logo

Karaburun 44

İki ayrı devlet, tek millet babanın bugüne mirası

İki ayrı devlet, tek millet babanın bugüne mirası
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ikinci resmi ziyaretini Azerbaycan’a gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ayrı devlet, tek millet babanın bugüne mirası

Bakü’deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda İlham Aliyev ile baş başa ve Heyetler Arası görüşme gerçekleştiren Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan yaptığı açıklamada NATO Zirvesi’nde Azerbaycan’a verilen sözleri gündeme getireceğini belirterek “Diğer ülkelere verilen sözler nasıl peyderpey yerine geliyorsa Azerbaycan’a verilen sözlerin de yerine gelmesini ilgili ülkelerden isteyeceğiz. Bu artık bir lütuf değildir, bir haktır. Bunların yerine gelmesi gerekir. Bu konuda da kararlığımızı özellikle ifade edeceğiz” dedi.DAĞLIK KARABAĞ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ GÜNDEMİMİZİN EN ÖNEMLİ MADDESİ

Dağlık Karabağ konusunu her zaman olduğu gibi gündemlerinin en önemli maddesi olarak konuştuklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem ikili hem Heyetler Arası görüşmelerde ele aldıklarını belirtti. Enerji konusunu da Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştüklerini anlatan Erdoğan, “Enerji ile ilgili olarak tabi TANAP çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek olan bu enerji hattı özellikle çok büyük bir önemi haiz. Azerbaycan’ın özellikle enerjideki gücünü ortaya koyması bakımından çok önemli. Barış hattı olması bakımından çok önemli bir yatırım olarak görüyorum. Bundan dolayı da son safhaya geldik. Bu ayın 20’sinde temel atma töreni yapılacak. Yüksek düzeyli katılımların da olacağı bu temel atma tören ile birlikte bu adım atılıyor ve makineler de çalışmaya başlıyor. Türkiye tarafından yapılması gerekenler büyük ölçüde bitmiş vaziyette. Azerbaycan tarafında da öyle. Süreç artık hızlanarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN’A VERİLEN SÖZLER BİR LÜTUF DEĞİL, BİR HAKTIR
Cumhurbaşkanı sıfatı ile katılacağı ilk Nato Zirvesi’nde Azerbaycan’a yönelik verilen sözleri gündeme getireceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer ülkelere verilen sözler nasıl peyderpey yerine geliyorsa Azerbaycan’a verilen sözlerin de yerine gelmesini ilgili ülkelerden isteyeceğiz. Bu artık bir lütuf değildir, bir haktır. Bunların yerine gelmesi gerekir. Bu konuda da kararlığımızı özellikle ifade edeceğiz” diye konuştu.

İKİ AYRI DEVLET TEK MİLLET, BABANIN BUGÜNE MİRASI
Azerbaycan ile olan kardeşliğin güçlenerek dayanışma içerisinde geleceğe yürümesini istediğini söyleyen Erdoğan, Aliyev’e dönerek “İki ayrı devlet tek millet. Bu tabi babanın da bugüne bir mirasıdır. Aynı şekilde yürümesi lazım. Bundan sonra yine bu birlikteliğimizi aynı kararlılıkla devam etsin” dedi.

Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere birçok alanda çok önemli iş birliğinin olduğunu ifade ederek, “TANAP, çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek olan bu enerji hattı, özellikle çok büyük bir önemi haiz. Bu, Azerbaycan’ın özellikle enerjideki gücünü ortaya koyması bakımından çok önemli” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için bulunduğu Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli Kardeşim” diye hitap ettiği Cumhurbaşkanı Aliyev ile 28 Ağustos’taki devir teslim töreninin hemen ardından, gerek ikili, gerekse heyetler arası görüşmelerle ekonomik, ticari, kültürel, eğitim, dış politika hakkındaki tüm konuları enine boyuna değerlendirme fırsatları olduğunu söyledi.

“KARDEŞLİĞİMİZİN ZİRVE YAPTIĞI EN ÖNEMLİ KONU, DAĞLIK KARABAĞ KONUSUDUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii kardeşliğimizin zirve yaptığı en önemli konu, dış politikada malum Dağlık Karabağ konusudur. Ve bu konuyu yine her zaman olduğu gibi, gündemimizin en önemli maddesi olarak ele aldık, değerlendirdik. Ve bu konudaki bundan sonra atacağımız adımları yine aramızda aynı şekilde hem ikili hem de heyetler arası görüşmede konuştuk” dedi.

“15 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİMİZİ İNŞALLAH GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Ele aldıkları bir diğer önemli konunun da, üzerinde hassasiyetle durdukları enerji konusu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Eylül’de Güney Kafkaslar Gaz Koridoru’nun temel atma törenine katılacaklarını söyledi. Erdoğan, “Enerji ile ilgili olarak TANAP, çok büyük önem arz etmektedir. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek olan bu enerji hattı, özellikle çok büyük bir önemi haiz. Bu, Azerbaycan’ın özellikle enerjideki gücünü ortaya koyması bakımından çok önemli. Ve bir barış hattı olması bakımından çok önemli bir yatırım olarak görüyorum. Ve bundan dolayı da bu dayanışmamızın artık son safhasına geldik. İnşallah bu ayın 20’sinde temel atma töreni yapılacak. Yüksek düzeyli katılımların da olacağı bu temel atma töreniyle birlikte bu adım atılıyor ve makineler de inşallah çalışmaya başlıyor. Türkiye tarafında yapılması gerekenler büyük ölçüde bitmiş vaziyette. Azerbaycan tarafında aynı şekilde. Ve bununla birlikte artık süreç hızlanarak devam edecektir. Tabii bu dayanışmamızın ardından farklı olarak buralarda belli sektörler, gerek inşaat noktasında, gerek boru sanayinde, bunlarda bir hareketlilik meydana gelecektir. Ve Azerbaycan’ın özellikle son yıllardaki sıçraması, Azerbaycan’daki alt yapı, üst yapıdaki gelişmeler, gerçekten dünyanın da hayranlıkla izlediği bir süreçtir. Bunda değerli kardeşimin, gerçekten iradesinin, ekibinin iradesinin hakikaten çok büyük bir önemi var. Ve ben de 11 yıllık başbakanlığım döneminde olsun ve bundan sonraki süreçte olsun, o günden bugüne Azerbaycan’ın nereden nereye geldiğini görme bakımından mutluyum. Çünkü Kardeş Azerbaycan’daki bu gelişmeler, bizi de ayrıca mutlu etmektedir, memnun etmektedir. Çünkü kardeşlerin güç kazanması, inanıyorum ki geleceğe umutla bakışımızı da arttırmaktadır. Yine aynı şekilde, ticarette atacağımız adımlar noktasında belirlediğimiz hedeflerimiz var, inşallah bu hedeflere de ulaşacağız. 15 milyar dolarlık bir hedefimiz var, bunu inşallah yakalayacağız. Bu iradenin de her iki tarafta olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Ve bu noktada en ufak bir endişe söz konusu değil” dedi.

“AZERBAYCAN’A VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMELİ”

Azerbaycan’dan NATO Zirvesi için İngiltere’ye gideceklerin aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “NATO Zirvesi’nde de özellikle bu zirveye yönelik, geçmişten bugüne yapılan tüm toplantılarda, Azerbaycan’a yönelik verilen sözler var. Bu sözleri orada gündeme getirmek suretiyle, bir an önce diğer ülkelere verilen sözler nasıl peyderpey yerine geliyorsa, Azerbaycan’a verilen sözlerin de yerine gelmesini ilgili ülkelerden isteyeceğiz. Bu artık bir iane değildir, bir lütuf değildir, bir haktır. Bunların yerine gelmesi gerekir. Bu konuda da kararlılığımızı özellikle ifade edeceğiz” dedi.

Açıklamasında iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının çok olduğunu, kardeşliğin güçlenerek dayanışma içerisinde geleceğe yürüyeceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Aliyev’e hitaben, “Şunu biliyoruz iki ayrı devlet tek millet, bu tabii babanın bugüne mirasıdır” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de yaptığı açıklamada, “Aziz kardeşim” diye seslendiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yemin töreninin ardından bir hafta geçmeden “kendi öz vatanına” geldiği için çok mutlu olduklarını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “SİYASİ İLİŞKİLER HER GEÇEN GÜN DAHA DA GÜÇLENİYOR”

Görüşmede iki ülke ilişkilerinin, en yüksek düzeyde olduğuna bir daha emin olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, siyasi ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini, iki ülkenin birbirine uluslararası arenada karşılıklı destek verdiğini kaydetti. Yukarı Karabağ sorununda, Azerbaycan’ın haklı tutumunu her zaman desteklediği için Türkiye’ye teşekkür eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bu bizim için önemlidir. Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanında olmuştur. Ermenistan-Azerbaycan çatışması bölge için en büyük tehdittir. Topraklarımızın yüzde 20’si işgal altında. Bir milyondan fazla göçmen var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi konuyla ilgili dört karar kabul etti. Ermenistan bu kararları hiçe sayıyor ve toprakları boşaltmıyor. Sorun, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülecektir” dedi.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV: “AZERBAYCAN DA HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN YANINDADIR”

Azerbaycan’ın da her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı Azerbaycan büyükelçilerinin ve diasporasının Türkiye ile birlikte çaba harcadığını belirterek, “Ermenistan’ın sözde iddialarının tarihî dayanağı yoktur. Biz Ermeni yalanını birlikte ifşa edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la enerji projelerini de konuştuklarını, iki yıl önce TANAP projesini imzaladıkları zaman bunun getireceği artıları tahmin ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Aliyev, dünyanın dikkatinin üzerinde olduğu bu projeyi birlikte sonuçlandıracaklarını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A “HAYDAR ALİYEV NİŞANI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda onuruna verilen resmî öğlen yemeğine geçti. Resmî yemeğin başlangıcında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Haydar Aliyev Nişanı” takdim edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRK VE AZERİ ŞEHİTLİKLERİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü’de Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azeri şehitliklerini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda verilen yemeğin ardından, Haydar Aliyev kabrinin bulunduğu Fahri Hıyaban devlet mezarlığına geçti.

Haydar Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Aliyev’in eşi Zarife Aliyeva’nın mezarına çiçek bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanına gitti ve burada şehit mezarlarına çiçek bıraktıktan sonra Ebedi Ateş Anıtı’na da çelenk bıraktı.

BAKÜ TÜRK ŞEHİTLİĞİ ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra da Bakü Türk Şehitliğine geçerek, anıta çelenk bıraktı ve ardından anıt şeref defterine şöyle yazdı: “Aziz Şehitlerimiz, Yüce Türk Milletinin Kahraman Evlatları; Sizler adeta bir varoluş mücadelesi vermekte olduğumuz şanlı tarihimizin en sıkıntılı bir döneminde Azerbaycan’daki kardeşlerimizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaştınız. Bu topraklarda canlarınızı seve seve feda ederek makamların en yücesine eriştiniz. Bundan 96 yıl önce egemenliğini kendi ellerine almak isteyen, bu onurlu mücadelesinde de amansız güçlüklerle boğuşan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yardımına koşmayı bir görev bildiniz. Mensubu olduğunuz Kafkas İslam Ordusu’yla bağımsız Azerbaycan’ın temellerini güçlendirirken, bir kahramanlık destanı yazdınız. En zor anlarında bile gözünü kırpmadan kardeşlerinin yardımına koşan sizler, her zaman sevinci olduğu kadar kederi de paylaştığınız Azerbaycanlı Kardeşlerimizle olan kader birliğimizin ve ülkelerimiz arasındaki sarsılmaz ilişkilerin mimarlarısınız. Türkiye ile Azerbaycan’ın birlik, beraberlik ve kardeşliği işte böyle güçlü bir temel üzerinde kurulmuştur. Azerbaycan’ın her köşesinde yatan şehitlerimizle birlikte bir mukaddes emanet başta olmak üzere Türkiye ve Azerbaycan’ın tüm şehitlerini her iki ülkenin bağımsızlık mücadelesinde fedakârlıklarını esirgemeyen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Aziz ruhlarınız şad olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Azerbaycan’daki temaslarını tamamlayarak, Birleşik Krallık’ta gerçekleşecek NATO zirvesine katılmak üzere Galler’in Cardiff kentine hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyübov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun ve diğer ilgililer uğurladı.

GÜNEY KAFKASLAR GAZ KORİDORU TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILACAK

Bakü’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda İlham Aliyev ile ortak basın toplantısında Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bir konuşmayla ilgili, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, 20 Eylül’de Bakü’de gerçekleştirilecek temel atma töreniyle ilgili olarak Erdoğan’ın konuşmasında Güney Kafkaslar Gaz Koridoru’nun temel atma törenini kastettiği belirtildi.

 

Kaynak:
#

SENDE YORUM YAZ