allah hepinizden razı osun” dedi.
HAYALİMDE HEP TÜRKİYE OLDU
Bu vatanın evladı olmaktan gurur duyduğunu ve her zaman iftihar ettiğini de belirten Ekmeleddin İhsanoğlu, “Yabancı diller öğrendim, dünyanın bir çok ülkesinde bulndum, ama hayalimnde hep Türkiye oldu. Ben bu vatanın her toprağının, her köşesini, her zerresini kutsal olarak görüyorum. Ve bizim milletimiz birlik ve beraberliği hep sürdürecektir. Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Etrafımız ateş çemberidir. Türkiye’nin bunları atlatması lazım. Bir ve beraber olması lazım. Cumhurbaşkanılğı adı üstünde Cumhurun başkanlığı. Cumhurbaşkanı devletin başında olan kişidir. Bütün taraflar arasında ahengi sağlayan, kava eden değil, barıştıran yana olmalıdır. Etrafımızdaki maceraperest gidişata hayır demesi lazım. Maceraperest hayaller ülkemizi tehlikeye sokar, Allah kısmet eder ve bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı olursa, her şeyden önce toplumumuzun bütün kesimlerine aynı muameleye sizin huzurunuzda söz veriyorum” dedi.
İhsanoğlu, tarafsız Cumhurbaşkanlığını güçlendirerek, halkın oyları ile Çankaya’ya çıkması halinde herkesin saygılı olduğu, taraf tutmadığı bir Cumhurbaşkanı olacağını belirtti. İhsanoğlu, Kısa sürede başlayan bu yarışın medeni bir yarış olması gerektiğini, saygılı ve seviyeli olunmasını gerektiğini belirterek, buna riayet edeceğini, karşı tarafın da buna dikat edeceğiğini söyledi.
Irak ve Suriye’de felaketler yaşandığını da belirten İhsanoğlu, “İnsanlar, çocuklar diri diri öldürülüyor, kadınlara tecavüz ediliyor. Suriye’den 1 milyonun üzerindeki insan, hiçbir statüsü olmadan Türkiye’de yaşıyor. Bizim bu maceralara bir daha girmememiz lazım. Ortadoğuda barışın tesisi, taraflardan birinin değli, bütün taraflarla aynı mesafede olmalılyız, bu ateşe su serpmeliyiz. Her şeye rağmen Türkiye’nin böyle bir girdiba sürüklenmemesi lazım. İstikrara, aklıselime davet ediyoruz Bunun gereğini oylarınızla yapacaksınız” dedi.
Dini siyasete, şiddete alet edilmesine ‘dur’ demeleri gerektiğini belirten İhsanoğlu, “Toplumda a olan inancın sarsılmasına ‘dur’ demeliyiz. İnancın, ahlakın siyasete alet edilmesine ‘dur’ demeliyiz. Biz dostluklara, Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere Cumhuriyet tarihinde taş üstüne taş koyanlara minnet duymalıyız” dedi.
Gelir adaletsizliğinden dolayı Yozgat’ın çok mağdur olduğunu da belirten Ekmeleddin İhsanoğlu, “Refah seviyesi burada artmıyor. İçeride ve dışarıda atılması gereken çok adımlar var. Ben pir partinin, iki partinin mensubu değil, Türk miletinin mensubuyum. Önümüzdeki yıl parlamento seçimlerinde istediğiniz partiye, Ak Parti’ye, CHP’ye, MHP’ye başka partiye oy verebilirsiniz. ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir olmalıyız. Bu vesileyle ilam aleminde, tüm dünyada barışın egemen olmasını diliyorum. Allah milletimizi ve devletimizi zeval vermesin” dedi.
İHSANOĞLU: BİZDE ÇIKIN VAR, BAŞKA BİR ŞEY YOK
CHP ve MHP’nin ‘çatı aday’ olarak Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, memleketi Yozgat’ta iftar programına katıldı. Yemekte kendisine gönderilen bez bir torbayı açan İhsanoğlu’nun, ‘Bizde çıkın var, başka bir şey yok’ sözleri masada gülüşmelere neden oldu.
Gün içerisinde Molla Osman Türbesi ve Yozgat Valiliği’ni ziyaret eden Ekmeleddin İhsanoğlu, kendisi için düzenlenen iftar programına katıldı. Programda ezan öncesi, İhsanoğlu’nun çocukluğu, gençliği ve ailesiyle birlikte olan fotoğrafları slayt halinde ekrana yansıtıldı.
İftar yemeği renkli görüntülere sahne oldu. Duanın ardından ezan okunmasıyla orucunu açan İhsanoğlu, masaya gelen bez torbayı ‘Çıkınımızı sizlerle paylaşacağız’ diyerek aldı. Torbayı elleriyle açtığı sırada, ‘çil çil altınlar mı var acaba?’ diyerek çevresindekileri gülümseten cumhurbaşkanı adayı daha sonra torbadan çıkanları gazetecilere gösterdi. İhsanoğlu’nun bu sırada ‘bizde çıkın var, başka bir şey yok’ sözleri masada gülüşmelere neden oldu. İhsanoğlu, torbadan çıkan yöresel ekmekleri elleriyle bölerek masada bulunanlara ve gazetecilere dağıttı.
Ardından, salona getirilen Yozgat’ın yöresel yemeği testi kebabının yer aldığı testiyi, önünde önlük, elinde döner bıçağıyla kıran İhsanoğlu, masasına geçerken gazetecileri kırmayarak kısa bir röportaj verdi.  İhsanoğlu daha sonra masasına geçerek iftarını tamamladı.

#

SENDE YORUM YAZ