logo

Karaburun 44

Lavrov: Yalvarmayı düşünmüyoruz

Lavrov: Yalvarmayı düşünmüyoruz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Batı’nın yaptırımların kaldırılması için sunacağı kriterleri yerine getirmeye niyeti olmadığını bildirdi.
Lavrov Yalvarmayı düşünmüyoruz
Rus Bakan, Belaruslu mevkidaşı ile yaptığı toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, “Her ne kadar Batı bize kriterler sunmayı, bize ne yapmamız gerektiğini söylemeyi ve bunun üzerine yaptırımları kaldırmayı teklif etse de, biz Batılı ülkelere bu yaptırımları kaldırmaları için yalvarmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.

Lavrov yaptığı açıklamalarda, Avrupa Birliği’nin Ukrayna krizine artık daha ölçülü yaklaştığını belirterek şunları söyledi:

“Örneğin, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini kesin olarak böyle davranılması talimatını verdi. Ayrıca, Mogherini durumun değerlendirilmesine, Avrupa Birliği’nin attığı adımların sonuçlarını tahmin etmeye, özellikle Ukrayna ile aralarındaki entegrasyon anlaşmasına daha çok dikkat edilmesi talimatını verdi. ”

Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği iki aşamada Ağustos ve Eylül aylarında Rus devlet bankalarına yaptırım uyguladığını ilan etti. Avrupalı yatırımcılarım Sberbank, VTB, Gazprombank, Rosselhozbank ve Vneşekonom bank olmak üzere Rusya’nın en büyük beş bankasına yeni kredi verilmesini yasaklandı. Aynı zamanda AB Rusya’nın petrol sektörüne de kısıtlamalar getirdi.

 

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ