logo

Karaburun 44

Adnan Menderes Havalimanı pist başında ceset

Adnan Menderes Havalimanı pist başında ceset
İZMİR Adnan Menderes Havalimanı pistinin kenarında 40 yaşlarında bir erkek cesedi bulundu. Arap uyruklu olduğu sanılan kişinin, bir uçağın iniş takımları arasına saklanarak yolculuk yaptığı, uçağın iniş takımları açılınca da düştüğü ihtimali üzerinde duruluyor.

Adnan Menderes Havalimanı pist başında ceset

Adnan Menderes Havalimanı pistinde sabah uçuşları öncesinde rutin yapılan kontrol amaçlı pist devriyesinde görevliler pistin kenarında bir erkek cesedi buldu. Emniyet Müdürlüğü Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Ölen kişinin 40 yaşlarında olduğu saptanırken, üzerinden kimliğini belirten bir belge çıkmadı. Ölen kişinin giysilerinden Arap, Ortadoğu uyruklu olabileceği değerlendirmesi yapıldı. Yetkililer olayın nasıl olduğunu çözmek için havalimanı güvenlik kameralarını incelemeye alırken, gece iniş yapan uçak seferlerini ve kalkış noktalarını da listeledi.

Uzmanlar ölen kişinin bir uçağın iniş takımları boşluğuna kalkıştan önce saklanıp, uçak inerken de düşmüş olabileceğini belirtti. Yetkililer İzmir’den kalkan bir uçağa da aynı şekilde binmiş olabileceği ihtimalinin de gözardı edilemeyeceğini bunun otopsi sonunda ortaya çıkabileceğini belirtti.

Öteyandan dün akşam İsrail’in Tel Aviv kentindeki Ben Gurion Havaalanı’na inen Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ambulans uçağa dönüştürülmüş C – 130 tipi uçak, Gazze’deki Erez sınır kapısından geçirilen 7’si çocuk 4’ü kadın olmak üzere 21 Filistinli yaralıyı teslim alıp saat 22.00 sıralarında Adnan Menderes Havalimanı’na getirmişti. Yetkililer İsrail havalanlarının çok sıkı korunduğunu, askeri uçağa böyle bir binişin mümkün olamayacağını söyledi, ancak bu uçuş da mercek altına alındı.

Öte yandan 8 bin ila 11 bin metre irtifada uçuş yapan uçaklarda dış ortam ısısının -57 dereceye düşmesi ve çok düşük oksijen-hava basıncı oranı nedeniyle böyle bir yolculuk özel koruma önlemi olmadığında 30 saniye ile 2 dakika arasıda ölümle sonuçlanıyor. Ancak çok nadir olmakla birlikte iniş takımları arasında yolculuk yapıp sağ kurtulanlar da var.

ÖLEN KİŞİ SURİYELİ VE İZMİR’DEN UÇAĞA BİNMİŞ

İzmir Adnan Menderes Havalimanı pistinin kenarında ceset bulunmasının ardından başlatılan aramalar sırasında, ölen kişiye ait kişisel eşyalar bulundu. Buna göre ölen kişinin Suriye uyruklu 45 yaşındaki Malik Hayami, olduğu belirlendi. Kimliğin yanında bulunan ve kentte şehir içi ulaşımlarda kullanılan ‘kent kart’ çıkması ise Hayami’nin, uçağa İzmir’den bindiğini ortaya çıkardı.

Havalimanının çevreleyen tel örgülerden güvenlik noktalarını geçerek giren Malik Hayami’nin, yurt dışına gidecek olan bir uçağın iniş takımlarının bulunduğu bölgeye gizlendiği belirlendi. Ancak uçağın havalanmasından kısa süre sonra ise, Malik Hayami’nin belli bir yükseklikten piste düştüğü saptandı. Suriyeli Malik Hayami’nin cesedi, üzerindeki incelemede, ayaklarında ve dizlerinde kırıklar olduğu, ayrıca kafatasınında da yine darbeye bağlı olarak kırıklar bulunduğu öğrenildi.

Gerek havalimanını çevreleyen tel örgülerdeki, gerekse de havalimanı içerisindeki bölümlerde yeralan güvenlik kameraları tek tek incelemeye alındı. Hayami’nin nasıl havalimanına kadar girip uçağa ulaştığının belirlenmeye çalışıldığı öğrenildi.

10 BİN SURİYELİ İÇERİSİNDE ARANACAK

Bunun yanı sıra, havalimanında güvenlik araştırmaların yanı sıra polisin incelemesi de başladı. Yabancılar Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk olarak Malik Hayami’nin İzmir’de kayıtlı 10 bin Suriyeli arasında olup olmadığının tesphit edileceği açıklandı. Ardından da yine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü de Malik Hayami’nin terör bağlantısı olup olmadığını da araştırmaya başladı.

 

#

SENDE YORUM YAZ