logo

Karaburun 44

Obama, IŞİD’e müdahale emri verdi

Obama, IŞİD’e müdahale emri verdi
2011 yılında Irak’tan tamamen çekilen ABD bölgeye havadan geri dönüyor. ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) bölgedeki Amerikalılara tehdit oluşturması halinde hava saldırısı yapması için emir verdi. ABD Başkanı Kuzey Irak Kürt yönetimine de askeri yardım gönderileceğini açıkladı.

Obama, IŞİD'e müdahale emri verdi

Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Barack Obama, “Bugün Irak’a iki operasyon emri verdim” dedikten sonra, bölgedeki Amerikalı diplomatların hedef alınması halinde hava saldırısı düzenlenmesi ve Iraklı sivillere insani yardım emri verdiğini bildirdi.
Obama, “Son günlerde teröristler Irak’ta ilerlemeyi sürdürdü ve Erbil’e yaklaştı. Erbil’de Amerikalı diplomatlar ve askeri görevliler de bulunuyor. Teröristlerin şehre doğru ilerlemeleri halinde ordumuza IŞİD terörist konvoylarına nokta saldırısı düzenlemesi için emir verdim” dedi.

ABD Başkanı IŞİD’e karşı Irak hükümeti ve Kuzey Irak Kürt bölgesel yönetimi ordularına acil askeri yardım yapmayı kararlaştırdıklarını da bildirdi.

Irak hükümetinin talebi üzerine bölgede sıkışıp kalan sivillerin kurtarılmasına yardımcı olacaklarını ve bölgede yaşananlar “soykırım” olarak niteleyen belirten Obama, “IŞİD ilerlemeye başladığı günden itibaren Iraklı masumlara karşı insafsız bir savaş yürüttü. Bu teröristler özellikle de Yezidilerle Hıristiyanlar gibi küçük ve tarihi azınlıklara karşı barbarca davrandılar. IŞİD militanlarının aileleri topladığı ve Yezidi kadınları esir ettikleri yolunda acı haberler geliyor. Son zamanlarda Sircarlı Yezidi kadın, erkek ve çocuklar canlarını kurtarmak için kaçıyorlar. Şu anda binlerce kişi ince elbiseleriyle dağların zirvelerinde saklanıyor. Aç ve susuzlar. İnsanlar açlıkla ölüyor. IŞİD ise bütün Yezidileri düzenli bir şekilde yok etme çağrısı yapıyor. Bu bir soykırımdır” diye konuştu

 

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ