logo

Karaburun 44

İstanbul’da polise bombalı saldırı! 1 polis şehit

İstanbul’da polise bombalı saldırı! 1 polis şehit

SULTANAHMET’teki Turizm Polisi Şube Müdürlüğü önündeki nöbetçi kulübesine yapılan canlı bomba saldırısında 1 polis şehit oldu, 1 polis de hafif yaralandı. Canlı bomba da olay yerinde öldü.

İstanbul'da polise bombalı saldırı! 1 polis şehit 2

Olay saat 17.00 sıralarında meydana geldi. Siyah çarşaf giymiş bir kadın, Turizm Polisi Şube Müdürlüğü önüne gelerek bir süre çevreyi kolaçan etti. Ardından, üzerindeki el bombalarıyla nöbetçi kulübesine yöneldi. El bombalardan birini pimini çekerek patlatan canlı bomba olay yerinde hayatını kaybetti. Ağır yaralanan polis memuru Kenan Kumaş ile hafif yaralı polis memuru Taner Şenel, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak 33 yaşındaki Kenan Kumaş yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olayın ardından polis ekipleri alarma geçti. Canlı bombanın üzerindeki 2 el bombası kontrollü şekilde fünyeyle patlatıldı. Bu sırada, polis tarafından çevredeki vatandaşlara megafonla uyarı yapıldı. Son kontrollü patlamanın şiddetiyle Şube Müdürlüğü’nün camları kırıldı.

Olay nedeniyle tramvay seferleri bir süre aksarken, polis ekipleri de çevrede araştırma yaparak delil topladı.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE

Olayla ilgili ilk resmi açıklama İstanbul Valisi Vasip Şahin’den geldi. Emniyet Müdürü Selami Altınok ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Şahin, eylemi gerçekleştiren kadının içeriye İngilizce olarak “Cüzdanımı kaybettim” bahanesiyle girdiğini söyleyerek, “Bir kadın, canlı bomba olarak Turizm Şube Müdürlüğü’ne polisimizin bulunduğu büroya geliyor. Orada içeride kendini patlatıyor. Canlı bomba da ölü vaziyette şu anda. Üzerindeki bombayı patlatarak içeride eylem yapıyor” dedi.

EŞİ HASTANEYE KOŞTU

Olayı duyan şehit polis memuru Kenan Kumaş’ın eşi Gülcan Kumaş, 2 aylık bebekleri Elif Yaren ile birlikte Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Gülcan Kumaş’ın hastaneden ayrılırken güçlükle ayakta durduğu ve koluna kadın polislerin girdiği dikkat çekti. Kumaş’ın, araca bindikten sonra ise 2 aylık bebeğini kucağına alarak sarıldığı ve gözyaşı döktüğü görüldü.

CENAZE ADLİ TIP’A KALDIRILDI

Kenan Kumaş’ın cenazesi ise saat 20.40 sıralarında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınarak, cenaze aracıyla Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürüldü.

CENAZE TRABZON’A GÖTÜRÜLECEK

Şehit polis memuru Kenan Kumaş için saat 12.00’de Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlenecek. Şehit polisin cenazesi, törenin ardından, memleketi Trabzon’un Tonya ilçesine götürülerek toprağa verilecek.

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ