logo

Karaburun 44

40 bin kişi Ankara’ya geliyor

40 bin kişi Ankara’ya geliyor
AK Parti olağanüsü kongresine ilişkin açıklama yapan Hüseyin Çelik; ‘Kongre dolayısıyla 81 vilayetten 1020 otobüsle 40 bin kişi Ankara’ya geliyor” dedi

40 bin kişi Ankara'ya geliyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Arınç’ın dün ‘Bütün bakanlar kurulu istafa etti’ diye yorumlanan sözlerine ilişkin; ’61’inci hükümet görevinin başındadır. Başbakan Arınç’a ‘sizi de bu kabinde görmek istiyorum’ dediği zaman Arınç’ın tavrı ne olacaktır veya böyle bir teklif kendine gidecek mi gitmeyecek mi onu bilmiyorum’ dedi.

AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi öncesinde AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, kongrenin yapılacağı Ankara Arena’da bir açıklama yaptı. Hazırlıklar konusunda bilgi veren Hüseyin Çelik, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan başkanlığında son kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Bülent Arınç’ın “kabineden istifaların olduğuna yönelik sözlerini” değerlendiren Çelik; “Ben Arınç’la basın toplantısından sonra konuştum. Gerçekten öyle bir algı oluştu. Ama bu bütün Bakanlar Kurulu üyelerini kapsayan bir şey değildi. Kendisi de daha sonra bir açıklama yaptı. Bülent Arınç beyin kendi şahsı ile ilgili bir şeydi. Ayrıca şunun da altını çizmek isterim, bir hükümetin başbakanı değiştiği zaman o hükümetin bütün üyeleri otomatikman düşer. İstifa etmesine falan da gerek yok zaten. Sayın Başbakan 28’inde and içip TBMM’de mazbatasını alıp and içip Cumhurbaşkanlığı görevine fiili olarak başladıktan sonra zaten 61’inci hükümet fiilen sona ermiş demektir” diye konuştu

“61’İNCİ HÜKÜMET GÖREVİNİN BAŞINDADIR”

Şu anda herkesin görevinin başında olduğunun altını çizen Hüseyin Çelik, şunları kaydetti: “Yeni hükümet görevine başlayıncaya kadar 62’nci hükümet kuruluncaya kadar 61’inci hükümetin bütün mensupaları kendi görevlerinin başındadır. Zaten Başbakan değiştiği için bütün Bakanlar Kurulu üyelerinin üyelikleri düşmüş durumdadır. MYK üyeleri için de bu geçerlidir. AK Parti MYK’sı da gene başkanın değiştiği gün MYK üyelerinin üyelikleri otomatikman düşer. Yeni genel başkan MKYK üyeleri arsından olmak kaydıyla istediğini bu görevlere getirebilir. Eski arkadaşlarla yola devam etmek isteyebilir, yeni arkadaşlar tayin edebilir. 61’inci hükümet görevinin başındadır. Arınç’ın Bakanlar Kurulu’nda ‘yeni başbakanımdan rahat olması için, kendi kabinesini rahat olarak kurması için ben bu görevden feragat ediyorum…’ ama daha sonra başbakan Arınç’a ‘sizi de bu kabinde görmek istiyorum’ dediği zaman Arınç’ın tavrı ne olacaktır veya böyle bir teklif kendine gidecek mi gitmeyecek mi onu bilmiyorum. Arınç’ın yaptığı siyasi nezaketin gereğidir. Arınç tecrübesinin sonucu olarak bir tavır sergilemiştir. Bakanlar Kurulu nasıl şekillenecektir hep birlikte bunu göreceğiz”

Hüseyin Çelik, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni oluşturulacak kabine hakkında değerlendirmede bulunan Çelik, “Ak Parti’den A gider B gelir. Dolayısıyla ben bakan toto veya Genel Merkez’den şu gidecek bu kalacak gibi yapılan tahminlere saygı duyuyorum. Sonuçta siz kendinize sondaj yapıyorsunuz. Petrol çıkar mı çıkar ama çıkmayabilir de. Her sondajdan petrol çıkmıyor” dedi.

“HER SONDAJDAN PETROL ÇIKMIYOR”

Yeni kurulacak hükümette gerçekleşecek kabine değişikliği sorulan Hüseyin Çelik, “Kabine değişikliği ile ilgili ben medyanın kabine totolarını takip ederim ama onların çoğuna da inanmam. Siz 25-30 kişiden söz ediyorsunuz hepsini atsanız yüzde 30’u, 40’ı tutar. Elbette sizin yazdıklarınız içinde tutanlar olacaktır tutmayanlar olacaktır. Zaman zaman ben CHP’li arkadaşlara takılırım kuliste, siz niye çok merak ediyorsunuz bunların hiçbiri CHP’li olmayacak… Neticede Ak Parti’den A gider B gelir. Dolayısıyla ben bakan toto veya Genel Merkez’den şu gidecek bu kalacak gibi yapılan tahminlere saygı duyuyorum. Sonuçta siz kendinize sondaj yapıyorsunuz. Petrol çıkar mı çıkar ama çıkmayabilir de. Her sondajdan petrol çıkmıyor” diye konuştu.
“BAŞBAKANIN 13 GÜNÜNÜN HESABINI YAPANLAR, AHMET NECDET SEZER’İN 4 AY BOYUNCA ÇANKAYA KÖŞKÜ’NÜ İŞGAL ETMESİNE HİÇBİR ŞEY DEMEDİ”
Resmi Gazete’de seçim sonuçlarının yayınlanmadığını sürekli olarak dile getiren muhalefeti eleştiren Ak Parti Sözcüsü, “Sayın başbakan yemin etmek üzere hala bizim muhalefet ‘Başbakan niye Resmi Gazete’de seçim sonuçlarını yayınlatmadı. Şu anda başbakanlık yapamaz. Kararname imzalayamaz. Şu anda fiilen cumhurbaşkanıdır’ diyenler var. Şunu çok yadırgadığımı ifade etmek istiyorum. Sayın başbakanın adaylığı söz konusu olduğu zaman, kesinlikle cumhurbaşkanı olmamalıdır Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Bahçeli’nin sözlerini hatırlıyorsunuz değil mi kesinlikle cumhurbaşkanı olamaz, dedi. Şimdi de sen cumhurbaşkanısın, bir an önce git cumhurbaşkanlığı yap diyorlar. Şimdi bunların hangisi tutarlı? 2007’de Sayın Ahmet Necdet Sezer, cumhurbaşkanı köşkünü 4 ay fazladan işgal etti. Ona hakkı yoktu. Sayın Ahmet Necdet Sezer’in cumhurbaşkanlığı görev süresi bittiği zaman cumhurbaşkanı seçilmediği için dönemin meclis başkanı ki o zaman Sayın Bülent Arınç’tı otomatikman orada cumhurbaşkanı adayı olarak oturması gerekiyordu. 80 Darbesi’ne doğru giden Türkiye’de cumhurbaşkanı seçilemediği için kimdi cumhurbaşkanı vekili? Dönemin Dışişleri Bakanlarından Sayın İhsan Sabri Çağlayangil’di o zaman senato başkanı olduğu için. Sayın başbakanın 13 gününün hesabını yapanlar, Ahmet Necdet Sezer’in 4 ay boyunca Çankaya Köşkü’nü işgal etmesine hiçbir şey demediler. Son derece nezaketsiz bir şekilde çekip gitmesine de bir şey demediler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı kararını verdi son noktayı koydu. Ama her konuda yargı, yargı, yargı diyenler baktım bu konuda yargı demiyor” ifadelerini kullandı.
“SAYIN BAŞBAKAN GİTMEYECEĞİM DERSE GİTMEZ”
Başbakan Erdoğan’ın Adli Yıl açılış törenine katılıp katılmayacağı sorulan Çelik, “Sayın başbakan sabah ayrı akşam ayrı karar vermez. Bugüne kadar hep görmüşsünüzdür. Sayın başbakan gideceğim derse gider, gitmeyeceğim derse de gitmez. Sayın başbakan, gitmeyeceğim dedi. Demek ki gitmeyecek. Bir değişiklik yok” dedi.
“CUMHURİYET HALK PARTİSİ, TÜRKİYE’NİN KADROLU ANA MUHALEFET PARTİSİDİR”
Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, şunları kaydetti: “CHP’nin ne halde olduğunu siz biliyorsunuz. İçerideki tartışmaları dışarıya pas edebilir miyim derdindedir Kılıçdaroğlu. Kendi içlerinde neler yaşadıklarını biliyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin kadrolu ana muhalefet partisidir. Bu kadro sabittir hiç değişmiyor. Siz cumhurbaşkanını sevmeyebilirsiniz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı Sayın Kılıçdaroğlu sevmeyebilir. Ama halkın yüzde 52’sinin oyuyla seçilen bir cumhurbaşkanı olduğu için halka zerre kadar saygınız varsa onun seçtiği o makamda olan insana saygı duyacaksınız. Ben sevin demiyorum. Talimatla sevgi olmaz. Sayın Kılıçdaroğlu’ndan da MHP’den de diğer partilerden de bu nezaketi bekliyoruz”

Çelik, “Bizim kongrelerimizde havada uçuşan sandalyeler konuşmaz. Yumruklar konuşmaz. Ağızlar diller konuşur, gönüller konuşur. Büyük kongreler siyasi partilerin aynı zamanda birer hesaplaşma bir hesap verme hesapları gözden geçirme faaliyetleridir. Ak Parti her büyük kongrede delegeleri vasıtasıyla mensuplarına ve bütün halka hesap vererek bugüne geldi. Bu büyük kongrede de böyle olacak” diye konuştu.

“BİZİM KONGRELERİMİZDE HAVADA UÇUŞAN SANDALYELER KONUŞMAZ”
Ak Parti’nin gerçekleştirdiği kongrelerle halka hesap verdiğini vurgulayan Hüseyin Çelik, “Ak Parti Olağanüstü Kongre yapmaya alışık bir parti değil. Bugüne kadar ilk defa bir olağanüstü kongre yapacağız. 14. yıla girdik ve bu süre içerisinde 4 olağan kongre yaptık. Bu yaptığımız büyük kongreler, Türkiye’deki diğer siyasi partilere hatta dışımızdaki dünyaya örnek olabilecek büyük kongrelerdi. Bizim kongrelerimizde havada uçuşan sandalyeler konuşmaz. Yumruklar konuşmaz. Ağızlar diller konuşur, gönüller konuşur. Gözler hüzün veya sevinç gözyaşları dökerek konuşur veya sevgi parıltıları neşrederek konuşur. İnsanlar büyük bir sevgi atmosferinde büyük bir coşku atmosferinde bu güzelliği birlikte yaşarlar. Büyük kongreler siyasi partilerin aynı zamanda birer hesaplaşma bir hesap verme hesapları gözden geçirme faaliyetleridir. Ak Parti her büyük kongrede delegeleri vasıtasıyla mensuplarına ve bütün halka hesap vererek bugüne geldi. Bu büyük kongrede de böyle olacak. AKP kuruluşundan bugüne kadar neler yaptı neleri başardı bundan sonra neler yapacak, bunu da şüphesiz ki bu büyük kongre dolayısıyla halkıyla paylaşacaktır” dedi.

“AŞAĞI YUKARI SONUCU BELLİ OLAN BİR KONGRE OLACAKTIR”
Ak Parti’nin bir dönüm noktasında olduğunu söyleyen Çelik, “Ak Parti dünyadaki en büyük sivil siyasal organizasyonlardan biridir. Ak Parti’nin teşkilatlarındaki görevli insan sayısı yaklaşık 2,5 milyon kişidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 3’te 2’lik çoğunluğu sahip olan şu anda 313 milletvekilimiz var malumunuz, ve bugün itibariyle 9 milyon 272 bin 586 üyesi olan bir siyasi partiden söz ediyorum. Üyesi sayısı 10 milyona doğru giden bir siyasi parti. Bugüne kadar girdiği 9 seçimi üst üste kazanmış olan 9 sefer sandıkta şampiyon olmuş bir siyasi hareketten söz ediyoruz. Böyle bir siyasi hareket bugün bir dönüm noktasındadır. Her son aynı zamanda yeni bir başlangıçtır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan ve bugüne gelen bu siyasi hareket şu anda zaruri şartlardan dolayı sayın başbakanımızın 12. cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla yeni bir genel başkan seçerek yoluna devam edecektir. Bizim bu olağanüstü büyük kongrede aday olan arkadaşımız bizim oy birliği ile büyük istişareler sonucu öngördüğümüz arkadaşımız şu anda mevcut Dışişleri Bakanımız Konya Milletvekilimiz Sayın Ahmet Davutoğlu’dur. Yarınki büyük kongrenin sonucu pek merak edilmiyor. Aşağı yukarı sonucu belli olan bir kongre olacaktır. Belki icra şekli ve kongre esnasında olabilecek meydana gelebilecek gelişmelerle ilgili olarak halkımız bazı merakları olabilir” ifadelerini kullandı.

“YURT DIŞINDAN 70’İN ÜZERİNDE BİR KATILIM VAR”
Hüseyin Çelik, Olağanüstü Kongre’yi 900 gazetecinin takip edeceğini belirterek “Bu kongreye davetiye 3 bin kişi davet edilmiştir. Ancak 81 vilayetten parti teşkilatlarımız delegelerle birlikte bu kongreye katılacakları için bin 20 otobüsle 40 bin kişi Ankara’ya geliyor. Siyasi partilere davetiye gönderilmiştir. Tüccarımızın sanayicimizin esnafımızın temsilcisi olan sivil toplum örgütlerine davetiyeler gönderilmiştir. İşçi ve memur konfederasyonlarına ve işveren sendikalarına davetiye gönderilmiştir. Yurt dışından misafirlerimiz var. Bu sefer olağanüstü kongre olduğu için yurt dışından davet ettiğimiz insanları sınırlı sayıda davet ettik. Daha çok siyasi partiler bazında davet ettiğimiz insanlar var. Fakat kendiliğinden bu kongreye katılmayı arzu ederek katılma beyanında bulunan bazı misafirler olacak yurt dışından. Yurt dışından gelen özellikle kalbur üstü insan sayısı olarak zikredeyim 70’in üzerinde bir katılım var. Bu kongreyi 100’ü dışarıdan olmak üzere yaklaşık teknik ekipleriyle birlikte 900 gazeteci takip edecektir. Büyük kongrenin organizasyonunda 2 bin 500 kişi görevlendirilmiştir. 2 bin 500 metrekarelik çadırlar kurulmuş, bu çadırları serinletmek için her türlü teknik alt yapı hazırlamış dışarıdaki insanların her türlü ihtiyacını görecek şekilde bütün tedbirler alınmıştır” diye konuştu.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE’DE ENGELLİ TEDBİRİ
Ak Parti’de 1. Olağanüstü Kongre olma özelliği taşıyan kongrede engelliler için yapılan hazırlıkları anlatan Çelik, “Engelli vatandaşlarımızın katılımın en üst düzeyde olabilmesi için her türlü tedbir alınmıştır. Özel yerler ayrılmıştır. Görme engelli vatandaşlarımız için hissedilebilir yürüme bantları hazırlanmıştır. Braille alfabesi ile hazırlamış yaka kartları var. Braille alfabesi ile işaret levhaları var. Onların oturacağı yerlerde engelli haklarını istedikleri soruya cevap bulabilecekleri Braille alfabesi ile basılmış bir kitapçık bırakılmıştır” dedi.

5. BÜYÜK KONGRE, EYLÜL VEYA EKİM AYINDA
Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimlerinden de Ak Parti’nin başarıyla çıkacağını belirten Hüseyin Çelik, “Herhangi bir değişiklik olmazsa büyük kongremizi, olağan 5. büyük kongremizi ekim ayında veya eylül sonunda yapmayı planlıyoruz. Malumunuz 2015 Haziran ayında da bir milletvekili seçimleri var. Temenni ediyoruz ki yine milletimizin teveccühü ile Ak Parti bu seçimlerden de yüzünün akıyla çıkacaktır” şeklinde sözlerini sürdürdü.

AK PARTİ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I ANLATAN FİLM GÖSTERİMLERİ
Ak Parti Sözcüsü Çelik, şunları kaydetti: “Olağanüstü Kongre icra edilirken 4 tane filmimiz var. Bunlardan birisi Ak Parti hizmetlerinin anlatıldığı 20 dakikalık bir film olacaktır. Ak Parti Türkiye için ne anlam ifade ediyor sorularının cevabı olacak bir film olacak. Sayın başbakanın siyasi geçmişini ele alan, sayın başbakanın siyasi özgeçmişi anlamına gelebilecek bir film var. Bu film seyredildikten sonra Sayın Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını yapmak üzere davet edilecektir. Konuşmadan sonra “Bizim Hikayemiz” adını taşıyan Ak Parti’nin siyasi hayata başladığı günden bu yana Ak Parti’nin hikayesini göreceksiniz. Başbakan adayımız Sayın Ahmet Davutoğlu, konuşmasını yapmadan önce de daha kısa bir kendisi ile ilgili tanıtım filmi kongre mensuplarına izlettirilecektir”

 

#

SENDE YORUM YAZ