logo

Karaburun 44

HDP PM üyesine bıçaklı saldırı

HDP PM üyesine bıçaklı saldırı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM Üyesi Ahmet Karataş, Ankara İl Binası’nda uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.

HDP PM üyesine bıçaklı saldırı

HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Karataş’ın uğradığı bıçaklı saldırı ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Tuncel, “AKP partimizi hedef gösterdi. HDP PM üyemiz Ahmet Karataş Ankara il binamızın önünde saldırıya uğradı. Bogazı kesildi. Durumu ağır” dedi.

HDP’ten yapılan yazılı açıklamada ise “Ankara il binamızda saldırıya uğrayan PM Üyemiz Ahmet Karataş’ın sağlık durumu iyiye doğru gitmektedir” denildi.

HDP’Lİ MERAL DANIŞ BEŞTAŞ : BU SALDIRILARIN SORUMLULARI KENDİLERİNİ ÇOK İYİ BİLİYORLAR

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Parti Meclisi Üyesi Ahmet Karataş’ın bıçaklı saldırı sonrası yaralanması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Meral Danış Beştaş, “Bu saldırıların sorumluları kendilerini çok iyi biliyorlar. Bu tehlikeye işaret etmek istiyoruz” dedi.
Beştaş, “Bu saldırılara zemin hazırlayanlar, bu saldırıları davet edenler kendilerini çok iyi biliyorlar. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan ve diğer hükümet yetkililerinin uzun süredir partimize yönelik linç kampanyası, bir seçim kampanyasına dönüşmüştür. Arkadaşımızın umarım hayati tehlikesi ortadan kalkar. Bu saldırıların sorumluları kendilerini çok iyi biliyorlar. Bu çok ciddi bir tehlikedir. Bu tehlikeye işaret etmek istiyoruz” diye konuştu.

HASİP KAPLAN : PARTİMİZ IŞİD TARZI BİR SALDIRI İLE KARŞI KARŞIYA KALMIŞTIR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği kurumunun 2015 yılı bütçelerinin görüşülmesine başlandı. Komisyon, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber başkanlığında toplandı. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, gündeme geçmeden önce usul yönünden söz alarak, HDP Ankara İl Binası’nda PM üyesi Ahmet Karataş’a yapılan saldırıyı gündeme getirdi.
HDP Meclis Üyesi Ahmet Karataş’a uğradığı saldırı ile ilgili Kaplan, “Karataş, şu anda yoğun bakımda. Cumhurbaşkanlığı makamının, Başbakanın kamuoyunu tahrik eden, halkı suç işlemeye teşvik eden konuşmalarının olduğu bu günlerde, bu saldırının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Partimiz IŞİD tarzı bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır” dedi.

KAPLAN : BU KARARLAR TÜRKİYE’Yİ FELAKETE SÜRÜKLEYECEK KARARLARDIR

Kaplan, “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, ‘kırmızı kitap’ denilen bir belge toplantıda ele alındı. Bu kırmızı kitap Meclis’ten saklanıyor. Bu toplantıda, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin, aydınların ve sanatçıların hedefe konulduğunu görüyoruz. HDP’nin kapatılması, yasal dernek ve sendikaların kapatılması noktasında kararlar alındı. Bu kararlar Türkiye’yi felakete sürükleyecek kararlardır. Bu belgeyi Meclis’in bilmesi demokrasinin vazgeçilmezidir. Legal partilere sabotaj yapılacaksa, suikast yapılacaksa, ben bu siyaset belgesini istiyorum, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni bize vereceksiniz” diye konuştu.

CHP’Lİ İZZET ÇETİN : BURADA SİVİL POLİS GÖRMEK İSTEMİYORUZ

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, saldırıyı kınadıklarını belirterek, sabahları komisyona gelirken silahlı silahsız sivil bir çok polisin arasından geçerek salona girmekten hicap duyduğunu söyledi. Çetin, “Burada sivil polis görmek istemiyoruz, koruma ile
gelmek isteyenler dış kapıya kadar gelebilirler, silahlara değerek gelmek istemiyorum. Böyle bir şey olursa bu yaştan sonra ben de bir silah temin ederim ve öyle gelirim” dedi. AK Parti sıralarından “Onlar emekçi” denilmesi üzerine, Çetin, “Onlar emekçi değil” karşılığını verdi.

AK PARTİ’Lİ AYDEMİR : SALDIRIYI ERDOĞAN’IN SÖYLEMLERİYLE İLİŞKİLENDİRMEK YANLIŞ

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de HDP’ye yapılan saldırıyı kınadı. Şiddetle bir yere varılamayacağını herkesin bildiğini, saldırganın en kısa sürede yakalanarak hak ettiği cezayı alması için gerekli tedbirlerin alınacağını belirten Aydemir, bu saldırıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleriyle ilişkilendirmenin yanlış olduğunu belirtti.
Aydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bütün söylemlerinin 77 milyonu birleştiren söylemler olduğunu söyleyerek, “Ancak birileri, birilerini sokağa dökmek isterse, eline molotof alıp da… Her türlü tahrike rağmen, 77 milyonu birleştiren söylemler duyacaksınız. Biz de sizin peçe takanları, molotof atanları kınamanızı istiyoruz. Bu ülkeyi kimse kan gölüne çeviremez, buna müsaade etmeyiz, bunun teminatı da biziz” dedi.

HDP: HÜKÜMETİ BİRAN ÖNCE BU SALDIRIYI AYDINLATMAYA ÇAĞIRIYORUZ

HDP Merkez Yürütme Kurulu, PM Üyesi Ahmet Karataş’ın bıçaklı saldırı sonrası yaralanması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “HDP’yi hedef gösteren Hükümeti biran önce bu saldırıyı aydınlatmaya çağırıyoruz” denildi.
HDP Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; “Günlerdir hedef gösterilen partimize yönelik bu sabah Ankara’da planlı, örgütlü bir saldırı yaşandı. Parti Meclis Üyemiz Sayın Ahmet Karataş bu sabah saat 09:30 sıralarında HDP Ankara İl Binasında bir kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. Karataş’ın il binasına girişinin ardından içeri giren saldırgan PM üyemizi 6-7 yerinden bıçakladıktan sonra parti binasından kaçmıştır. Sayın Karataş’ın Ankara Numuna Hastanesi Yoğun Bakım servisindeki tedavisi devam ediyor. Ankara’nın göbeğinde gerçekleşen bu saldırı, planlı, organizeli ve örgütlüdür. Açıkça partimiz hedef alınmıştır. Bu saldırı günlerdir partimize yönelik sürdürülen linç kampanyasının bir sonucu olarak yaşanmıştır. Başta hükümet yetkilileri ve bazı basın yayın organları ile kimi köşe yazarlarının günlerdir Eş Genel Başkanımızı ve partimizi, milletvekillerimizi, yöneticilerimizi hedef gösteren açıklama ve yayınları tüm uyarılarımıza rağmen kesintisiz ve sistemli bir biçimde sürdürüldü. Bu sabah gerçekleşen saldırı da tüm bu linç kampanyasının ve hedef gösterici yayınların ardından yaşandı. Bu karanlık saldırıyı ve arkasındaki odakları, bu saldırıya zemin yaratanları kınıyor ve lanetliyoruz. HDP’yi hedef gösteren Hükümeti biran önce bu saldırıyı aydınlatmaya çağırıyoruz. Saldırgan ve onun arkasındakiler derhal açığa çıkartılarak yargıya teslim edilmelidir. Bu tehlikeli gidişat karşısında hükümeti bir kez daha uyarıyoruz ve sürdürdüğü linç kampanyasından vazgeçmeye çağırıyoruz. PM Üyemiz Sayın Karataş’a acil şifalar diliyor ve biran önce aramıza döneceğini umut ediyoruz. Halkımızı ve demokratik kamuoyunu bu tür ırkçı saldırılar karşısında duyarlı ve dikkatli olmaya çağırıyoruz.”

LAMİ ÖZGEN VE ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN HDP BİNASINA GELDİ

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da HDP binasına gelerek yöneticilerle görüştü. Özgen ve Türkdoğan, yaptıkları açıklamada, zanlının en kısa sürede yakalanmasını beklediklerini ifade etti.

 

Kaynak: Terkos Tv

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ