logo

Karaburun 44

Şehitlere veda

Şehitlere veda
ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi’nde Suriye’den Türkiye’ye geçiş yapmak isteyen PKK’nın bu ülkedeki kolu PYD’li teröristlerle çatışmada şehit olan 3 askerin evlerine ateş düştü. Şehitler memleketlerinde gözyaşları arasında sonsuzluğa uğurlanıyor.

Şehitlere veda3

ŞEHİDİ ALKIŞLARLA KARŞILADILAR

Şehit Adem Döğüşğen’in cenazesi ilk olarak merkez Antakya İlçesi’nde mezarlıktaki morga getirildi. Burada yapılan tören hazırlıklarının ardından şehidin cenazesi helallik için Büyüldalyan Mahallesi’ndeki baba ocağına götürüldü. Anne Süheyla Döğüşğen ve yakınları, şehidin cenazesini Arapça ağıtlar ve alkışlarla karşıladı. Oğlunun fotoğrafını öpüp ağıtlar yakan Süheyle Döğüşğen sinir krizi geçirdi. Güçlükle ayakta duran baba Musa Döğüşğen ise oğlunun Türk Bayrağına sarılı tabutuna kapanıp ağladı.

Cenaze daha sonra omuzlara alınarak tören için Büyükdalyan İlköğretim Okulu’nun bahçesine getirildi. Şehit Adem Döğüşğen, kılınan cenaze namazının ardından ailesinin isteği üzerine ailesi Antakya Şehitliği yerine mahalle mezarlığında göz yaşları arasında toprağa verildi. Şehidin cenaze törenine Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, CHP Hatay Milletvekilleri Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz, İskendeurn Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla İlhan, 39 Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atıç, Garnizon Komutanı Piyade Albay Hasan Polat, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hasan Koçyiğit yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

ŞEHİDİ, BİN 600 NÜFUSLU KÖYDE 6 BİN KİŞİ UĞURLADI

Şehitlere veda2
Helikopterle Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi’ne getirilen şehit piyade er Berat Sağırkaya’nın cenazesi ilk olarak Çamardı İlçesi’ne Bağlı Burç Köyü’ndeki baba ocağına götürüldü. Burada şehidin annesi Nebile Türken, üvey babası Bahattin Türken ile kız kardeşi Gamze tabuta sarılıp ağıtlar yaktı. Helallik alınmasının ardından şehidin Türk Bayrağına sarılı tabutu köy mezarlığına getirildi. Niğde Müftüsü Alaattin Gürpınar’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Berat Sağırkaya gözyaşları arasında toprağa verildi.

Bin 600 nüfuslu Burç Köyü’nde şehidin cenaze törenine yaklaşık 6 bin kişi ile birlikte İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Niğde Vali Vekili Hacı İbrahim Türkoğlu, Ak Parti Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Adana Garnizon Komutanı Tümgeneral Bahadır Köse, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran, Niğde İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ufuk Nayır, Niğde Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Akdoğan, askeri ve mülki erkan katıldı.

İZMİR’E ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi’nde Suriye tarafından gelen silahlı grupların açtığı ateş sonucu yaralanan Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şahan’ın, İzmir Kavaklıdere Mahallesin’deki baba evine ateş düştü. Terhisine 3 ay kaldığı öğrenilen şehit Yiğit Şahan’ın evine büyük Türk Bayrağı asıldı.

ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, tedavi gördüğü Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altında olan Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şahan’ın şehit oldu. Dün sabah saatlerinde oğullarının durumunu öğrenmek için İbrahim Şahan ve Melek Şahan Uçakla Şanlıurfa’ya gittiği ve şehit haberini orda aldıkları öğrenildi. Şehit Yiğit Şahan’ın annesi ve babası durumu İzmir’deki Kavaklıdere Köyü’nde yakınlarına bildirince büyük üzüntü yaşandı. Şehidin evine büyük bir Türk Bayrağı asıldı. Diş protez teknisyeni olan ve askere gitmeden sevdiği kız ile sözlendiği belirtilen şehit Yiğit Şahan’ın dedesi Remzi Akgün, “Yiğit yaralı olduğu için Anne ve babasını dün sabah saatlerinde uçakla Şanlıurfa’ya gönderdik. Bize anne eve babası arayarak söyledi. Başka analar başka evlatlar bu şekilde telef olmasın, milleti birbirine kırdırıyorlar. Söyleyebilecek bir şey yok “dedi.

Şehit Yiğit Şahan’ın cenazesi yarın saat Şanlıurfa’dan İzmir’e getirileceği ve düzenlenen törenin ardından Kavaklıdere Camii’nde öğle namazına mutakıp kılınacak cenaze namazının ardından mahallenin mezarlığında toprağa verileceği öğrenildi.

AYNI MAHALLEDEN İKİNCİ ŞEHİT
Şehitlere veda 1

Kavaklıdere Mahallesi’nde Şehit Yiğit Şahan’ın yaşadığı sokakta oturan Nevzat Gül’ün de 1994 yılında Siirt’in Şirvan İlçesi’nde şehit olduğu ve aynı kaderi paylaştıkları öğrenildi.

NURCAN, HASTANEDEN SÖZLÜSÜNE KOŞTU

CEYLANPINAR’da Suriye sınırında terör örgütü PYD/PKK üyeleriyle girilen silahlı çatışmada şehit olan askerlerden Yiğit Şahan, memleketi İzmir’de düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Şehit askerin uğruna silah arkadaşlarını yere yatırıp vücutlarının aldığı şekille ismini yazdırdığı Nurcan Keskin, acı haberi aldıktan sonra kaldırıldığı hastanedeki tedavisini yarım bırakıp son anda cenaze törenine katıldı. Oğlunun tabutuna kapanan anne Melek Şahan ise, “Oğlun seni nasıl gönderdim, nasıl aldım, ama kanın yerde kalmadı. İki kişiyi öldürmüşler” dedi.
Geçen pazartesi, Ceylanpınar’da sınırın güvenliğinden sorumlu olan askerlerin nöbet kulübesinde bulundukları sırada Sınırdan kaçak geçişleri fark etti. Askerlerin durmalarını istediği gruptan ateş açılması üzerine çıkan çatışmada, Er Adem Dögüşgen, Berat Sağırkaya şehit oldu. Ağır yaralı askerlerden Yiğit Şahan da Harran Üniversitesi Hastanesi’nde çabalara rağmen şehit oldu. Şanlıurfa’da yapılan ilk törenin ardından Yiğit Şahan’ın cenazesi, askeri uçakla Adnan Menderes Havalimanı’nın askeri bölümüne indi. Casa tipi uçuktan ilk olarak anne Melek Şahan, baba Baba İbrahim Şahan ile kız kardeşi Zeynep Şahan indi. Bu sırada şehit askerin cenazesini karşılayan yakınları ile uçaktan inen ailesi, gözyaşı döküp birbirlerine sarıldı. Yakınlarının desteğiyle yürüyebilen anne Melek Şahan, “Oğlum seni nasıl gönderdim, nasıl aldım?” diye ağıt yaktığı sırada baygınlık geçirdi. Acılı anne, törenin yapılacağı camiye ambulansla getirildi.
CENAZE TÖRENİ AİLENİN İSTEĞİYLE MAHALLESİNDE OLDU
Uçaktan tören kıtasının aldığı şehit askerin tabutu, uzun konvoyla evin bulunduğu Kavaklıdere Mahallesi’ne götürüldü. Törende, ailenin isteği üzerine Yiğit Şahan’ın, mahallesinde düzenlendi. Kavaklıdere Cami’nde şehidin cenazesini bekleyen arkadaşları, yakınları ve mahalle sakinleri gözyaşlarına boğuldu. Acılı aileyi, Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ile askeri yetkililer yalnız bırakmadı.
HASTANEDEN SÖZLÜSÜNE KOŞTU
Bu sırada oğlunun tabutuna kapanan anne Melek Şahan, “Seni nasıl gönderdim, nasıl aldım annem. Ama kanın yerde kalmadı. İki kişiyi öldürmüşler” sözlerini yineledi. Acılı aileyi, yakınları güçlükle sakinleştirebildi. Öğle namazının ardından şehit sıhhiye onbaşı Yiğit Şahan için tören düzenlendi. Cenaze namazı kılınan şehit askerin tabutu daha sonra, top aracına konuldu. Top aracı mahalleden geçtiği sırada son anda törene acı haberi aldıktan sonra fenalık geçirip hastaneye kaldırılan sözlüsü Nurcan Keskin de katıldı. Tedavisini yarım bırakıp sözlüsünün cenaze törenine katılan Nurcan Keskin, uzun uzun acılı anne Melek Şahan’a sarılıp gözyaşı döktü. Uğruna silah arkadaşlarının yere yatırıp vücutlarının şekliyle adını yazdırıp önünde fotoğraf çektirdiği Nurcan Keskin, nişanlısının cenaze aracındaki tabutu geçtikten sonra yine yakınlarının desteğiyle minibüse bindirildi. Son kez baba evinin önünden tabutu geçirilen şehit asker Yiğit Şahan’ın cenazesi, ailenin isteği üzerine, Kadifekale Şehitliği yerine mahalle mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Şehitlere veda

#

SENDE YORUM YAZ