logo

Karaburun 44

Edirne’de Tunca ve Meriç birleşti

Edirne’de Tunca ve Meriç birleşti
BULGARİSTAN ve Edirne’deki şiddetli yağışların ardından taşan Meriç Nehri’ndeki su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Taşkın nedeniyle yataklarından çıkan Tunca ve Meriç nehirlerinin suları birleşti. Yunanistan sınırındaki Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan Tunca ve Meriç köprülerinin trafiğe kapatılmasından sonra bölgede yaşayanlar, askeri araç ve iş makineleriyle kent merkezine getirildi.
Edirne Tunca ve Meriç birleşti
Bulgaristan ve Edirne’deki şiddetli yağışların ardından Meriç Nehri’nin taşması sonucu yatağın kenarında bulunan İzzet Arseven Kent Ormanı, kamu kurumlarına ait sosyal tesisler ve hafta sonları halkın kahvaltı için geldiği bir çok tesis, sular altında kaldı. Meriç Nehri’nin taşması sonucu sular Karaağaç Mahallesi’ne giden Lozan Caddesi’nin büyük bir bölümünü kapladı. Bölgedeki ekili araziler de sular altında kaldı.

Devlet Su İşleri 11’nci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, mevsim normallerinde 600 olan Meriç Nehri’ndeki debi dün gece 1433 bu sabah da 1457 metreküpe yükseldi.

Tunca Nehri’nde mevsim normallerinde 60 olan debi dün 352 metreküp seviyesine yükseldi, bugün ise aynı durumu muhafaza etti.

ASKERİ ARAÇLAR TAŞIDI

Edirne Valiliği kriz merkezi tarafından güvenlik gerekçesiyle Meriç ve Tunca köprülerinin trafiğe kapatılması kent merkezi ile Karaağaç Mahallesi arasında ulaşımı da durdurdu. Meriç ve Tunca köprülerinin olduğu bölümde iki nehrin suları yatağından çıkarak birleşti.

Dün gece başlayan kapatma kararıyla birlikte ulaşım askeri kamyon ve iş makineleriyle sağlanmaya başladı.

Sabah işlerine gidecek olanları askeri araçlar ve kepçelerle kent merkezine taşıdı. Mahalle sakinleri taşkınların önlenmesi için nehirlerin temizlenmesini istedi.

Tarihi köprülerin trafiğe kapatılmasıyla birlikte Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı da ulaşıma kapandı. Çıkış yapacak olanlar İpsala Sınır Kapısı’na ve diğer gümrüklere yönlendiriliyor.

NEHİR KENARINDA TAŞKIN ÖZÇEKİMİ

Edirne’de şiddetli yağışların ardından yatağından çıkarak taşan Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerinde düşüş başladı. DSİ ölçümlerine göre, su seviyesi 1457 metreküp/saniye olan Meriç Nehri’nin debisi saat 16.00’da göre 1408’e indi. Tunca Nehri’nin debisi de 352 metreküpten 347’ye düştü.

Nehirlerdeki taşkını görmek için çok sayıda kişi köprü yanına gelerek yapılan çalışmaları ve nehirden her tarafı kaplayan suların akışını izledi. Bir çoğu taşkını cep telefonlarına kaydederken, bazı da ayakları sularla dolan tarihi köprü önünde özçekim yaptı.

Askeri araçlar ve iş makineleri Karaağaç Mahallesi’ne gitmek isteyenlere servis yaptı.

 

Kaynak: Terkos Tv

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ