logo

Karaburun 44

Çin, Japonya’ya psikolojik saldırı başlattı

Çin, Japonya’ya psikolojik saldırı başlattı
Çin’in, ikinci dünya savaşından 45 Japon suçlunun itiraflarının yer aldığı belgeleri yayınlamaya başlamasıyla iki ülke arasında gerginlik meydana geldi.

Çin, Japonya'ya psikolojik saldırı başlattı

Bugün yayınlanan belgeler japonca el yazısı ile yazılmış ve savaş sonrasında Çin askeri mahkemelerinde sanıkların ifadeleri olarak kullanılmış. Çin devletinin resmi arşiv müdürlüğü kendi websitelerinde 45 itirafı günde bir tane olmak üzere toplam 45 günde yayınlayacaklarını ilan etti ve ilk itiraf bugün yayınlandı.
İlk itiraf yazısı tam 38 sayfa ve 1954’de kaleme alınmış. Keiku Suzuki adlı yüzbaşı komando 117.ci bölükte Yarbay Taisuke’nin emriyle askerlere yaklaşık 800 kadar evin yakılıp, bölgedeki tüm düşmanların öldürülmesi talimatını ilettiğini ve 1000 kadar kişilik barbarca katledildiği anlatıyor ilk satırlarda. Sonraki sayfalar ise resmen insanın kanını donduruyor. Binlerce insanın öldürülmesi emrini verdiklerini anlatıyor ve Lujiayu kentine yakın bir köyde iltica etmeye çalışan 235 mülteciyi acımasızca katlettiklerini, içlerinde hamile olan kadınların ise karınlarını keserek vahşice öldürdüklerini itiraf ediyor. Ayrıca Çin’in köylerinde hastalıkların yayılması için nehir ve diğer su kaynaklarına kolera virüsü taşıyan sular karıştırdıklarını ve en az üç yada dört köyü bu şekilde ölüme terkettileriyle 38 sayfalık itiraf metni devam ediyor. Çin arşivlerine göre Yüzbaşı Suzuki ikinci dünya savaşı sonunda Sovyet kuvvetleri tarafından yakalanmış ve Çin’e 1950’de teslim edilmiş. 20 yıl hapse mahkum edilen Suzuki, 1963 yılında serbest bırakılmış. Çin Arşiv Müdürlüğü (SAA) yetkilileriyle görüşme yapan Xinhua haber ajansının verdiği bilgilere göre SAA müdür yardımcısı Li Minghua “Bu arşivler Japon emperyalizminin Çin’e karşı işlediği gerçekten insanın kanını donduran iğrenç suçların belgeleridir” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ