logo

Karaburun 44

Yunanistan Komşuda büyük zafer

Yunanistan Komşuda büyük zafer
Komşu Yunanistan, dün erken genel seçim için sandık başına gitti. Oyların yüzde 99’u sayıldı. Sandıktan beklendiği gibi Radikal Sol Koalisyonu Syriza zaferle çıktı.
Komşuda büyük zafer
9 milyon 800 bin seçmenin olduğu Yunanistan’da, Syriza oyların yüzde 36.3’ünü alarak, 300 üyeli yunan parlamentosunda 149 sandalyenin sahibi oldu. Böylece, Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza, 2009 yılında yüzde 6,4 olan oy oranını beş buçuk senede 6’ya katladı. Ancak Syriza tek başına iktidar olma şansını sadece 2 sandalye ile kaçırdı.

Yunanistan’da iki buçuk yıldır iktidarda olan Başbakan Antonis Samaras’ın partisi merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi ise oyların yüzde 28,4’ünü aldı.

3 Türk kökenli milletvekili, Ayhan Karayusuf, Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek de Syriza’dan parlamentoya girmeyi başardı. Seçimin diğer partilerine gelince lideri de dahil 7 milletvekili hapiste bulunan aşırı sağ parti Altın Şafak yüzde 6.31’de kaldı. Komünist Parti yüzde 5.48, Sosyalist Pasok yüzde 4.69 oy aldı. Eski başbakan Yorgo Papandreu’nun kurduğu Demokratlar Sosyalistler Hareketi ise yüzde 3’lük barajı aşamadı.

Syriza lideri Çipras, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, Yunanistan’da yeni bir dönemin başladıgına vurgu yaptı, “Bizim zaferimiz aynı zamanda Avrupa’da kemer sıkma ile mücadele eden herkesin zaferi” dedi..

Yunanistan’da bir sayfanın değiştiğini söyleyen Çipras, “Yunanistan, felaket olan kemer sıkma politikasını geride bırakıyor. Korku ve otokrasiyi geride bırakıyor. 5 yıllık aşağılanma ve sancıyı geride bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan Samaras ise yenilgiyi kabullendi, ‘Yunan halkının kararına saygı duyuyoruz’ dedi.

Çipras’ın, koalisyon görüşmelerine bugün küçük bir parti olan Bağımsız Yunanlılar Partisi ile başlaması bekleniyor.

 

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ