logo

Karaburun 44

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan açıklama

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan açıklama
Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı ile yapılan ihbarların büyük çoğunluğunu asılsız ihbarlar teşkil etmesine rağmen Komutanlığımıza 17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de yapılan ihbara olumsuz deniz şartlarına karşın müdahale edilmiş, yapılan aramada herhangi bir bulguya rastlanmamıştır” denildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan açıklama

Sahil Güvenlik Komutanlığı, 17 Ağustos Pazar günü saat 20.21’de ALO-158 hattına yapılan ihbara olumsuz deniz şartlarına rağmen müdahale edildiğini, aramada herhangi bir bulguya rastlanmadığını bildirildi.
Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Kemalreis-5 isimli deniz otobüsünde bulunan bazı yolcuların 17 Ağustos 2014 tarihinde Büyükçekmece açıklarında denizde yardım isteyen 2 şahsı gördüğü ve durumu deniz otobüsü kaptanına ilettiği, bu durumu Sahil Güvenlik Komutanlığına iletmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmadığı yönünde asılsız haber ve yorumlar yer almıştır.
17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de ALO-158 Sahil Güvenlik İhbar Hattını arayan bir şahıs;
Kemalreis-5 deniz otobüsünde bulunduğunu, Avşa’dan hareket ettiklerini, İstanbul’a doğru gittiklerini, Büyükçekmece açıklarında olduklarını, 10 dakika önce bir motorda bulunan şahısların el sallayarak yardım istediklerini, bu durumu gemi personeline söylediğini fakat geri dönen olmadığını bildirmiştir.
Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından, o esnada Kadıköy açıklarında bulunan görevli Sahil Güvenlik Botuna bahse konu ihbar saat 20.22’de bildirilmiş, söz konusu bot olay mahalline intikale geçmiştir. Sahil Güvenlik Botu, ihbarda belirtilen bölgede ağır deniz hava şartlarına rağmen termal kamera, göz, radar ve dürbün ile yaptığı arama faaliyetinde yardım talebinde bulunan herhangi bir temasa rastlamamıştır. Büyükçekmece ve Gürpınar Polis Merkezleri aranarak herhangi bir kayıp şahıs ihbarı olup olmadığı sorulmuş, herhangi bir kayıp şahıs olmadığı bilgisi alınmıştır. İhbar konusu bölgede seyir yapan diğer teknelerden bilgi alınması kapsamında Türk Radyoya, çağrı yapması hususu talep edilmiştir. İhbarda belirtilen hususları destekleyici bir emare görülmemesi sebebiyle ve olumsuz deniz şartları da göz önüne alınarak gemi emniyetinin sağlanması maksadıyla söz konusu bot saat: 22.40’ta Yenikapı İDO İskelesine aborda olmuştur.
18 Ağustos 2014 tarihinde saat 11.40’ta Kumburgaz Kamiloba mevkiinde beş gencin kayıp olduğu, şahısların deniz bisikleti ile denize açılmış olabileceklerine yönelik ihbarın Komutanlığımıza iletilmesini müteakip arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. 22 Ağustos 2014 tarihine kadar kayıp olduğu değerlendirilen gençlerin aranması maksadıyla yoğun bir şekilde Sahil Güvenlik Uçakları, Sahil Güvenlik Helikopterleri, Sahil Güvenlik Botları, Dalış Timleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemilerle Marmara Denizinin yaklaşık yarısını kapsayan bir sahada denizden, havadan ve sualtından arama kurtarma görevleri icra edilmiş olup arama kurtarma faaliyetleri halen devam etmektedir.
Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı ile yapılan ihbarların büyük çoğunluğunu asılsız ihbarlar teşkil etmesine rağmen Komutanlığımıza 17 Ağustos 2014 tarihinde saat 20.21’de yapılan ihbara olumsuz deniz şartlarına karşın müdahale edilmiş, yapılan aramada herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. 17 Ağustos 2014 tarihinde Komutanlığımıza ALO-158 ihbar hattı vasıtasıyla yapılan söz konusu ihbar haricinde herhangi bir kurum veya şahıstan bu konuyla ilgili başka bir ihbar yapılmamıştır. Konuyla ilgili olarak Sahil Güvenlik Komutanlığından bu basın duyurusu haricinde herhangi bir açıklama yapılmamıştır.”

 

#

SENDE YORUM YAZ