logo

Karaburun 44
08 Ağustos 2014

Harama el uzatmayan cumhurbaşkanı istiyoruz

Harama el uzatmayan cumhurbaşkanı istiyoruz

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İzmir’de halkın arasında düzenlediği basın toplantısında toplumun nasıl bir cumhurbaşkanı istediğini anlattı. Vural, “Etnik kökeni ne olursa olsun Türk milleti ortak paydasında insanları buluşturan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler anamıza ‘al git’ diyen değil, anamızın eline öpen bir cumhurbaşkanı istiyoruz” dedi.

Oktay Vural

MHP Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili Oktay Vural, Buca Forbes Caddesi girişinde vatandaşların katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Vural, Türkiye’nin nasıl bir cumhurbaşkanı istediğini anlatırken cumhurbaşkanında istemedikleri özellikleri de şöyle dile getirdi:“Pazar günü 12’nci cumhurbaşkanını seçeceğiz. Bu karar demokrasimizin geleceğinin nasıl şekilleneceğinin tespiti için nasıl bir ülkede yaşadığımızı istediğimizin kararı. Biz bu kararı, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir Vilayet Konağı’ndaki direğe Türk bayrağını çekerken verdik. Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu cumhuriyetle verdik. Cumhuriyetten, parlamenter demokrasiden, hukuk devletinden yana verdik. Bizler partici cumhurbaşkanı değil, Türkiye Cumhuriyeti devleti cumhurbaşkanı seçmek istiyoruz. Biz bir partinin cumhurbaşkanını değil, herkesin cumhurbaşkanını seçmek istiyoruz. Bizler kimseyi ötekileştirmeyen, suçlamayan, kutuplaştırmayan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Vatan evlatlarını doğdukları yere göre bölen, Alevi, Zaza, Gürcü diye ayıran bir cumhurbaşkanı istemiyoruz. Cumhuriyete, hak ve özgürlüklere ülkenin tarihine sahip çıkacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Sözde değil özde demokrat, özgürlükçü, maneviyatçı bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Kendisi gibi düşünmeyenlere de saygı duyan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Toplumu birleştiren, barıştan, bütünlükten yana olan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Etnik kökeni ne olursa olsun Türk Milleti ortak paydasında insanları buluşturan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler anamıza ‘al git’ diyen değil, anamızın eline öpen bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler basın üzerinde baskı uygulamayacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Alo Fatih’lerin Çankaya’da olmasını istemiyoruz. Memuruna, çiftçisine, öğrencisine, işçisine, işsizine aynı gözle bakan bir cumhurbaşkanı istiyoruz.”

“HARAMA EL UZATMAYAN CUMHURBAŞKANI İSTİYORUZ”

MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumsal huzuru sağlayacak yolsuzluğa bulaşmamış, rüşvete ve harama el uzatmayan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler, haram paracıların, havuzcuların Çankaya’ya çıkmasını istemiyoruz. Paralel devlet istemiyoruz. Paralel millet istemiyoruz. Milliyetçiliği ayaklar altına alan bir cumhurbaşkanı değil, milletin değerlerini başının üstüne koyan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler askerine, polisine, savcısına hakimine kumpas kuran bir cumhurbaşkanı istemiyoruz. Bölücülerle, yolsuzluk çeteleriyle değil, milletiyle ortaklık yapan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Bizler yurtta sulh, cihanda sulh arayan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Devleti ticarethane gibi görmeyen bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Milletin hakkını hukukunu koruyan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Hukuktan kaçan değil hukuka sahip çıkan bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Adil, dürüst ve şaibesiz bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Herkesin ‘benim cumhurbaşkanım’ diyebileceği birini istiyoruz.”

“YÜZDE 50’NİN DEĞİL YÜZDE 100’ÜN CUMHURBAŞKANI”

MHP Grup Başkanvekili Vural, çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun toplumun bir cumhurbaşkanında görmek istediği değerleri taşıdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu özellikler Ekmeleddin İhsanoğlu’nda vardır. Bizler milletimizi ifrat ve tefrit yerine dengeye, ayrıştırmaya değil bütünleştirmeye götüreceğine inandığımız için İhsanoğlu’nun olmasını istiyoruz. Türk milletini, hayatını devlet hizmetine vermiş, Türk İslam dünyası için ömür boyunca çalışmış, çelebi gönüllü, nezaket sahibi bir vatan evladının etrafında kenetlenmeye davet ediyoruz. Ekmel Bey yüzde 50’nin değil bu ülkede yüzde 100’ün cumhurbaşkanı, bir partinin değil tüm partilerin cumhurbaşkanı olacaktır. Dürüst ve şaibesiz geçmişi, mütevazı kişiliği yanında, toplumu germeyen, her yönüyle huzur telkin eden, nezaket taşıyan İhsanoğlu’na İzmirliler sahip çıkacaktır.”

HEP BİR AĞIZDAN HAYKIRDILAR

Vural’ın konuşmasının ardından toplantıya katılanlar efe kıyafeti giyen birinin söylediklerini hep bir ağızdan tekrarlayarak nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini şöyle anlattı:

“Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namus ve şerefi üzerine devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacak, anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik cumhuriyet ilkesine bağlı kalacak, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerine aldığı görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücüyle çalışacak bir cumhurbaşkanı istiyoruz.”

#

SENDE YORUM YAZ