logo

Karaburun 44

İnce: Önce Davutoğlu’nu, sonra Erdoğan’ı indireceğim

İnce: Önce Davutoğlu’nu, sonra Erdoğan’ı indireceğim

CHP’de genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Yalova Milletvekili İnce, “Sayın Genel Başkan şerefli ikinciliğe razı. Ben ise değilim” dedi.Muharrem İnce

İZMİR

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurultayda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıklayan CHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

İl Başkanı Ali Engin’in olmadığı ziyarette İnce’yi, Örgütlenmeden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Barış Erel ve İl Sekreteri Sevda Erdan Kılıç ile partililer karşıladı.

İnce, düzenlediği basın toplantısında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun partiyi iktidar yapamayacağını kaydederek,  “O şerefli ikinciliğe razı. Ben ise değilim. Ben iktidar diyorum, Sayın Genel Başkan ‘anlamlı bir kayıp olmazsa kalırım’ diyor. Yani şerefli 2.’liğe razı. Fenerbahçe’ninGalatasaray’ın, Beşiktaş’ın, Trabzonspor’un teknik direktörü dese ki ‘ben ikinciliğe razıyım’ kulüp başkanı onu orada tutar mı? Ben şerefli ikinciliğe razı değilim. Sokaklarda, meydanlarda ben varım” diye konuştu.

Neden aday olduğuyla ilgili cevabının bugün bir gazetede yer aldığını belirten İnce, şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkan diyor ki ‘anlamlı bir oy kaybı olursa bırakırım’. Sayın Genel Başkan Haziran 2011’de de ‘Anlamlı bir oy artışı yüzde 40’ı bulamazsam bırakırım diyordu’. O zaman ‘artışı sağlayamazsam bırakırım’ diyor, aradan 3 yıl geçmiş ‘çok fazla kaybetmezsem bırakmam, çok kaybedersem bırakırım’ diyor. Ben kayıp falan bunları söylemiyorum. Ben iktidar vaat ediyorum, aramızdaki fark bu.”

“Türkiye’de solun oyunun yüzde 30, CHP yüzde 25 alıyor, bununla idare et” yaklaşımını doğru bulmadığını ifade eden Muharrem İnce, Bülent Ecevit’in aldığı yüzde 42’lik orana talip olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun iddiasının bulunmadığını, kendisinin ise iddialı olduğunu savunan İnce, “Aramızdaki bir fark; o seçmenleri tıpış tıpış sandığa götürmek istiyor, ben seçmeni koşa koşa sandığa götürmek istiyorum. Partinin mekanizmalarını çalıştırarak bunu yapmak istiyorum. Türkiye’de her şey değişti ama bir tek muhalefet değişmiyor. Bakın insanlar borç batağında, tarım çökmüş. Her türlü sorun var. Bütün şartlar oluşmasına rağmen CHP umut olamıyor. Koşullar uygun ama CHP‘nin el fireni çekilmiş hareket edemiyor” diye konuştu.

Göreve getirilmesi halinde yapacaklarını anlatan İnce, partinin büyük bir dönüşüm yaşayacağını, bütün adayların ön seçimle belirleneceğini, koltukta oturmak için çeşitli oyunlara girmeyeceğini, genel merkezin milletvekili seçimlerindeki kontenjanını yüzde 5’e düşüreceğini bildirdi.

Seçilmesi durumunda Diyarbakır’da farklı İzmir’de farklı konuşmayacağını, insanlara yalan söylemeyip kandırmayacağını belirten İnce, Türkiye’de demokrasi iddiasında bulunabilmek için önce partilerinde demokrasiyi işleteceklerini dile getirdi.

Başbakan olma iddiasıyla yola çıktığını belirten İnce, şöyle devam etti:

“Bana teyzem ‘ne olacaksın’ dediğinde ‘milletvekili’ demiştim. Anılarımda böyle yazmıştım. Şimdi doğrusunu söylüyorum. Aslında o zaman ‘başbakan’ olacağım demiştim. Bana o zaman ‘niye 10 yıldır milletvekili dedin’ diyebilirsiniz. Bilim insanları doğruyu bulduğunda, siyasetçiler ise zamanı geldiğinde söyler. Artık zamanı gelmiştir. 11 yaşında söylediğimi, bugün hep birlikte yapacağız.”

İnce, Ali İsmail, Berkin Elvan Kadar, Abdullah Cömert kadar cesur olacaklarını, “hak arayanları, gençleri sopa ile döverek öldürenlerden hesabını soracaklarını” ifade etti.

Genel başkan adaylığını açıkladıktan sonra Anadolu’nun dört bir tarafından umut yükseldiğini, bunu hissettiğini söyleyen Muharrem İnce, “Üyelerle bir genel başkanlık seçimi yapılsa yüzde 85-90 oy alırım. İzmirimizin kurultay delegelerine sesleniyorum. Eşinize, çocuğunuza, komşunuza sorun onlar size kimi öneriyorsa vicdanınızla birlikte karar verin. Eminim sokakta, milletin yüreğinde, cumhuriyetçilerin, aydınlık insanların yüreğinde ben varım” diye konuştu.

Aleviler’in haklarını Rize’de, Trabzon’da anlatacağını, sadece alkış almak için Tunceli’de Aleviler’in sorunlarını dile getirmeyeceğini belirten İnce, “Türkiye’nin birikmiş sorunlarını, Kürt sorununu nasıl çözeceksiniz?” sorusunu, “Gezi’de, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, FenerbahçeliGalatasaylıBeşiktaşlıBDP’liCHP‘li, TGB’li hep birlikte oldu mu? Oldu… İşte ben bunu başaracağım” diye yanıtladı.

Genel Başkanlığa daha önce aday olmamasının sebebi sorulan İnce, “Eğer 2015’te CHP yüzde 30 altında oy alırsa, AK Parti yine yüzde 45’i aşarsa, başkanlık sistemi gelirse o zaman yandık. Bir daha CHP umut da olmaz. Yani bu seçimde gerileteceksin, öbür seçimde indireceksin. Genel başkan bu ruhu gösteremez” yanıtını verdi.

İnce kurultayda başarısızlık yaşaması durumunda istifa etmeyeceğini belirterek, “Burası benim yuvam. Bir yere gitmem” dedi.

İl Başkan Yardımcısı Barış Erel de, CHP‘nin girdiği her kurultaydan güçlenerek çıktığını, demokratik yarışın koşullarını sağlamanın her kademedeki partilinin görevi olduğunu söyledi.

İnce’yi karşılayanlar arasında CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Şahmar Dalmış da bulundu. Dalmış, İnce’ye İl Başkanlığı önünde çiçek verdi.

#

SENDE YORUM YAZ