logo

Karaburun 44

Sahil güvenlik, faciayı önledi

Sahil güvenlik, faciayı önledi
BODRUM’da su alıp batmak üzere olan lastik bottaki 33 kaçak göçmen devriye gezen sahil güvenlik ekipleri tarafından fark edilerek kurtarıldı.

Sahil güvenlik, faciayı önledi

Akyarlar Mahallesi açıklarında Türk Karasuları’nda dün saat 23.30 sıralarında yaşanan olayda, Turgutreis Limanı’nda konuşlu ‘TCSG 11’ ve ‘TCSG Saget 27’ botları, devriye görevi sırasında bir bot tespit etti. Güvenlik güçleri yanına gittiği yaklaşık 8 metrelik lastik botta kaçakların olduğunu ve botun su aldığını belirledi. Uluslararası sulara yakın bölgede motor arızası yaptığı anlaşılan ve akıntı ile sürüklenen bottaki kaçaklar kısa sürede sahil güvenlik botlarına alındı. Üzerlerinde can yelekleri giyilmiş halde çaresizce bekledikleri su alan bot içerisinden kurtarılan kaçaklar Turgutreis’e getirildi. Kaçakların sahil güvenlik botuna alınmasından kısa bir süre sonra lastik botun battığı belirtildi.

Belden aşağıları ıslak olan Suriye uyruklu 6’sı kadın, 1’i çocuk toplam 33 kişi Turgutreis Sahil Güvenlik Karakolu’nun bulunduğu alandan karaya çıkarıldı. Kaçaklardan 3’ünün daha önce bir başka umuda yolculukta yine yakalandığı anlaşıldı. Kaçaklar, sağlık kontrolünün ardından jandarma güçlerine teslim edileceği, daha sonra Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği’ne gönderilecek. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Bodrum’da geçen 17 Mart’ta kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu 6 kişi ölmüş, 2 kişi ise kaybolmuştu. Aynı gün kaybolan 2 kişi aranırken yine su alan lastik bot içerisinden 46 kişilik başka bir kaçak göçmen grubu kurtarılmıştı.

 

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ