logo

Karaburun 44

İşte yeni Bakanlar Kurulu

İşte yeni Bakanlar Kurulu
AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 62’nci hükümeti açıkladı.

davutoglu-sert-uyariBuna göre, Ahmet Davutoğlu Başbakan, Bülent Arınç, Ali Babacan, Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş Başbakan yardımcısı oldu. Davutoğlu, bir önceki kabineden farklı olarak 62’nci kabineye dört yeni isim ekledi. Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı olurken, Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Volkan Bozkır da AB Bakanlığı görevine getirildi. Kabinede yeri değişen tek bakan ise, Davutoğlu’nun eski görevi olan Dışişleri Bakanlığı’na kaydırılan Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu bir önceki kabinede AB Bakanı idi.

KABİNEDE YER ALAMAYANLAR

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Davutoğlu’nun kabine dışı bıraktığı isimler arasında yer aldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da kabine dışı kaldı.

İŞTE YENİ KABİNE

Başbakan Ahmet Davutoğlu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Aile Bakanı Ayşenur İslam

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır

Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Çalışma Bakanı Faruk Çelik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

Orman Bakanı Veysel Eroğlu

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

KÖŞK’TEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onayladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; “Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümeti kurmakla görevlendirilen Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Çankaya Köşkü’nde kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu Başkanlığında kurulan 62 nci Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onaylamışlardır.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ: ANA EKSEN KORUNARAK ŞEKİL ŞARTLARI YERİNE GETİRİLİYOR

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Dışarıdan atamalar parti içinde rahatsızlıklara yol açabilir” iddialarına ilişkin, “Tepki veya hoşnutsuzluk söz konusu değil. Dışarıdan lafını da yadırgadığımı ifade ediyorum. Numan Kurtulmuş dışarıdan birisi değildir. AK Parti bir koalisyon hükümeti değildir. Bu partinin uzunca bir müddettir genel başkan yardımcılığı görevini yüklenmiş birisiydim” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 62’nci hükümette Başbakan Yardımcısı olan Numan Kurtulmuş, “Dışarıdan atamalar parti içinde rahatsızlıklara yol açabilir” iddialarına ilişkin, “62’nci hükümetin Türkiye için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Makamların hepsi gelip geçicidir. Hiç birimiz bu dünyada fani değiliz. Kusura bakmayın yani bu tür şeyler kulisler olur. Her kabine açıklamasından önce isimler üzerinde de bu tür kulisler olur” diye konuştu. Kabinedeki değişikliklere ilişkin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Ana eksen zaten böylesi olması bekleniyordu. Ana eksen korunarak nihayetinde bir parti, iktidar değişikliği olmuyor. Sadece şekil şartları yerine getiriliyor” dedi.

“TEPKİ VEYA HOŞNUTSUZLUK SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kurtulmuş, “Tepki veya hoşnutsuzluk söz konusu değil. Nihayetinde hepimiz aynı partinin, kadronun insanlarıyız” dedi.

“NUMAN KURTULMUŞ DIŞARIDAN BİRİSİ DEĞİLDİR”

Kurtulmuş, “Dışarıdan lafını da yadırgadığımı ifade ediyorum. Numan Kurtulmuş dışarıdan birisi değildir. AK Parti bir koalisyon hükümeti değildir. Burada milletin yaklaşık yüzde 50’sini almış olan bir parti vardır. Bu partinin uzunca bir müddettir genel başkan yardımcılığı görevini yüklenmiş birisiydim. O görev veya bu görev benim veya arkadaşlarım için bir şey fark ettirmez. Mühim olan yeni Türkiye mücadelesine omuz vermektir. Makamların hiç bir önemi yok. Mühim olan Bu perspektifin, istikametin devam etmesidir. Görevlendirmeyi televizyonlardan, haberlerden öğrendim” ifadelerini kullandı.

TANER YILDIZ’DAN KABİNEDE YER ALMAYAN BEŞİR ATALAY YORUMU

Beşir Atalay’ın kabinede yer almamasını değerlendirmesi istenen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bu konuda sayın cumhurbaşkanımızın ve sayın başbakanımızın ve mutlaka kendileri ile de bir arada olarak verdikleri karardır. Ülkemiz için bütün kararlar hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 62’nci hükümette aynı görevde kalan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kabine değişikliklerine ilişkin, “Hayırlı uğurlu olsun. Hepimiz yenileneceğiz. Önemli olan ak yüzle gelip ak yüzle bu görevlerden ayrılmak önemli. Ülkemiz için bütün kararlar hayırlı olsun. Sonuç ortada şimdi bir partinin bölünmeye çalışılmasından yararlanmaya çalışarak bir tuğla kopartmaya çalışarak böyle bir çalışma içerisindeler. Lütfen bir işin nasıl olmayacağına değil nasıl olacağını tarif etsin hükümet. Biz yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

HÜSEYİN ÇELİK: HAYATİ YAZICI’NIN KABİNE DIŞINDA KALMASINA ŞAŞIRDIM

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 62’nci hükümeti açıklamasının ardından kabinede yer almayan Hayati Yazıcı’nın kabine dışında kalmasına şaşırdığını belirterek “Sayın Hayati Yazıcı partide çok büyük hizmetleri olan işini çok ciddiye alan bir insandı. Hayati Yazıcı’nın kabine dışında kalmasına şaşırdım ” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, kabinedeki değişikliklere ilişkin NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu. Çelik, “Bir sürpriz olmadı. Hayati Yazıcı’nın kabine dışında kalmasına doğrusunu isterseniz şaşırdım. Hangi değerlendirmelerle listeyi onaylayan sayın cumhurbaşkanı böyle bir karar verdiler. Onu bilmiyorum ama Sayın Hayati Yazıcı partide çok büyük hizmetleri olan işini çok ciddiye alan bir insandı. Hayati Yazıcı’nın kabine dışında kalmasına şaşırdım” diye konuştu.

“EKONOMİNİN ÇARKÇI BAŞI ALİ BABACAN’DI”

Beşir Atalay’ın bilgi birikiminden bundan sonra da faydalanacaklarını belirten Çelik, “Beşir Atalay hocamız biz Atalay’a bakandan ziyade hocam deriz. Hep kabinede olan birisiydi. Hepimizin üzerinde hakkı olan bir insandır. Eski başlayanların hepsi değişiyorsa Ali Babacan da değişebilirdi diye sorulabilir. Sayın Babacan bakan olduğu zaman 33 yaşındaydı. Sayın Babacan hem iç hem dış piyasaların ekonomik istikrarın sembol isimlerinden birisi olarak kabul ettiği bir bakan. Elbette ekonomi gemisinin süvari kaptanı sayın Başbakandı. Ama hiç şüphe yok ki ekonominin çarkçı başı Ali Babacan’dı. Ekonomide hiçbir şey değişmedi. Bundan sonrada ben inanıyorum ki biz Beşir hocanın ilmi birikiminden, kişiliğinden onun tecrübelerinden partinin en üst düzeyde yararlanacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“ATALAY’IN YÜRÜTTÜĞÜ GÖREVLERİ YALÇIN AKDOĞAN YÜRÜTECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Akdoğan’ın kürt meselesinin arka planını bilen birisi olduğunu vurgulayan Çelik, “Sayın Başbakan bu görev dağılımını yaparken ne takdir eder bilemem ama sayın Beşir Atalay’ın yürüttüğü görevleri sayın Yalçın Akdoğan yürütecek gibi görünüyor. Sayın Emrullah İşler’in daha önce üstlendiği konuları da sayın Numan Kurtulmuş yürütecek gibi görünüyor. Yalçın Akdoğan bir akademisyen aynı zamanda Kürt meselesinin arka planını bilen arkadaşlarından birisi. Çözüm sürecinde de meselenin ortasında olan isimlerden birisidir. Ben Yalçın beyin meseleye derinlemesine vakıf olduğuna inanıyorum. Başbakanın sürekli yanında olması sebebiyle Suriye ve Irak meselelerine çok vakıf. AFAD’ın en önemli hizmet alanı bu Suriyeliler meselesidir son dönemde. Muhtemelen Yalçın bey bu görevleri de üstlenir” açıklamasında bulundu.

 

#

SENDE YORUM YAZ