logo

Karaburun 44

Cumhuriyet Gazetesi Charlie Hebdo Türkçe

Cumhuriyet Gazetesi Charlie Hebdo Türkçe
Cumhuriyet gazetesi, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 16 sayfalık özel sayısından 4 sayfasını Türkçe yayımladı. 4 sayfalık bölümde Katoliklerin dini lideri Papa Francisco, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande gibi isimlerin karikatürlerine yer verildi; Nijerya’da Boko Haram örgütünün öldürdüğü 2 bin kişiden bahsedildi. Gece saatlerinde polis, gazete binası önünde önlem aldı. Gazeteye çıkan sokak ve caddeler kapatıldı; bina çevresine zırhlı araçlar ile Özel Harekat Timleri konuşlandırıldı.
Charlie Hebdo Türkçe 1
Fransa’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo yeni sayısıyla çıktı; raflarda yerini aldı. Cumhuriyet gazetesi de, dünya genelinde 16 dilde 3 milyon basılan 16 sayfalık Charlie Hebdo Dergisi’nden 4 sayfa yazı ve karikatür seçkisine yer verdi.
Gazetede yayımlanan bölümlerde, saldırıyı kınamak için sokaklara çıkanların resimlerinin üzerine konuşma baloncuğu açılarak “özgürlük” ve “demokrasi” yazıları yazıldı. Dergide Katoliklerin dini lideri Papa Francisco karikatürleri yer aldı. Bir karikatürde Nijerya’da Boko Haram örgütünün öldürdüğü 2 bin kişiden bahsedildi. Derginin yazarı Antonio Fischetti “Ölmediler İşte” başlıklı yazısında, silahlı saldırıda hayatını kaybeden arkadaşlarından bahsetti; onlara özlemini dile getirdi. Saldırıda hayatını kaybeden yazar ve çizerlerin karikatürlerine de yer verildiği görüldü.POLİS ÖNLEM ALDI

Öte yandan Charlie Hebdo’nun bir bölümünün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanacağı haberleri üzerine, gece Şişli’de bulunan Cumhuriyet gazetesi binası önünde polis tedbir amaçlı geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 24.00 sıralarında “akrep” diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00’dan itibaren de gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi’ni Abide-i Hürriyet Caddesi’ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi sürerken, gazetenin güvenlik personellerinin nöbet tuttuğu görüldü.
Ayrıca sabah saatlerinde bölgeye Özel Harekat Timleri de sevk edildi.

3 KİŞİ PROTESTO ETTİ

Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bölümlerde Hz. Muhammed’in de karikatürünün yer alacağı iddiası üzerine Alperen Ocakları üyesi 3 kişi, gece gazete binasının bulunduğu sokağa gelerek basın açıklaması yaptı.

CUMHURİYET GAZETESİ ÇEVRESİNDE POLİS ÖNLEMİ

Charlie Hebdo’nun bir bölümünün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanacağı haberleri üzerine, gece Şişli’de bulunan Cumhuriyet gazetesi binası önünde polis tedbir amaçlı geniş güvenlik önlemi aldı. Saat 24.00 sıralarında “akrep” diye tabir edilen zırhlı polis aracı gazete binası önünde beklemeye başladı. Saat 01.00’dan itibaren gazeteye çıkan Şişli Büyükdere Caddesi’ni Abide-i Hürriyet Caddesi’ne bağlayan yol, Prof. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı ve İstiklal Sokak güvenlik şeridi ve demir bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı. Sabah saatlerinde kapanan yolları kullanarak işe ve okula gitmek isteyen çok sayıda vatandaş geri dönmek zorunda kaldı.
Okula gitmek için gazete önündeki yolu kullanmak isteyen Emir Bakır “Okula gidiyordum. Bir de baktım ki yollar kapalı. Ne olduğunu bende anlamadım. Orada polisler bekliyor ama neden beklediklerini de bilmiyorum. Şimdi okula nasıl gideceğim?” dedi.
Yollar yaklaşık 8 saat sonra açıldı. Polislerin gazete önünde ve çevresinde bekleyişi ise devam ediyor.

CUMHURİYET GAZETESİ ANKARA BÜROSU ÖNÜNDE CHARLIE HEBDO ÖNLEMİ

FRANSA’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, ilk sayısını çıkartan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun bir bölümü Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlandı. Polis ekipleri olay çıkma ihtimaline karşı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde güvenlik önlemi aldı.

EMİNE ÜLKER TARHAN VE ERDOĞAN TOPRAK CUMHURİYET GAZETESİ’NİN ANKARA BÜROSUNA GELDİ

Fransa’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından, ilk sayısını çıkartan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun bir bölümü Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlandı. Polis ekipleri Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde güvenlik önlemi aldı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Bürosu’na ziyarete geldi.

EMİNE ÜLKER TARHAN : TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE BU KADAR AĞIR BİR BASKI HİSSEDİLMEMİŞTİ

Ziyaret sonrası açıklama yapan Tarhan, “Gelişmelerden ötürü geçmiş olsun dileğinde bulunduk. İfade ve basın özgürlüğüne olan desteğimizi ilettik. Bu gelişmelerin demokrasiye ağır bir zarar verdiğini düşünüyorum. İfade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün dışarda buna destek verenlerin içerde de buna destek vermesi gerekiyor. Eylemleri ile destek vermek gerekiyor. Sadece söylem ve yurtdışında ki bir takım davranışlarla değil, uygulamaları ile destek vermek gerekiyor basın özgürlüğüne. Tarihin hiçbir döneminde bu kadar ağır bir baskı hissedilmemişti. Yöneticileri açıklamalarında sorumlu davranmaya davet ediyorum” dedi.

ERDOĞAN TOPRAK : ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR OLAY

Erdoğan Toprak ise “Üzüntü verici bir olay. Provokasyonlara gelmemek lazım, sağduyulu hareket etmek lazım. Türkiye’nin bu tür olaylarda daha sağduyulu hareket etmesi gerekliö şeklinde konuştu.

 

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ