logo

Karaburun 44

Peşmerge, ağır silahlarla duvar ördü

Peşmerge, ağır silahlarla duvar ördü
IRAK’ta Musul ve Sincar’ı ele geçirip, Erbil’e 45 kilometre mesafedeki Mahmur İlçesi’ne saldıran IŞİD’i durdurmak için Bölgesel Kürt Yönetimi, Erbil-Mahkur karayoluna ağır silahlar konuşlandırdı.

Peşmerge, ağır silahlarla duvar ördü

Mahmur-Erbil karayolunun 3’üncü kilometresinde Obüs topları, Stinger füzelere yerleştirilirken, bölgede çok sayıda peşmerge görevlendirildi.
IŞİD’in Musul’un ardından Peşmergenin koruduğu Sincar’a girmesi ve ardından Musul-Erbil arasındaki yerleşim birimleri ile Erbil’in güneyinde yer alan Mahmur İlçesi’ne saldırıp ele geçirmesi Kürt Peşmergelerini teyakuza geçirdi. IŞİD tehlikesinin Kürt yönetiminin merkezi olan Erbil’e yaklaşması üzerine Peşmergeler Mahmur’un çıkışında ağır silahlar ile konuşlandırıldı. İki gün önce tahliye edilen ilçe ve ilçede bulunan mülteci kampındakiler güvenli yerlere nakledilirken, Mahmur yolunda Peşmergelerden başka kimsenin seyahat etmediği ve yolun boş olduğu görüldü. Mahmur’a bugün Erbil’den yeni silahlı peşmergeler ve zırhlı araçlar gönderildi.
Mahmur’un Erbil karayolu üzerindeki 3’üncü kilometresinde Peşmergeler, olası bir IŞİD saldırısına karşı
bölgeye ağır silahlar konuşlandırdı. Aralarında Obüs topları, Stinger füzelerinin de aralarında bulunduğu ağır silahlar, zarhlı araçlar ve çok sayıda peşmerge bölgede hazır olarak bekletiliyor.
Irak Kürdistan Bölge Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Helgurd Hikmet, Mahmur İlçesi’nin IŞİD’in eline geçtiği yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını söyledi. Hikmet, IŞİD üyeleri ile Peşmerge güçleri arasında Mahmur cephesinde yoğunlaşan çatışmalar üzerine dün gece bu cepheye özel peşmerge birlikleri gönderildiğini söyledi. Ancak, Mahmur çıkışında bekleyen Peşmergelerin IŞİD’in ilçeye geldiğini söyledi.

BİDEN BARZANİ’Yİ ARADI

IŞID’in ilerleyişini elindeki silahlarla durdurmakta zorlanan Irak Kürt yönetimi ABD’den öncelikle bu ilerleyişi durdurmak için hava saldırısı sonra ise ağır silahlar istiyor. Bu kapsamda ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşen Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin bu isteğini telefon görüşmesinde de dile getirdiği belirtildi. Kürt kaynaklar, ABD’nin önceki gece ikisi savaş uçağı olmak üzere 5 uçağı Erbil’e gönderdiğini ve bu uçakların Sincar Dağı’nda yardım bekleyen köylülere yardım attıklarını söyledi.

 

#

SENDE YORUM YAZ