logo

Karaburun 44

3. havalimanının yapıldığı alanın 4’te 3’ünün bataklık olduğunu biz de biliyoruz

3. havalimanının yapıldığı alanın 4’te 3’ünün bataklık olduğunu biz de biliyoruz
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “(3. havalimanı yapımı) Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3’lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi.
Lütfü Elvan 2
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. havalimanı inşaat sahasında incelemede bulundu. İnceleme sonrası açıklama yapan Elvan, “Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz” dedi.
Bakan Elvan, 3. havalimanının 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Havalimanının İstanbul’un Karadeniz şeridinde 15 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulacağını ifade eden Bakan Elvan, “150’den fazla havayolu şirketi bu havalimanını imkanından faydalanacaktır. Çevre duyarlılığı açısından da uluslararası sertifikalara sahip olacaktır. Açık ve kapalı otoparklar olacak” dedi.“4/3’LÜK BÖLÜMÜ BATAKLIK”

“750’in üzerinden sahada sondaj yapılmıştır” diyen Bakan Elvan, “Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3’lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Bu havalimanımızın sağlam bir zemine oturması gerekiyor. Bunun için dünyanın en büyük firmalarıyla çalışmalar yapılıyor.
Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz. Havacılık sektöründe 3. havalimanımız dünyanın merkezi olacaktır. Havalimanı yapım çalışmaları kapsamında 30 bin işçi çalışıyor olacak. 3 bin üzerinde makine çalışıyor olacak” diye konuştu.

“TAKVİME UYGUN İŞLİYOR”

Konsorsiyumun 300 milyon Euro civarında iş makinesi satın alındığını kaydeden Bakan Elvan, “Şu an da yapılan çalışmalar sondaj ve zemin etüdü çalışmalarıdır. Bundan sonra havalimanı yapım çalışmalarına başlanacaktır” dedi. Takvimde sarkma olacak mı şeklindeki bir soruya da Bakan Elvan, “Kesinlikle bir süre uzatımı söz konusu değil. Tamamıyla program çerçevesinde takvime uygun işliyor” dedi.

“BIRAKSINLAR SİYASET YAPMAYI”

Jeoloji Mühendisleri Odasının “bataklık” yönünde eleştirisi olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, “Buranın bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Ama bu arkadaşlar dünyada hangi gelişmeyi takip ediyorlar. Bıraksınlar siyaset yapmayı. Yapılan bir açıklamanın bilimsel olması lazım. Bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Arkadaşlar yoğun olarak çalışıyorlar testler yaptılar. Bizim teknolojik olarak imkanımız da var gücümüz de var” dedi. Bakan Lütfi Elvan, Orman Genel Müdürlüğünden alınan geçici izinle sondaj ve etüt çalışmalarının yapıldığını alanın tamamı için iznin alınmasıyla yer tespiti yapılacağını kaydetti.

“GELİŞMİŞ BİR ÜLKE KONUMUNA GETİRMİŞTİR”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerin sorulması üzerine , “Türkiye’yi geri kalmış bir ülke konumundan gelişmiş bir ülke konumuna getirmiştir. Cumhurbaşkanımız bu milletin oyları ile seçildi. Eğer bir siyasi partinin millete saygısı varsa cumhurbaşkanımıza da saygı duyması gerekir” ifadesini kullandı.

“ATATÜRK HAVALİMANI’NI DA KULLANACAĞIZ”

“Atatürk Havalimanı ne olacak” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Elvan havacılık sektöründeki hızlı büyümeden bahsetti. Elvan, “Atatürk Havalimanı’na da bizim ihtiyacımız olacak ve Atatürk Havalimanı’nı da kullanacağız” yanıtını verdi.

BATAKLIĞI NASIL KURUTULACAĞINI ANLATTI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, çalışma alanını gezdi. Bakan Elvan gazetecilere, bataklığın nasıl kurutulacağını anlattı.

3. Havalimanı İnşaatında incelemelerde bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan çalışmaların sürdüğü şantiye alanını gezdi. Ana şantiyedeki basın toplantısının ardından Bakan Elvan inşaat sahasına geçti. Yaklaşık 50 basın mensubu da üç ayrı minibüsle şantiye alanına hakaret etti. Ancak basın mensuplarını taşıyan minibüsler kayboldu. Bakan bir süre basın mensuplarını beklemek zorunda kaldı. İlk basın midibüsü yaklaşık 40 dakika sonra şantiye alanına vardı. Diğer midibüslerin şantiyeye varması yaklaşık 1 saati buldu. Bakan Elvan burada sınırlı sayıda gazeteciye bataklık alanı nasıl kurutacaklarını anlattı.

BATAKLIĞI BÖYLE KURATACAĞIZ

Bulundukları alanda zeminin bataklık olduğunu söyleyen Bakan Elvan, “Burada geçmişte yapılmış olan 20 metre civarında bir dolgu var. Gerçek zemin değil. Biz burada ne yapıyoruz? Yaptığımız şey şu; Şu görmüş olduğunuz makine ile gerçek zemine kadar buradan 20 metre aşağıya inmek suretiyle şu görmüş olduğunuz drenleri yerleştiriyoruz. Bu drenler yerleştirildikten sonra üzerlerine bir filtre sistemi konulacak. Bu filtre sisteminin üzerine 50 metre yüksekliğinde bir sağlam dolgu malzemesi konulacak. O dolgu malzemesi bastıkça, buradaki su da dışarı akıtılmış olacak. Böylece sağlam bir zemin ortaya çıkmış olacak” diye konuştu.

KAUÇUK MALZEME EKİLİYOR

Sondaj makinesi tarafından özel bir kauçuk malzemeden oluşan ‘Mebra Drain’ adlı malzemenin toprağa gömülmesiyle gerçekleşen bu yöntemin dünyadaki çeşitli havalimanlarının yapımlarında kullanıldığı söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ” Bu sistemi arkadaşlarımız uygulamak için gerekli testleri yapıyorlar” dedi.

3.HAVALİMANINA ULAŞIM NASIL OLACAK

Üçüncü Köprü yolunda iki şeridin demir yoluna ayrılacağını Köseköy’den itibaren çalışmalara başladıklarını söyleyen Bakan Elvan,” Kurtköy’den 3. Köprü üzerinden Havalimanı’ndan da Odayeri’ne kadar uzanacak. Halkalı’dan Tekirdağ Çerkezköy’e kadar uzanacak o kısmı biz yapacağız. Projelendirme çalışmaları devam ediyor. Kısacası Ankara’dan Edirne’ye kadar 3. Havalimanından geçen Yüksek Hızlı Tren sistemimiz kurulmuş olacak. Buradan şehrin merkezine de metro sistemleri kuracağız” diye konuştu.

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ