logo

Karaburun 44

Vesayet buysa, vesayetin alasını siz yaptınız

Vesayet buysa, vesayetin alasını siz yaptınız

12 senedir her şeyi değiştiriyorsunuz, bunu değiştirmiyorsunuz. Vesayet buysa, vesayetin alasını siz yaptınız.”

Ekmelettin İhsanoğlu

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Mersin’de konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vesayetin kaldırılacağına dair sözlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydeden İhsanoğlu, vesayetin sürdüğünü savunarak şöyle konuştu:”Vesayet sistemi diye bir laf çıktı. Bu laf diyor ki, ‘Vesayet sistemini kaldıracağız ortadan, onun için biz bu mücadeleyi yapıyoruz.’ Ben şimdi soruyorum, bu vesayet sistemi hangi eczanede satılıyor? Eğer 12 Eylül eczanesinde satılıyorsa, aradan bu kadar zaman geçti, 12 senedir siz iktidardasınız, 7 senedir Çankaya’dasınız, niye değiştirmediniz? Ben size size söyleyeyim 4 tane. Biri YÖK kanunu. Niye korudunuz, niye şimdiye kadar devam ediyor? Üstelik de katmerleşerek. RTÜK kanunu, niye duruyor? 3, seçim kanunu ve baraj kanunu. Niye değiştirmediniz? Hani bunların hepsini değiştireceksiniz. 4, sendikalar kanunu. Bunların dördü, bu dört var ya dört, 12 Eylül’den beri… Peki niye değiştirmediniz? 12 senedir her şeyi değiştiriyorsunuz, bunu değiştirmiyorsunuz. Vesayet buysa, vesayetin alasını siz yaptınız. Bunlara cevap vermiyorlar, yok istiklal marşını biliyormuş, bilmiyormuş, beyitmiş, kıtaymış, rubaiymiş böyle edebiyat parçalıyorlar. Ciddiyet ister bu işler.”

SİZE ZARF İÇİNDE BİRŞEY VERDİLER Mİ?

Ekmeleddin İhsanoğlu, Mersin Kongre ve Sergi Sarayı’nda sivil toplum kuruluş temsilcileri ile buluştu. Yaklaşık 2 bin kişiye hitap eden İhsanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. İhsanoğlu, “Her şeyi şaşırdılar. Bizi İsrail ajanlığı ile suçluyorlar. Böyle iftiralarla kampanya olur mu? Çok ayıp, Türkiye böyle bir şey görmedi. Biz yolumuza devam edeceğiz. 10 Ağustos’ta millet sözünü verecek, mührünü basacaktır. Siz buraya gelirken kimse size zarf içinde bir şey verdi mi? Oy kullanırken fotoğraf çek diyen oldu mu? Olmadıysa oyunuzu boşuna veriyorsunuz. Bu seçim, Türkiye’nin kurtuluşu, bunu da en çok kadınlardan duyuyorum. Böyle bir reaksiyonun varlığından haberdar değildim, hissetmiyordum. Herkes eleştiriyordu, ama böyle milletin, sokaklarda insanların bangır bangır ‘Kurtar bizİ’ diye bağırması beni şaşırttı. Bir de kalkıp, hanımlar kahkaha atmasın diyorlar. Bir de böyle şeylerle uğraşıyoruz. Kamuoyu bunlarla meşgul ediliyor. Hayret ediyorum” dedi. Bu esnada salondaki kadınlar kahkahalar atarak İhsanoğlu’na destek verdi.

DARBE YAPACAĞIM
Seçim kampanyasında bir takım düşmanların gizli gündemler yarattığını ve Adana’da kendisine ‘Darbe yapmaya mı geldin?’ diyen vatandaşı eleştiren İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Bugün namazdan çıkarken birisi bana gelip, ‘Siz darbe yapacaksınız değil mi?’ dedi. Ben askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Ben şimdi gidip yedek subay üniformamı giyip, darbe yapacağım. Böyle saçmalık olur mu? Siz 12 yıldır iktidarda, 7 yıldır Çankaya’dasınız. Peki, neden değiştirmediniz? YÖK kanununu neden korudunuz, neden hala katmerleşerek devam ediyor. RTÜK kanunu neden duruyor? Seçim kanunu, baraj uygulamasını neden değiştirmediniz? Sendikalar Kanunu’nu neden değiştirmediniz? 12 yıldır her şeyi değiştiriyorsunuz, bunları neden değiştirmiyorsunuz? Vesayet buysa, verasetin alasını siz yaptınız. Ayrıca, IŞİD denilen, konsoloslukta evlatlarımızı rehin alanlar, Suriye’de idareleri altındaki bölgede hanımların yüksek topuk kullanmasını yasakladı. Böyle bir şey olur mu? İstanbul’da insanlar cihat namazı kılıyorlar? Türkiye nereye gidiyor? Bunları tartıştığımız zaman İsrail destekçisi oluyoruz, Gazze’nin düşmanı oluyoruz. İsrail lobisinden cesaret madalyası alan kim? Biz üçüncü dünyaya doğru ilerliyoruz. Basın hürriyetinde komşularımız içinde Ermenistan dahi bizden ileri noktada. Bu seçim belediye, milletvekilliği seçimi değil. Gidip hiç bir yerden icazet almadık. Biz icazeti milletten aldık, milletin uzlaşmasından aldık. Bu milli mutabakat odağı, meselesidir ve bu mutabakat 10 Ağustos’ta bal gibi çıkacaktır. Makam için yola çıkmadık. Ben 50 ülkeye hizmet ettim. Onları üçüncü dünyadan ikinci dünyaya taşımak istedim. Ama ne yazık ki aramızda Türkiye’yi üçüncü dünyaya taşımak isteyenler var. Seçim kampanyalarına başkalarına hakaret etmekle, nefret tohumları ekmekle geçiriyorlar. Tüm yetkileri elinde toplamak isteyenlere birazcık bir şey söylemeye kalktığınızda size küfrediyor. Böyle bir şey olabilir mi? Biraz edep yahu.”

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ İTİBARI YENİDEN TESİS EDİLECEK

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Mersin’de şehir turu yaptıktan sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz’ı ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan İhsanoğlu gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirterek, “Ülkede haksızlık, adaletsizlik ve eşitsizlik yok olacak. Kanunların hakimiyeti, hukukun üstünlüğü yeniden tesis edilecek. Vatandaşlarımız istedikleri huzura ve güvene kavuşacaklar. Türkiye’nin de yurtdışındaki itibarı yeniden tesis edilecek. Mersin, ülkenin giderek karanlığa gitmemesinin mücadelesini veren ve aydınlık geleceğine ışık tutmak isteyen bir kentimizdir. Vatandaşlarımı görünce, ülkem adına umudum daha da arttı. Atatürk’ün vasiyeti olan müreffeh bir Türkiye’ye inşallah hep birlikte kavuşacağız” dedi.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, İhsanoğlu’na içinde Türk bayrağı olan tablo ile eşi Füsun İhsanoğlu’na da fular hediye etti.

İHSANOĞLU ONURUNA YEMEK VERİLDİ

Mersin’de bulunan cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, gezi programı kapsamında onuruna verilen yemeğe katıldı.

Yosun Restorandaki yemeğe sivil toplum örgütü temsilcilerinn yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Ali Öz; CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ile çok sayıda davetli katıldı. Yemek sonrasında konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, kentte gördüğü ilgiden çok memnun kaldığını belirterek, “Türkiye’den en çok desteğin Mersin’den çıkacağına inanıyorum. Bu bölgede insanların demokrasiye ve laikliğe olan inancı, hür kalma arzusu ile insan hak ve hürriyetlerine yakışır bir şekilde yaşama arzusu, azmi bu neticeyi en yüksek şekilde bize sağlayacaktır. Türkiye, Atatürk’ün ifade ettiği gibi muasır medeniyet seviyesine ulaşmak istiyor. Bu da ancak demokrasiyle olur. Türk milletini, bütün Türkiye’yi kucaklayan, 76 milyon insanı kucaklayan bir cumhurbaşkanıyla olur. Kimseyi ötekileştirmeyen, cepheleştirmeyen, zıtlaştırmayan, kimseye tekme tokat atmayan bir cumhurbaşkanı, aile reisi, ailenin büyük babası, herkesi sofrasına oturtan ve onlarla beraber lokmasını paylaşan. Ben bu hislerle buradan ayrılıyorum. Eminim ki 10 Ağustos günü en varlıklı neticeyi buradan göreceğiz. İnşallah bir demokrasi mucizesi daha gerçekleşir” dedi.

Konuşmasının ardından salondan ayrılan İhsanoğlu, kendisini dışarıda bekleyenlerden büyük ilgi gördü. Vatandaşlar, İhsaoğlu çifti ile fotoğraf çektirmek için adeta birbiri ile yarıştı.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ