logo

Karaburun 44

Bakan Ala’dan “operasyon” açıklaması

Bakan Ala’dan “operasyon” açıklaması
İçişleri Bakanı Ala, yasa dışı dinlemelerle ilgili “paralel yapı” iddialarına yönelik başlatılan operasyona ilişkin, “Suç işleyen hiç kimsenin yanına, bu kalmaz” dedi.
 Eklan Ala
 İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara Emniyet Müdürlüğünce yasa dışı dinlemelerle ilgili “paralel yapı” iddialarına yönelik başlatılan operasyona ilişkin, “Suç işleyen hiç kimsenin yanına bu kalmaz. Mutlaka ciddi devlet geleneği olan ülkeler, gecikmiş olsa bile ertelese bile o suç işleyenleri soruşturur, inceler ve gereğini yapar” dedi.

Katar’da bulunan İçişleri Bakanı Ala, ziyareti, iki ülke ilişkileri ve Ankara’da gerçekleştirilen operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Katar’ı “10. Milpol İç Güvenlik Fuarı” çerçevesinde ziyaret ettiğini aktaran Ala, burada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah bin Nasır Halife Al Sani’yle görüşme yaptığını hatırlatarak, “Katar’la Türkiye arasında çok ciddi ve kaliteli bir işbirliği var. Hem bölgesel konulara bakışımızda hem uluslararası konulara yaklaşımımızda birliktelik var. Çok sayıda firmamız burada çok ciddi işler yapıyor. Ekonomik, ticari ilişkilerimiz çok iyi seviyede. Şimdi de güvenlik işbirliği konularında neler yapabiliriz daha fazla nasıl bölgemize, ülkemize katkıda bulunabiliriz, bunun konuşmalarını yaptık, girişimlerinde, değerlendirmelerinde bulunduk” diye konuştu.

Katar ile Türkiye arasındaki konuları sürekli değerlendirecek bir çalışma grubunun kurulduğunu aktaran Ala, şöyle devam etti:

“Başbakan ve içişleri bakanı mevkidaşımızla daha çok iç güvenlik konularında karşılıklı, jandarmanın, emniyetimizin karşılıklı eğitimleri konusunda görüştük. Bu karşılıklı işbirliği ve eğitim konularında hem protokollerin hazırlanması, imzalanması hem de iç güvenlik konularında teknolojik enformasyona dayalı, istihbarata, güvenliğe dayalı, işbirliklerin geliştirilmesi ve yapılmasına dayanıyor. Burada, önümüzdeki yıllarda, uluslararası spor karşılaşmaları olacak. Her alanda, konumuz itibarıyla güvenlik alanında, karşılıklı işbirliği ortaya koyabilecek anlaşmaları, protokolleri hazırlayabilecek, karşılıklı çalışma grubu oluşturulmasına karar verdik. Önümüzdeki hafta içerisinde de Türkiye’de bir araya gelecekler. Daha sonra yine Katar’da bir araya gelecek ve protokolleri hazırlayacaklar. Bizler de değerlendirip onayladıktan sonra yürürlüğe girecek.”

Ankara’da “paralel yapı”ya yönelik operasyon

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara’da “paralel yapı” iddialarına yönelik başlatılan operasyonla ilgili, şunları kaydetti:

“Tabi bir suç, dinlemelere ilişkin, diğer takiplere ilişkin ortaya çıktıktan sonra. O suçun araştırılması soruşturulması adli ve idari yönden gereğinin yapılması, devlet birimlerinin rutin işleri oluyor. İdari tasarruflar, adli soruşturmalar, neticeleniyor. Onların kararları veriliyor. Gereği yapılıyor. Devlet mekanizması kendi içerisinde işliyor. Şunu bilmek lazım, suç işleyen hiç kimsenin yanına bunu işlemiş olması kalmaz. Mutlaka, ciddi devlet geleneği olan ülkeler, gecikmiş olsa bile, ertelese bile o suç işleyenleri soruşturur, inceler ve gereğini yapar. Bu meseleleri de böyle okumak gerekir, böyle zaten. Soruşturmalar sonucunda adli makamlar bu tür kararlar veriyor. Bu kararlar yerine getiriliyor. Herşey hukuk içerisinde ve milletimizin güvenliğini, iletişim güvenliğini, her türlü güvenliğini sağlayacak biçimde devam ediyor. Önemli olan bütün memurların, kamu görevlilerinin, karar alıcıların, bunlardan ders çıkarmasıdır. Hiç kimse kamudan aldığı yetkiyi, milletten aldığı yetkiyi, milletin hak ve özgürlüklerini, insanların özel hayatını, tarumar edici biçimde kullanamaz, kullanmamalıdır. Bir gün gelir ve onun hesabını, o millet sorar. Onun için de suç işleyenlerin suçlar tespit edildikten sonra soruşturulması süreci devam ediyor.”

Katar’daki temasları çerçevesinde, Başbakan ve İçişleri Bakanı Al Sani’yle öğle yemeğinde de bir araya gelen Ala, Başkent Doha’da tarihi çarşı ve Katar İş Komitesi Başkanı Şeyh Faysal bin Kasım Al Sani’ye ait “halı koleksiyonu” müzesini ziyaret etti.

#

SENDE YORUM YAZ