logo

Karaburun 44

Kültür mirası listesinde

Kültür mirası listesinde
Xanthos kazıları 64’üncü yılında

Kültür mirası listesinde

ANTALYA’nın Kaş İlçesi yakınlarındaki Likya Birliği’nin 5 büyük kentinden biri olan Xanthos Antik Kenti’nde 64 yıl önce Fransız arkeolojlar tarafından başlatılan kazılar devam ediyor.Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde yer alan antik kentlerinden Xanthos Antik Kenti’nde arkeolojik kazılar, 1950 yılında Fransız arkeologlar tarafından başlatıldı. 2011 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığında devam eden kazılar, 64’üncü yılına girdi.

KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE

Kazıların bu yılki bölümünde 3 öğretim üyesi, 3 araştırma görevlisi, 4 arkeolog, 15 öğrenci ve 20 işçi görev alıyor. Kentin agorası, meclis binası, Likya yapısı ve Güneydoğu sektörü olmak üzere dört noktada yürütülen kazı ve düzenleme çalışmaları hakkında bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, Xanthos Antik Kenti’nin Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 13 antik kentten biri olduğunu söyledi.

ÖDENEK YERTERSİZ

Antik kentin Likya Birliği’nin 5 büyük kentinden birisi olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Varkıvanç, “Bu antik kentte kazılar 64 yıldır sürüyor. Kentin her yerinden tarih fışkırıyor. Eylül ortasına kadar sürecek kazılarda, yeni buluntular, kent yapılarını gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz. Fakat ödenek azlığı nedeniyle bu yıl kazı alanlarını biraz daralttık. Ancak gelecek yıllarda daha kapsamlı kazılarla, Xanthos Antik Kenti’nde gün ışığına çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.

 

#

SENDE YORUM YAZ