logo

Karaburun 44

Francis Ricciardone Türkiye Açıklamaları

Francis Ricciardone Türkiye Açıklamaları

Francis Ricciardone: Gülen’le ilgili hiçbir delil ve belge sunulmadı.

ABD Ankara eski Büyükelçisi, üst düzey Türk yetkililerin Sayın Gülen’i ve Hizmet Hareketi’ni kendilerine şikayet ettiğini söyledi. “Yaptığım hiçbir görüşmede bize bir delil, belge sunulmadı” ifadelerini kullandı. ABD’nin Hizmet Hareketi’ni şiddetli bir silahlı örgüt olarak görmediğini belirtti.

Francis Ricciardone

Washington’daki önemli düşünce kuruluşlarından The German Marshall Fund’da önceki gün önemli bir toplantı vardı.

Marshall Fund’a bağlı The Transatlantic Academy’nin ev sahipliğinde “Yeni Türkiye’de İslam ve Dış Politika” tartışıldı.

Çok sayıda Türkiye ve Ortadoğu uzmanının  katkı yaptığı oturumların en dikkat çekici olanı ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin konuşması oldu.

BİRBİRİMİZE MECBURUZ

Ricciardone’nin hem Türkiye’yi hem de bölgeyi çok iyi tanıması, Ankara’dan yeni dönmesi, hem de Atlantic Council’de başkan yardımcılığı gibi önemli bir koltukta oturması nedeniyle ne diyeceği merak ediliyordu.

Ricciardone diplomatlardan beklenmeyecek kadar ‘doğrudan’ bir konuşma yaptı. Özellikle de Ankara-Washington ilişkileri bağlamında. İki başkent arasındaki ilişkileri anlatırken kullandığı bir tanım  dikkat çekiciydi. Dedi ki; “We’re stuck and they’re stuck with us. Yani biz bir birimize mecburuz.”

Aslında bütün konuşmanın özeti bu cümlede gizli. Bu cümlenin meali şu: “Yönetimdekilerle anlaşamasak da, tasvip etmesek, ters düşsek de Türkiye ile yakın çalışmaya mecburuz. Onlar da bize mecbur.”

Birkaç kez ‘Realistik olmak zorundayız’ dedi ki, bu da Ankara ile Washington arasındaki ‘müttefiklik’ ilişkisinin ‘zoraki birlikteliğe’ dönüştüğü iddialarını teyit etmiş oldu. Ricciardone Türkiye’nin Amerika için ne kadar önemli olduğunu anlatırken ‘Coğrafya diye bir gerçeklik var’ dedi ve şöyle devam etti: “Daha önce darbe yapmış askerlerle de çalıştık, Erbakan’la da.”

Ricciardone’nin konuşmasındaki en dikkat çekici ayrıntı ise Hizmet Hareketi ile ilgili bölümdü.

SUÇ NEREDE?

Eski büyükelçi, Erdoğan ve kurmaylarının Gülen Hareketi’ni milli güvenlik meselesi olarak gördüklerini fakat kendileri için aynı şeyi söyleyemeyeceklerini anlattı.

Büyükelçi, şöyle devam etti: “ Üst düzey Türk yetkililer bize gelip sayın Gülen’i ve Hareket’i şikayet ediyor. Çeşitli argümanlar ileri sürüyorlar. Biz de diyoruz ki ‘Peki ama suç, delil nerede? Türk ya da Amerikan yasalarına göre suç olan bir eylemi ve bunun kanıtını gösterin. Herhangi bir yerde şiddeti telkin etmişler mi? Para mı aklamışlar, insan kaçakçılığı mı yapmışlar, terörle irtibatları mı olmuş? Türk hükümetinin fikrine saygı duyuyoruz ama ABD yönetimi olarak Hizmet Hareketi’ni şiddet ya da terörle irtibatlı görmüyoruz. Yaptığım hiç bir görüşmede bize bu yönde bir belge sunulmadı. ABD hükümeti, hiçbir şekilde Hizmet Hareketi’ni şiddetli bir silahlı örgüt olarak görmüyor. Nokta.”

Ricciardone’nin anlatımları gösteriyor ki Türkiye’de Hizmet Hareketi’ni komplo teorileri ile “ABD’nin uzantısı ya da işbirlikçisi” olarak göstermeye çalışan AKP, defalarca ABD’lilere gidip Hizmet’i şikayet etmiş. Anlaşılan sundukları dosyalarda havuz medyasının haberlerinden başka bir şey yok.

MEDYAYA BSKI KABUL EDİLEMEZ

İki ülke arasındaki bazı “sorunlu başlıkları” pas geçti. Fakat 14  Aralık operasyonu ve medyaya yönelik baskıların sorulması üzerine  ‘kesinlikle Türk hükümetinden farklı  düşünüyoruz’ diyerek hükümetin medyaya yönelik baskılarını eleştirdi. Kahve bölümünde sohbet ettiğim Ricciardone ‘Yaşananları gördüklerini, kabul etmelerinin mümkün olmadığını hatta Türkiye gibi bir ülkede bunların yaşanıyor olmasına anlam veremediklerini’ anlattı.

 

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ