logo

Karaburun 44

Yargıtay ‘Hırsızın zararını masuma ödetemezsin’ dedi

Yargıtay ‘Hırsızın zararını masuma ödetemezsin’ dedi

Yargıtay, 17 Aralık 2014 tarihli toplantısında hırsızın verdiği zararın kurallara uyan masum vatandaşa ödetilemeyeceğine karar verdi.

Elektrik

 

Zamanlaması çok manidar. Ama karar, bambaşka bir konuya, elektrik faturalarına ilişkin. 17 Aralık süreciyle ilgili olarak ise tüm soruşturulanlar hakkında “takipsizlik” kararı verildiği ve yargılama yapılamadığı için konu Yargıtay’ın önüne gelememişti.

KESİNLEŞMİŞ KAYIP KAÇAK KARARI

Aslında bu yeni bir karar değil. Yargıtay yalnızca Mayıs/2014’te vermiş olduğu kayıp kaçak bedeli hakkındaki kararının düzeltilmesi talebini reddetmiş (Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 17.12.2014 tarih, E.2014/1884, K.2014/1045). Ama önceki kararın kesinleşmesi bakımından çok önemli.

“HIRSIZI YAKALAMAK KURUMUN GÖREVİ”

17 Aralık’ta onanan o kararın gerekçesi şöyleydi:
“Elektrik enerjisinin nakli esnasında meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleri ile bağdaşmamaktadır. Elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip bedeli ondan tahsil etme görevi de bizzat enerjinin sahibi bulunan davacıya aittir.
… kayıp kaçak bedelinin tüketiciye iadesine karar verilmesi yerindedir.”
(Yargıtay HGK, 21.05.2014 tarih, E. 2013/2013/7-2454, K. 2014/679).
İçeriğiyle, gerekçesiyle, kurallara uyan vatandaşı korumasıyla harika bir karar. Darısı başka hırsızlıklar hakkında verilecek kararlara…

HAKEM HEYETLERİ KİLİTLENEBİLİR

Diğer yandan, kararın sonucu ayrı bir tartışma konusu… 10 yıla kadar geçmişe dönük elektrik faturaları ile tüketici hakem heyetine/mahkemesine başvuran vatandaşlar kayıp kaçak bedellerini iade alabilecekler.
Ama hakem heyetleri ve mahkemeler özellikle banka kredisi dosya masrafı nedeniyle çok çok yoğunlar. Talebi karşılamakta zorlanabilirler. Bir an önce ilgili kurumların düzenleme yaparak belki milyonları aşacak talebe ilişkin çözüm getirmesi gerekiyor.

Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ