logo

Karaburun 44

IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye ön cephede yer alacak

IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye ön cephede yer alacak
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Terörle Mücadele Küresel Forumu’nda Türkiye’nin ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı oluşturduğu koalisyonun mücadelesinde ön cephede yer alacağını söyledi.

Abd

Türkiye’nin, IŞİD’in elindeki 49 rehinenin kurtarılmasının ardından koalisyona etkin olarak katılacağını belirten Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Waldorf Astoria Oteli’nde yaptığı ikili görüşmenin ardından Terörle Mücadele Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, bu koalisyonun önemli bir parçası ve bu mücadelede ön cephede angaje olacak. Buradaki her ülke, şimdiye kadar görülmemiş bu küresel terör tehdidine karşı çok önemli bir rol üstlenmekte” diye konuştu.
IŞİD’in hiçbir sınır tanımayan, acımasız, yasadışı fonlar ve yabancı savaşçıların akışıyla beslenen, masum insanları öldürmeyi marifet sanan bir örgüt olduğunu belirten Kerry, IŞİD ile mücadelede yalnızca güvenlik önlemlerinin yeterli olmayacağını vurguladı. Kerry, örgütün faaliyetlerinin izlenmesi, edinilen istihbaratın paylaşılması, örgüte yabancı savaşçıların katılımının önlenmesi, katılan yabancı savaşçıların vizelerinin iptal edilmesi, örgütün para ve gelir akışının kesilmesi gibi konularda da somut adımlar atmaları gerektiğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da açıklamasında, Türkiye’nin, IŞİD’e karşı mücadelede şimdiye kadar 75 ayrı ülkeden gelen yabancı militanları sınır dışı ettiğini, 6000 kişilik de bir şüpheli listesi oluşturduğunu belirtti.
Toplantının eş başkanı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu terör bağlamında şu an önlerindeki en yakın tehdidin IŞİD olduğuna belirtti.
ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin, güvenlik önlemleri dışında alınması önlemler konusundaki görüşlerine katıldığını belirten Çavuşoğlu, “Türkiye, bu yükün büyük bir kısmını, aslan payını yüklenmek zorunda kaldı. Yaklaşık 75 ülkeden yabancı terör savaşçısının tespiti ve sınır dışı edilmesi için kaynaklar ayırmak zorunda kaldık” dedi.

 

#

SENDE YORUM YAZ