logo

Karaburun 44

Zekeriya Öz: Görevden alınmam büyük bir şereftir

Zekeriya Öz: Görevden alınmam büyük bir şereftir
BOLU Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz görevden alınmasına attığı tweetlerle tepki gösterdi. Yargının yürütmenin boyunduruğu altına girdiğini öne süren Zekeriya Öz, “Milletimin hakkını hırsıza yolsuza yedirmediğim için, verdiğim mücadele sonucunda, sürülmem ve görevden alınmam büyük bir şereftir” tweetini paylaştı.
Zekeriya Öz
Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevden alındı. Zekeriya Öz kararı Bolu Adliyesi’ndeki odasında öğrendi. Savcı Zekeriya Öz’ün görevden alınmasının ardından odasına ziyaretçiler geldi. Zekeriya Öz attığı tweetlerle karara tepkisini gösterdi.

Savcı Zekeriya Öz, HSYK’nın görevden uzaklaştırma kararının ardından kendine ait twitter hesabından şunları paylaştı: Yürütmenin boyunduruğu altına girmiş bağımlı yargı tüm aşamalarıyla teşekkül etmiştir. Bu halde 16 yaşındaki çocuğun tutuklanması da beklenir. Hakaretten şüpheli gözaltına alınmayan savcının sürülmesini yapan kurulun kendi iradesinden söz edilemez.”

“HIRSIZLAR, UĞURSUZLAR VE UŞAKLARINI DA ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”

Öz, “Milletimin hakkını hırsıza, yolsuza yedirmediğim için verdiğim mücadele sonucunda sürülmem ve görevden alınmam büyük bir şereftir. Milletimin malını, canını korumak için verdiğim tüm emekler milletime helal olsun. Hırsızlar, uğursuzlar ve uşaklarını da Allah’a havale ediyorum. Allah’ıma sonsuz şükür ve hamd olsun yolsuzun, hırsızın yanında olmadığım şahsıma zarar gelecek diye hırsızlığa, kanunsuzluğa boyun eğmediğim için” ifadelerine yer verdi. Öz ayrıca Necip Fazıl Kısakürek’e ait olan, “Bir nar ağacı var bir de dar ağacı namerde nar düştü yiğide dar ağacı” sözünü de paylaştı.

“KARARA İTİRAZ EDECEĞİM”
Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz görevden alınmasının ardından Bolu Adliyesi’ndeki odasına gelen mesai arkadaşlarıyla vedalaştı. Zekeriya Öz’ün odasında bulunan eşyaları bir karton kutuya konularak aracına taşındı. Baktığı dava dosyalarını teslim eden Zekeriya Öz adliyeden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Karara itiraz edeceğini açıklayan Zekeriya Öz, şunları söyledi:

“Bana herhangi bir tebligat gelmedi, bir açıklama da gelmedi. Bugüne kadar savunmam dahi alınmadı. Bana bildirilmeyen ve gönderilmeyen kararın medyaya alelacele servis edilmesi, HSYK’nın hangi etik değerlere göre hareket ettiğini açıkça göstermektedir. Karar hukukilikten uzak, siyasi bir karardır. Bununla ilgili ayrıntılı açıklama yapacağım, itirazlarımı yapacağım. Malum bir savcı Konya’da bir kişiyi gözaltına aldırmadığı için Zonguldak’a sürülüyor. Bunu süren de aynı kuruldur. Bu tür kararlar veren kurul aslında yargı bağımsızlığına büyük bir darbe vurmuştur. Kararın şahsımla alakası yoktur. Bana karşı değildir, yargı bağımsızlığına karşı verilmiş bir karardır. Karara karşı itirazımı yapacağım.”

Zekeriya Öz, “Davanın sonucunun ne olmasını bekliyorsunuz” sorusunu, “O zaman bakacağız. Suçlamaları dahi bilmiyoruz. Bizimle alakalı suçların tamamını belli, medya mensupları televizyonlarda söyleyip bu konuda sansasyon yapıyorlar. Bu karar bence kurulda alınmadı, bence başka bir yerde alındı ve kurulda uygulamaya konuldu” diye yanıtladı.

Adliyeden ayrılırken aracının üzerindeki karları temizleyen Zekeriya Öz, avuçladığı karları havaya atarak, “Bu da yeni yıla mutluluk getirmesi için olsun” dedi. Zekeriya Öz daha sonra aracına binerek adliyeden ayrıldı.

 

Etiketler: » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ