logo

Karaburun 44

Güvenlik onlardan sorulacak!

Güvenlik onlardan sorulacak!
TÜRKİYE ile Afganistan arasında imzalanan protokol çerçevesinde Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu’na gelen 191 kişilik ikinci grup Afgan kadın polis adayının eğitime başlaması nedeniyle tören düzenlendi.
Güvenlik onlardan sorulacak!
Afganistan halkına güven ve asayiş içerisinde bir ortam sağlanması amacıyla Afgan polis adaylarının Sivas’ta eğitim görmesi için 2011 yılında iki ülke arasında protokol imzalandı. Bugüne kadar 94’ü kadın olmak üzere 2 bin 48 Afgan polisin mezun olduğu okula, bu yıl 191 kadın öğrenci daha gönderildi. Gelen Afgan polis adaylarının eğitimleri ise 3 Kasım itibariyle başladı. Kadın Afgan polis adaylarının eğitimlerinin 27 Şubat 2015 tarihinde sona ereceği öğrenildi.

İkinci dönem eğitim programının resmi açılışı ise bugün yapıldı. Türk ve Afgan ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan programa Vali Alim Barut, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yawar, Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanı Mehmet Güldül ile bazı protokol üyeleri katıldı. Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Fehmi Bozdağ, Afganistan’ın ihtiyaç duyduğu nitelikte polis adayları yetiştirildiğini belirterek, “Dost ve kardeş ülke Afganistan’ın barış ve huzura kavuşması için Türk milleti olarak Afganistan’a dostluğumuzun gereğini yerine getirmek bilinciyle başta emniyet teşkilatımız olmak üzere ülkemizin tüm kurumları ile samimi bir çalışma ortaya koymuş bulunuyoruz” dedi.

Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yavar ise eğitimin gurur verici olduğunu ifade ederek, ülkesinin kadın polislerin eğitimine önem vermeye başladığını söyledi. Yavar, kendilerine bu konuda yardımcı olan Türkiye’ye teşekkür etti. Vali Alim Barut ise derin tarihi geçmişe sahip Afganistan’ın Türkiye ile birçok yönden birbirine bağlı olduğunu belirterek, “Kadın polislerimize kentimizde eğitim vermek bizleri çok mutlu etmektedir. Polislerin kaliteli eğitim alması gerekir, kadın polis adaylarının da burada eğitim kalitesi artacak. Afgan kadın polis adaylarımız kentin tarihi ve turistik yerlerini de görme fırsatı bulacaklar. Eğitimde emeği geçenlere şimdiden teşekkür ederim” diye konuştu.

4 aylık süreçte adaylara polisliğe uyum eğitimi, telsiz kullanma, trafik polisliği sürücü eğitimi, suç soruşturmaları, iletişim becerileri gibi birçok alanda eğitim verilecek.

 

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ