logo

Karaburun 44

Davutoğlu: Paralel çete, Kılıçdaroğlu’nu MİT’e saldırtıyor

Davutoğlu: Paralel çete, Kılıçdaroğlu’nu MİT’e saldırtıyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin iktidar olacağına inanmadığını söyledi.
Davutoğlu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti genişletilmiş il başkanları toplantısı kapsamında Şanlıurfa’da konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin iktidar olacağına inanmadığını iddia eden Davutoğlu, “Sırf kendini bir anlamada kitlesi nezdinde tatmin edebilmek için ve partiden ayrılanları da itham edebilmek için CHP’nin iktidar olamayacağına inanlar partiyi terk etsin diyor. Kendisinin de inandığını zannetmiyorum. Böyle bir kriter koyacaksa önce kendisinin kapıdan çıkıp gitmesi gerekecek” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT’e ilişkin yaptığı açıklamalar üzerinden eleştiren Davutoğlu, “MİT Müsteşarı üzerinden milli iradeyi hesaba çekemeyenler, şimdi anlaşılan o paralel çete Kılıçdaroğlu’na yeni bir tiyo, malzeme vererek MİT Müsteşarlığı’na saldırtmaya çalışıyorlar. Bunun arkasında başkaları da var. MİT’in köklü bir yapılanma ile dış istihbaratta kazandığı kapasiteyi kıskanan dış çevreler de var” dedi.

Çözüm sürecinin kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, “Hiç bir zaman da taviz vermeden kararlılıkla sürdüreceğimiz i beyan ettiğimiz unsurlardan birisi çözüm süreci oldu. Ancak, 6-7 Ekim olayları, bugün Suruç’u da ziyaret edeceğiz. Suriye’nin her bir kesimine olduğu gibi Kobani’deki kardeşlerimize de bir gönül yakınlığında beraber olduğumuzu göstermek için orada olacağız. 6-7 Ekim olayları sebebiyle ortaya çıkan yeni bir durum söz konusu oldu. Bazı çevreler Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ayrıca büyük şehirlerimizde Türkiye’nin demokratik atmosferini istismar ederek Vandalizm’e, şiddete yönelmeye kalktılar. Biz bunlar karşısında devlet ahlakının gereği olarak soğuk kanlı bir tavır sergiledik. Ve hep şunu söyledik: Çözüm süreci, kamu düzeninin alternatifi değildir. Kamu düzeninin olmadığı yerde, çözüm süreci hayata geçirilemez. Bu nedenle üç önemli reformu hayata geçirdik. İç güvenlik reformu ve özgürlüklerin korunması kapsamında. Çok köklü reform paketini hazırladık. Bu hafta pazartesi günü TBMM’ye sevk ettik. Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz. Ama Hakkâri’den Edirne’ye Türkiye’nin her bir köşesinde kamu düzenini kesinlikle zaafa uğratmayacak her türlü tedbiri de almaya da kararlıyız” diye konuştu.

“FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERE SAHİP OLAN VATANDAŞLARIMIZI HUNHARCA KATLETTİLER”

6-7 Ekim Kobani eylemerini eleştiren Başbakan Davutoğlu, “Bu olayları tırmandıranlar, sözde ve söylemde çözüm süreci vurgusu yapmakla birlikte alanda şiddeti teşvik edeneler aslında şu mesajı iletmek istediler: Biz belli alanlarda, belli yerlerde sadece bir tek siyasi görüşe, yaklaşıma izi veririz. Farklı siyasi görüşler buralarda barınamazlar. Onun için parti binalarımıza saldırdılar. Farklı siyasi görüşlere sahip olan vatandaşlarımızı hunharca katlettiler. Biz de şimdi Patnos’ta vurguladığımız gibi buradan da bütün AK Parti kadrolarına hem selamlarımı iletiyorum hem de şu mesajın bilinmesini istiyorum: Türkiye’nin her yerinde siyaset yapmaya “Al Bayrağı ve AK Parti bayrağını” dalgalandırmaya kararlıyız. Bundan hiçbir şekilde taviz vermeyeceği” ifadelerini kullandı.

“EĞER GERÇEKTEN ÇÖZÜM SÜRECİ SAMİMİYETLE SAVUNULACAKSA ŞİMDİ BİR SINAV GÜNÜDÜR”

Çözüm sürecinde samimiyet vurgusu yaban Davutoğlu, “Şimdi bir sınav günüdür. Eğer gerçekten çözüm süreci samimiyetle savunulacaksa herkes şiddeti, nefret dilini, kini ve en önemlisi de silahı bir kenara koyacak. Çözüm sürecini siyasal alanda yürüyen bir süreç olarak her türlü görüşün ifade edildiği, temel muhatabın sadece millet olduğu bir süreç olarak başarıya ulaştırmaya gayret etmek durumunda herkes. Alevi vatandaşlarımızla ortaya çıkmış sorunlar veya çıkabilecek sorunlarla ilgili çok kapsamlı bir çalışma içerisine girdik” dedi.

“KILIÇDAROĞLU’NUN KULAKLARI BU TÜR ÇAĞRILARA KAPALI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da yaptığı değerlendirmeleri eleştiren Davutoğlu şu ifadelere yer verdi: “Kılıçdaroğlu’nun taziyesine saygı için herhangi bir eleştirel cümle kurmamaya özen gösterdim. Siyasete karşılıklı bir seviye, saygı getirmek gerekir. Ama maalesef bu sabah havaalanına gelirken, sayın Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul’da yaptığı bir toplantıdaki ifadelerinden anlıyorum ki Kılıçdaroğlu’nun kulakları bu tür çağrılara kapalı. Gönülleri kapalı olanların kulakları da kapalı olur zaten. Kullandığı ifadelerle bizi başbakanlığa çağırıyor. Hiç Kılıçdaroğlu dertlenmesin. Onun halini de görüyor herkes. Bizim kudretimizi de görüyor.”

“CHP’NİN İKTİDAR OLACAĞINA KILIÇDAROĞLU’NUN DA İNANDIĞINI ZANNETMİYORUM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin iktidar olacağına inanmadığını iddia eden Davutoğlu, “Sırf kendini bir anlamada kitlesi nezdinde tatmin edebilmek için ve partiden ayrılanları da itham edebilmek için CHP’nin iktidar olamayacağına inanlar partiyi terk etsin diyor. Kendisinin de inandığını zannetmiyorum. Böyle bir kriter koyacaksa önce kendisinin kapıdan çıkıp gitmesi gerekecek. Bir anket yapılsa CHP’nin iktidara geleceğine inan kimse çıkar mı? Hadi böyle bir ihtimal olsa, herkes Allah bizi muhafaza etsin der. Çünkü CHP iktidarlarının ne getirdiğini biliyor. Kendi partisinin geçmişi ile yüzleşemeyen Kılıçdaroğlu sadece tek parti geçmişi değil yakın geçmişi ile de yüzleşemeyen Kılıçdaroğlu şimdi bize meydan okumaya kalkıyor” açıklamasında bulundu.

“PARALEL ÇETE KILIÇDAROĞLU’NA YENİ BİR TİYOMALZEME VEREREK MİT MÜSTEŞARLIĞI’NA SALDIRTMAYA ÇALIŞIYORLAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT’e ilişkin yaptığı açıklamalar üzerinden eleştiren Davutoğlu, “MİT Müsteşarı üzerinden milli iradeyi hesaba çekemeyenler, şimdi anlaşılan o paralel çete Kılıçdaroğlu’na yeni bir tiyo, malzeme vererek MİT Müsteşarlığı’na saldırtmaya çalışıyorlar. Bunun arkasında başkaları da var. MİT’in köklü bir yapılanma ile dış istihbaratta kazandığı kapasiteyi kıskanan dış çevreler de var” dedi.

“KILIÇDAROĞLU DEMEK Kİ DEVLETİ DE GAZETELERDEN ÖĞRENİYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT’e ilişkin açıklamalarının asılsız olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu, son derece çirkin ifadelerle siyaset yapmaya devam ediyor. MİT Müsteşarlığımız nezdinde hala bir takım ithamlarda bulunmaya devam ediyor. Elinizde bir belge varsa ispat edin dedik. Hiçbir bir belge çıkmadı. “Gazetelere bakın” diyor. Yani Kılıçdaroğlu’nun bir de şunu söylüyor: Ben devleti kendisinden iyi bilirim diyor. Ama Kılıçdaroğlu’nun devleti kendisinden iyi bilirim iddiasından sonra söylediği gazetelere bakın demek. Gazete kültürüne dayalı bir devlet anlayışı var. Bir ithamda bulunuyorsunuz MİT Müsteşarlığı ile ilgili olarak. O iddiayı ispat görevi size düşer. Nereden geliyor bu itham biliyor musunuz?” dedi.

“HALA BİR RÖVANŞ PEŞİNDELER”

Davutoğlu, “Çatı adayını kimler belirledilerse veya CHP’nin önüne kimler dikte ettiyse, aynı kesimler şimdi MİT’e saldırıyorlar. Hani 7 Şubat’ta MİT Müsteşarımıza dönük komplo var ya. O komplo sadece MİT Müsteşarımıza dönük değildi. Hükümetimize, devlete ve siyasi iktidarımıza dönük bir komploydu. Hak ettiği cevabı aldılar. Sayın Cumhurbaşkanımız başbakan olarak da olaya müdahil oldu. Ve gerekli dirayetle, Türkiye büyük bir badireden kurtuldu” diye konuştu.

“BAŞKA ÜLKELERİN İSTİHBARAT ELEMANLARININ AT OYNATTIĞI”

Davutoğlu, “Türkiye başka ülkelerin istihbarat elemanlarının at oynattığı Türk istihbaratının ise dışarıda buna tepki veremeyen bir konumda olmayacak” dedi.

“HİÇ BİR DEVLET KURUMUMUZU BU TÜR İFTİRALARA KARŞI KORUNAKSIZ DAYANAKSIZ BIRAKMAYIZ”

Devlet kurumlarının korunaksız olmadığını ifade eden Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu eline verilen bazı notları düşünmeden okurken, bütün bunları gözden geçirmek durumundadır. Ciddi bir delil varsa ortaya koyar. Hiçbir devlet kurumumuzu bu tür iftiralara karşı korunaksız, dayanaksız bırakmayız” dedi.

“IRAK’IN GÜVENLİĞİ İÇİN DE ASKERİ KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK”

Davutoğlu, “Bundan sonra da Irak’ın güvenliği için de askeri katkılarımız devam edecek. Irak ile bölgesel tehditlere karşı da birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“ESAD ARAP BAASI CHP’DE TÜRK BAASIDIR MAALESEF”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak Türkmenlerini kabul etmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Davutoğlu, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz hafta Irak Türkmenlerini kabul etti. AK Parti söylemini andıran cümleler kullandı. Ben memnun oldum. AK Parti’nin söylemi yangın bir söylem olamaya devam ediyor. Kılıçdaroğlu’na şunu da tavsiye ederim: Bir gün Suriye Türkmenlerini de kabul et. Bayır bucak Türkmenlerini de kabul et. Onlara sor bakalım heyet gönderip tebrik ettiğin Esad hakkında ne düşünüyorlar? Kılıçdaroğlu’nun terk etmediği bir ilke var. Esad ile olan dostluğu. Çünkü Esad Arap baası, CHP’de Türk baasıdır maalesef” diye konuştu.

“BİZ NEMRUTLAR KARŞISINDA İBRAHİM FİRAVUNLAR KARŞISINDA MUSA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin dış siyaset politikasının aynı şekilde devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, “Her Nemrut’a bir İbrahim, her Firavun’a bir Musa gerek. Biz Nemrutlar karşısında İbrahim, Firavunlar karşısında Musa olamaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“ŞUBAT AYINDAN SONRA MEYDANLARA İNECEĞİZ”

Şubat ayı sonuna kadar kongreleri tamamlamayı hedeflediklerini belirten Davutoğlu, “Şubat ayı sonuna kadara kongrelerimiz tamamlayacağız. Ondan sonra da 2015 seçimleri için meydanlara ineceğiz” dedi.

 

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ