logo

Karaburun 44

Sınırda asker cinneti üç şehit

Sınırda asker cinneti üç şehit
ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi’nde, Suriye sınırındaki Boztepe Karakolu’nda görev yapan Piyade Çavuş Umut Aslan, nöbet değişimi sırasında cinnet getirip er arkadaşları Kadir Yıldız ve Ramazan Yel’i tüfeğiyle öldürdükten sonra intihar etti. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, ilk etapta Suriye tarafından ateş açıldığı sanılan olayın, bir askerin geçirdiği cinnet sonrası gerçekleştiğini söyledi.
Cizre Sınırda
Olay, dün gece ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Suriye sınırındaki 1’inci Piyade Hudut Bölüğü’ne bağlı Boztepe Askeri Karakolu’nda meydana geldi. Önce Suriye tarafından açılan ateşle şehit edildikleri belirtilen olayla ilgili yapılan ilk incelemede, mermilerin Piyade Çavuş Umut Aslan’ın tüfeğinden çıktığı belirlendi.

İddiaya göre, kız arkadaşıyla tartıştıktan sonra cinnet getiren Umut Aslan, nöbet değişimi sırasında arkadaşları erler Kadir Yıldız ve Ramazan Yel’e ateş açtı. Umut Aslan, daha sonra namluyu çenesine dayadıktan sonra intihar etti. Olayda 3 asker de olay yerinde hayatını kaybetti. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ambulanslarla Ceylanpınar Devlet Hastanesi morguna konuldu. Hayatını kaybeden askerler Umut Aslan’ın Malatya, Kadir Yıldız’ın Kastamonu ve Ramazan Yel’in ise Kütahya nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi.

VALİ KÜÇÜK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suriye sınırındaki Ceylanpınar’da cinnet getiren bir askerin 2 arkadaşını şehit ettiği tüfekle yaşamına son vermesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Valilikte düzenlenen basın toplantısına “Bugün acımız çok büyük, 3 Mehmetçiğimizi kaybettik” diyerek başlayan İzzettin Küçük, olayın terör saldırısı olmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Dün gece saat 23.15 sıralarında Ceylanpınar Boztepe Karakoluna 1.5 kilometre mesafede sınır nöbeti tutan, 3 askerimizden 1 tanesi cinnet geçiriyor, diğer 2 arkadaşını şehit düşürüyor. Akabinde kendisi intihar ediyor. Bu hadise dün geceden beridir tetkik ve tahkik ediliyor. Hem Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, hem de askeri savcılık tarafından ulaştığımız deliler, hepsi bu yönde bize açıklama getiriyor. Dün gece olduğu için tedbiren biz arazide arama tarama faaliyeti yürüttük. Yaklaşık 300 jandarma ile 150 özel hareket polisi geniş çaplı bir arama yaptı. Şehitlerimizin memleketleri Malatya, Kastamonu ve Kütahya’dır. Elde ettiğimiz delillere göre olay bir terör hadisesi değil, sınırda nöbet tutan bir asker cinnet geçirip iki arkadaşını şehit edip, intihar ediyor.”

Öte yandan şehit askerlerin cenazeleri, sabah saatlerinde işlemlerinin tamamlanmasının ardından otopsileri yapılmak üzere Ceylanpınar’dan Şanlıurfa’ya gönderildi.

CENAZELER ADLİ TIP KURUMU’NA GETİRİLDİ

Ceylanpınar İlçesi’nde dün gece meydana gelen olayda hayatını kaybeden askerler piyade çavuş Umut Aslan, piyade onbaşı Kadir Yıldız ve er Ramazan Yel’in cenazaleri otopsi yapılmak üzere Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Cenazeler, otopsilerin ardından düzenlenecek tören sonrası memleketlerine gönderilecek.

TERHİSİNE 158 GÜN KALA ÖLÜM HABERİ GELDİ

Oğuzhan KILIÇ/KÜTAHYA, (DHA)

ŞANLIURFA Ceylanpınar’daki 1’inci Piyade Hudut Bölüğü’ne bağlı Boztepe Karakolu’nda meydana gelen olayda cinnet getiren asker tarafından vurularak şehit olan er Ramazan Yel’in Kütahya’da oturan yakınları yasa boğuldu.

Askeri yetkililerin Ramazan Yel’in ölüm haberini, bugün sabaha karşı Kütahya’nın Hamidiye Mahallesi Börümcek Sokak’ta oturan anne Hatice Yel ve baba yaşar Yel’e bildirdi. Ağabey Mürsel Yel, kardeşinin terhisine 158 gün kala acı haberi aldıklarını söyledi. Bekar olan, Ramazan Yel’in yarın Kütahya’da düzenlenecek tören ardından toprağa verileceği belirtildi.

İZNE GELECEKTİ

Ergün AYAZ-Ahmet ÖZ/ KARAMÜRSEL(Kocaeli),(DHA)

ŞANLIURFA’nın Ceylanpınar İlçesi yakınlarında Suriye sınırında cinnet geçiren bir askerin açtığı ateşle şehit düşen 2 askerden onbaşı Kadir Yıldız’ın acı haberi, Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’ndeki ailesini yıktı.

Ceylanpınar İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıktaki Gökçayır Mahallesi yakınlarında bir asker cinnet geçirince iki silah arkadaşını şehit ettikten sonra tüfeğiyle intihar etti. Arkadaşının kurşunu ile şehit düşen onbaşı Kadir Yıldız’ın, Karamürsel İlçesi’nde 4 Temmuz Mahallesi Taşçı Apartmanı’nda oturan yakınlarına acı haber verildi. Oğlunun şehit olduğunu öğrenen baba Mustafa Yıldız baygınlık geçirince Karamürsel Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Anne Naciye Yıldız da evde doktor kontrolüne alınırken, amcası Çiçek Yıldız, Kadir ile son görüştüklerinde 10 güne kadar izine geleceğini söylediğini belirterek, “Daha sonra görüşememiştik. O son görüşmemiz oldu” dedi.

Onbaşı Kadir Yıldız’ın cenazesi, Şanlıurfa’da yapılacak törenden sonra Karamürsel’e getirilerek burada toprağa verilecek.

BAKAN IŞIK VE VALİDEN ZİYARET

Ceylanpınar İlçesi yakınlarında Suriye sınırında cinnet geçiren bir askerin açtığı ateşle şehit düşen 2 askerden onbaşı Kadir Yıldız’ın Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’nde oturan ailesine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başsağlığı ziyaretinde bulundu. Ziyarette Kocaeli Milletvekili M. Ali Okur, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve İl Jandarma Komutanı Albay Mehmetkaradeniz de bulundu. Şehir onbaşının cenazesi yarın Karamürsel İlçesi’nde toprağa verilecek.

UMUT ASLAN’IN EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Cengiz ÇOBAN-Elvan EZBER/İSTANBUL DHA

Şanlıurfa’da cinnet getirdikten sonra iki asker arkadaşını öldürüp intihar ettiği öne sürülen piyade çavuş Umut Aslan’ın yakınları olayın içeriğinin net olmadığını belirtti. Umut’un hayatdolu bir çocuk olduğunu ve kız arkadaşı olmadığını söyleyen amca Bülent Aslan, Umut’a son olarak cips gönderdiğini söyledi.
Şanlıurfa Ceylanpınar İlçesi, Suriye sınırındaki Boztepe Karakolu’nda göre yapan piyade çavuş Umut Aslan, nöbet değişimi sırasında cinnet getirip er arkadaşları Kadir Yıldız ve RamazanYel’i öldürdükten sonra intihar etmişti. Haberin duyulmasının ardından Aslan’ın Ümraniye Altınşehir Mahallesi Ceylan Sokak’taki evine ateş düştü. Baba Musa Aslan, yakınları ve komşuları tarafından teselli edildi. Haberi duyunca yıkıldıklarını söyleyen amca Bülent Aslan, “İçimiz yanıyor. Sabah haber gelince şok oldum. Yıkıldık. Olayla ilgili olarak birisi şöyle olmuş, birisi böyle olmuş diyor. Zamanı gelsin her şey belli olsun o zaman görüşürüzö dedi. Amca Aslan, yeğeni Umut’u ve son yaptığı görüşmeyi de şöyle anlattı: Herhangi bir sıkıntısı yoktu. Neşeli bir çocuktu. Kız arkadaşı yoktu. Sigaradan başka bir kötü alışkanlığı yoktu. Hayat dolu gencecik bir çocuktu. Kendisiyle hayallerimiz vardı. Ailenin tek erkek çocuğuydu. Yeri ben de başkaydı. En son pazar akşamı konuştuk. Maddi sıkıntısı olup olmadığını sordum. Yok dedi. Telefonda soğuk olduğunu söyledi. İçlik gönderdik. Amca cips gönder dedi. Arkadaşının annesi göndermiş siz de gönderin dedi. Cipsi çok seviyordu. Kargoyla gönderdik. Hatta cipsin içinde telefonda gönderdik. Fotoğraf çeken telefon gönderme dedi yasak. Sadece sesini duymak istedi.
Öte yandan Ceylan Sokak’taki binalara da vatandaşların Türk bayrağı astığı görüldü.

Kaynak: Terkos Tv

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ