logo

Karaburun 44

O tabela yeniden asıldı

O tabela yeniden asıldı
BALIKESİR’de Cumhuriyet Meydanı girişindeki, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ tabelası, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki gün kaldırılmıştı.

O tabela yeniden asıldı

Her kesimden gelen tepkiler üzerine belediye, Zağnos Paşa Caddesi’nde, bulunan Türkiye Haritasının üzerine ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı bulunan tabela astı.

Balıkesir’de, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri öncesi, MHP’li Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok, Milli Kuvvetler Caddesi’nde düzenleme yapmış ve caddenin girişine, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısını asmıştı. Seçimden sonra, büyükşehir statüsüne kavuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ak Parti’ye geçti. Başkan Edip Uğur, kent içinde bazı değişikliklere gitti. Önceki gün, eski belediye yönetiminin astırdığı, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazılı, caddenin girişindeki tabelayı söktürmesi büyük tepkilere neden oldu.

Halkın her kesiminden gelen tepkiler üzerine, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ‘Şehir merkezindeki en büyük ana arter olan Milli Kuvvetler Caddesi’nin girişinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Büyük Önder Atatürk’ün veciz sözü, ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ yazısı maalesef yaklaşık 1 yıldır süren arızalanmalardan dolayı harflerde ve değişik bölümlerde sönmeler oluştuğu için meydana gelen arızanın giderilebilmesi için sökülmek zorunda kalınmıştır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’nca şehrimizin değişik bölümlerinde uygulanan çalışmalar ile kente yeni bir estetik çehre kazandırılmaktadır. Bu kapsamda Milli Kuvvetler Caddesi’nin her iki girişine de özel olarak tasarlanan rengini şehitlerimizin kanından alan, Milli Kuvvetler Caddesi girişlerine, şanlı Türk Bayrağı konulmuştur. 70×110 cm ebatlarında hazırlanan şanlı bayrağımız ile ortaya çıkan yeni estetik görüntünün varlığı halkımız tarafından da beğenilmiştir. Önceki yazılı levhanın kendine özel teknik özellikleri nedeniyle uzun zamandır devam eden arızalanmasından dolayı yaşanan olumsuzluklar böylelikle önlenmiş, yazı sökülmek zorunda kalınmış, bunun yerine büyük ebatlarda ve tamamen özel tasarlanan LED ışıklarla donatılı şanlı Türk Bayrağımız konuşlandırılmıştır. Ay yıldızlı bayrağımız şehrimizi süslemeye, semalarımızda da nazlı nazlı dalgalanmaya devam edecektir. Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir’imizi daha da güzelleştirmek, halkımızın refahı ve mutluluğu için de hizmetlerimize var gücümüzle devam edeceğiz’ denildi.

Tepkilerden sonra Zağnos Paşa Caddesi üzerinde bulunan Türkiye Haritası üzerinde, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazılı tabela asıldı. Tabelanın asılmasını denetleyen, Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar, Balıkesir’in çehresini değiştirmek için çalıştıklarını vurgulayıp, “Ben açıklama yapamam, devlet memuruyum. Kentin estetiği için çalışıyoruz. Tabela söküldü vatandaşlarımız sabırsız davrandı. İşte daha güzel, daha iyi, daha büyük, daha estetik, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı astık. Şehirde daha çok güzel şeyler olacak” dedi.

TABELA GELDİ, BALIKESİRLİ SEVİNDİ

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi tarafından arızalı olduğu gerekçesiyle kaldırılan ışıklı “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısı, tepkiler üzerine apar topar eski yerine yaklaşık 500 metre mesafedeki Zagnospaşa Caddesi girişinde bulunan Alihikmetpaşa Meydanı’ndaki Türkiye Haritası’nın üzerine asıldı. Yazının eski yerine olmasa da tekrar asılmış olması Balıkesirliler’i sevindirdi. Kimi önemli olanın, öncelikle “Ben Türk’üm” diyebilmek olduğunu söyledi.

Balıkesir’in MHP’li eski Belediye Başkanı İsmail Ok döneminde Milli Kuvvetler Caddesi girişine asılan “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı ışıklı tabela AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından önceki gün (Perşembe) indirildi. Yerine 70×110 cm ebatlarında hazırlanan ayyıldızlı bayrağın yeraldığı bir tak asıldı. “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının kaldırılması Balıkesirliler ve MHP Balıkesir İl Teşkilatı’nın tepkisine neden oldu. Vatandaşlar, tepkilerini sosyal medyada dile getirip, yazının kaldırılmasını eleştirdi. MHP Balıkesir İl Başkanı Argun Atıcı da “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının kaldırılmasını kınayıp, “Türk ve Atatürk’e ait tüm değerlerimiz alaşağı ediliyor” dedi.
Balıkesir’in MHP’li eski Belediye Başkanı İsmail Ok da yazının kaldırılmasından duyduğu üzüntüyü, “Eski hal binasının meydanında bulunan Türk devletlerini temsil eden bayrakların 3 ay önce kaldırılması ile başlayan süreç ne yazık ki devam ettirilmektedir. Ülke genelinde devam eden ihanet sürecinin Balıkesir ayağının da Büyükşehir Belediyesi tarafından devam ettirilmiş olmasına halkımızın gerekli cevabı vereceğinden şüphem yoktur” dedi. Yazının kaldırılmasıyla ilgili tepkiler üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısının bir yıldır sık sık arızalandığını, bu olumsuzluk nedeniyle de kaldırıldığı bildirildi.
TEPKİLER ÜZERİNE YAZI YENİ YERİNE ASILDI
Tepkilerin internet sitelerinde haber olarak yer alması ve halkın eylem yapmak için sosyal medyada örgütlenmeye başlaması üzerine büyükşehir belediyesi tarafından yazının söküldüğü Milli Kuvvetler Caddesi’nin devamındaki Zagnospaşa Caddesi girişinde bulunan Alihikmetpaşa Meydanı’ndaki Türkiye haritası üzerine dün gece operasyonuyla “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı daha büyük bir tabela asıldı. Belediye ekipleri sabah tabeladaki son rötuşları da yaptı. Balıkesir Kent Estetiği Daire Başkanı Zerrin Ağyar, yazının tekrar asılmasının ardından Balıkesir’in çehresini değiştirmek için çalıştıklarını vurgulayıp, “Açıklama yapamam, devlet memuruyum. Kentin estetiği için çalışıyoruz. Tabela söküldü vatandaşlarımız sabırsız davrandı. İşte daha güzel, daha iyi, daha büyük, daha estetik, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısı astık. Şehirde daha çok güzel şeyler olacak” demekle yetindi.
İLGİNÇ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDULAR
Eski bulunduğu yerin yaklaşık 500 ilerisine yazının tekrar asılması Balıkesirliler’i bir nebze olsun rahatlattı. Vatandaşların yeni tabelayla ilgili değerlendirmeleri şöyle:
Abidin Koşar : Tepki olmasa belediye bu tabelayı buraya asmazdı. Demek ki Atatürk’e sahip çıkmamız gerekiyor. Yeni tabela güzel oldu. Ancak keşke Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası da olsaydı. Daha da güzel olurdu.”
Mustafa Karaman: Her Türk gibi bende ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyorum. Tabelanın önce sökülüp, tepkiler sonrası yerine bir başkasının konması konusunda yorum yapmak istemiyorum. Ama güzel olduğunu söyleyebilirim.”
Ferit Akman: “Tabelanın Milli Kuvvetler Caddesi’nden sökülmesi yanlıştı. Tepki sonrası buraya konması da yanlış aslında. Keşke eski yerinde kalsaydı. Orası insanların şehir merkezine girdiği yerdi. Türkiye’de son 12 yılda güzel şeyler oluyor ama yanlış, anlamsız şeyler de oluyor. Ben Trabzonluyum, Lazım. Ama bir yerde sorduklarında ‘Ben Türküm’ demekten gurur duyuyorum. Ben önce Türk’üm… Bu ülkede yaşayan insanların önce Türklüğü özümsemesi, sahiplenmesi lazım. Bizim İstiklal Marşı’na, bayrağımıza, dinimize sahip çıkmamız lazım.”
Cevdet Karaman: “Tepki verilmesi doğruydu. Türk kimliği bir üst kimliktir, tüm kimlikleri yaşatmış ve yaşatan kimliktir. Bir ırk kimliği değildir. Bir insan ‘Kürdüm’ derken, aynı zamanda “Türküm” demek zorunda. Çünkü onları yaşatan Türk kimliğidir. Onun için bu yazı kalmalı ve şehrin en merkezi yerinde olmalı.”
Emin Baytaş: “Balıkesir Kuvay-i Milliye’nin başkentidir. Bu ülkeyi binlerce şehit vererek düşman işgalinden kurtardık. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de herhangi bir ayrım yapılmasın diye, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diye bir veciz söz söyledi. Tabelanın kaldırılması tamamen Atatürk düşmanlığıdır. Atatürk’ün sözünü hiçe saymaktır. Gece yarısı operasyonu da tepkiler üzerine yapılmıştır. Madem bu sözler bu meydana asılacaktı, neden caddeden kaldırıldı.”
Cemal Aydın : “Bu yazı olsa ne olur olmasa ne olur. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Ülkemizi seviyoruz. Biz Balkan göçmeniyiz, Balkanlardan gelmişiz, bu ülke sadece Türklerden mütevellit değildir. Bu ülkede Türk, Kürt, Laz, Boşnak, Arnavut var. Pomaklar var. Bu ülke bir mozaik deniyor. Mozaikse buna uymak lazım. Yazının olup olmaması önemli değil, önemli olan insanların bu ülkeyi sevmesidir. Ben Pomak’ım ve ülkemi ölesiye seviyorum.”

YENİ TABELA DA ÖFKEYİ DİNDİREMEDİ

Balıkesir’de Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözlerinin yeraldığı ışıklı tabelanın AK Partili Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılması ardından Ali Hikmet Paşa Meydanı’na yine belediye tarafından asılan yeni tabela öfkeyi dindirmedi. Yaklaşık 500 kişi Türk bayrakları ve sloganlarla Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyerek, tabelanın eski yerine daha görkemli asılmasını istedi.

MHP İl Başkanlığı’nın organize ettiği yürüyüşe, Ülkü Ocakları, MHP Kadın Kolları, bazı sivil toplum örgütleri ile çok sayıda vatandaş destek verdi. Tabelanın kaldırıldığı Milli Kuvvetler Caddesi girişinde bir araya gelenler ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’, ‘Bozkurtlar ulusun, Tanrı Türkü korusun’, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ diye slogan attı.

MHP İl Başkanı Argun Atıcı kalabalığa seslenirken, şöyle dedi:

“Kuvay-i Milliye’nin başkenti şehrimizde Atatürk’ün ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözlerinin yeraldığı yazının kaldırılması bizi ve tüm Balıkesir halkını kahretmiştir. Anlaşılan o ki gar binasına ‘I love Balıkesir’ yazan ve Türkiye’nin nimetlerinden herkesten fazla yararlanarak zengin olan AKP zihniyetinin temsilcileri Türk olmaktan mutluluk duymamaktadır. Ancak bu Balıkesir halkına karşı yapılan bir saygısızlıktır. Kuvay-i Milliye kahramanlarına yapılan bu vefasızlık şehitlerimizin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Atatürk’ün kemiklerini sızlatmıştır. Olayı bir kez daha halkımız adına kınıyoruz.”

“KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Atıcı, halkın tepkisi üzerine korkuyla yazının dikkat çekmeyen bir yere asılmasının yetkilileri suçlu sandalyesinden kaldırmayacağını savunurken, şöyle dedi:

“Korkunun ecele faydası yoktur. O yazı mutlaka eski yerine asılmalıdır. Eğer bunu yapmazlarsa şeref sözü veriyorum; Allahın izni ve milletimizin teveccühü ile iktidara ve belediye yönetimine geldiğimiz ilk gün ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ yazısını eskisinden daha görkemli bir şekilde indirildiği yere tekrar asacağız.”

Eyleme katılanlar Atıcı’nın konuşmasının ardından Milli Kuvvetler caddesinden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına yürüdü. Eylem belediye önünde olaysız sona erdi.

UYGUR TÜRKLERİ’NE DESTEK

MHP İl Başkanı Argun Atıcı ve beraberindekiler eylemin ardından Ülkü Ocakları’nın Yeşilli Meydanı’nda Doğu Türkistan’a destek için düzenlediği imza kampanyasına katıldı. Ülkü Ocakları Basın Sözcüsü Fatih Ötüken, “Yarım asrı aşkın bir süredir Komünist Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yönelik zulüm sistematik olarak devam etmektedir. Bölgede soydaşlarımız bir soykırıma tabi tutulmakta, Türk milletinin izleri Doğu Türkistan topraklarından silinmeye çalışılmaktadır. Bu imza kampanyasını Çin zulmünden kaçarken Tayland’da bir ormanda bulunan 300 Uygur Türk’ünün Türkiye’ye iadesi için başlatıyoruz. Zulümden ve işkenceden dolayı yurtlarını terkederek Tayland’a sığınmış olan soydaşlarımızın Çin’e teslim edilerek katledilmesine mani olunması için Türkiye’ye getirilmesi gerektiğini düşünen, tüm vicdan sahiplerini bu kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ