logo

Karaburun 44

Çin’den Türkiye’ye füze mesajı

Çin’den Türkiye’ye füze mesajı
ÇİN, dikkat çekici bir adımla füze görüntülerini yayınladı.

Çin'den Türkiye'ye füze mesajı

Çin devlet televizyonu CCTV, Türkiye’yle uzun müzakerelere konu olan FD-2000 sisteminin kısa süre önce tatbikat sahasında gerçekleştirdiği bir füze atışını ilk kez ekranlara getirdi.

Yayınlanan video kaydında öncelikle tatbikat alanında bulunan muhabirin füzenin özelliklerini ve işleyişini anlattığı görüldü. Ardından, bir insansız hava aracının hedef olarak tespit edilmesi, füzenin bataryadan ateşlenip fırlatılması ve hedefine yol alması ekranlara yansıdı. CCTV muhabiri, hedefin 2 dakika 22 saniye içinde, füze bataryasına 80 kilometre mesafede vurulduğunu belirtti ve yere düşen enkaz parçalarını görüntüledi.

TÜRKİYE’NİN ADI KULLANILDI

Bu arada, haber sunumunda Türkiye’nin anılması ve füze ihalesinden kısaca bahsedilmesi dikkat çekti. Çin’de HQ-9 adıyla bilinen sistemin, söz konusu haberde ihraç kodu olan FD-2000 adıyla tanıtılması da dikkat çeken başka bir unsur oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi dönüşünde uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’le yürütülen müzakerelerde uyuşmazlık çıktığını ve Fransa’yla da görüşüldüğünü ifade etmişti.

 

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ