logo

Karaburun 44

Teröre lanet

Teröre lanet
Türkiye’nin dört bir tarafından terör kınandı. Hukukçular adliyelerde basın açıklamalarıyla şehit savcı için saygı duruşunda bulundu.

Teröre lanet

İZMİR ADLİYESİ’NDE DE TERÖR LANETLENDİ
ŞEHİT SAVCIYA SAYGI DURUŞU

İSTANBUL Çağlayan Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, teröristlerce şehit edilmesi, İzmir Adliyesi’nde de kınandı. Kiraz’ın meslektaşları, saygı duruşunda bulunup, teröre tepkilerini gösterdi. Dün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olayda, teröristlerce odasında rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 6 saat süren pazarlıkların ardından, silahla vurulmuş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu. Yargı dünyasını yasa boğan saldırının ardından, İstanbul’da tören olduğu saatlerde, İzmir Adliyesi’nde de yargı mensupları, meslektaşlarını unutmadı.
Adliye protokol girişinin önünde hakimler, savcılar, adliye çalışanlarının yanı sıra avukatlarda toplandı. Şehit savcı için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Bölge Adliyeleri Başkanı Celal Kocabaş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz ve Cumhuriyet Başsavcı vekili Emin Atik, birer konuşma yapıp saldırıyı kınadı.

ADLİYEDE DE ÖNLEMLERE ARTTIRILDI

Bu arada, terör saldırısı sonrasında, İzmir Adliyesi’ndeki polis önlemleri de arttırıldı. Adliye girişinde avukatların kimliklerine bakıldı. Vatandaş girişinde de, x ray cihazının yanı sıra üst aramalarını da bizzat polisler, yaptı. Güvenlik önlemlerinin, yapılacak yeni bir düzenlemeyle yeniden ele alınacağı da öğrenildi.

YAZILI AÇIKLAMA

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı. Özcan, “Hepimizi üzen bu olay kadar vahim olan bir başka husus da olayın hemen akabinde devleti yönetenlerce mesleğimizi ve meslektaşlarımızı hedef alan açıklamalarıdır. Aslında bu açıklamalar; bu terör eylemine karışmış hiçbir avukat olmadığı halde, avukat cübbesi giydiği iddia edilen bir takım kişiler nedeniyle tüm avukatları hedef almakta, önceden beri planlanan iç güvenlik yasası meşrulaştırılmaya çalışılmakta ve bu yasaya en büyük tepkiyi gösteren biz avukatlar ve barolar itibarsızlaştırılmak istenmektedir. Bu olayın hiç bir yerinde avukat yoktur. Bu olay ne yazık ki Devletin kendi güvenlik zafiyetinden kaynaklanmıştır. Adliyeler ölümlerin gerçekleştiği değil adaletin dağıtılması gereken yerlerdir. Hiçbir terör eyleminin haklı gerekçesi olamaz. Berkin’in ve diğerlerinin ölümünden sonra nasıl ‘Dünyanın her yerinde katile katil denir’ dediysek bugün de ‘Dünyanın her yerinde teröriste terörist denir’ diyoruz. Yapılan bu vahim saldırıyı İzmir Barosu olarak lanetliyor, yargıya, mesleğimize ve meslektaşlarımıza karşı yapılan her türlü saldırıyı da kınıyoruz” dedi.

Hakan GÜNGÖRDÜ / İZMİR (DHA)

TERÖRÜ KINIYORUM

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Twitter’da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşanan rehine krizinde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit olmasının ardından açıklamada bulundu.
Tanal, “Terörü kınıyorum. Görevin başında şehit olan Savcı M.S.Kiraz’a Allah’tan Rahmet Diliyorum. Aileye, dostlarına, Yargı Camiasına sabır diliyorum” dedi.

ANKARA, (DHA)

FETHİYE ADLİYESİ’NDE SAVCI KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİ KINANDI

MUĞLA’nın Fethiye Adliyesi’nde görev yapan hakim, savcı ve avukatlar, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesini kınadı.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı adliye binası önünde yapılan basın açıklamasına aynı zamanda avukat olan CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu da katıldı. Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, şehit edilen Mehmet Selim Kiraz ile yakın arkadaş olduklarını belirterek, 3 yıl birlikte görev yaptıklarını söyledi. Kiraz’dan söz ederken gözleri dolan Yılmaz, “Bugün İstanbul Savcısı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik menfur saldırıyı kınamak için toplandık. Tüm yargı adına buradayız. Milletimize, devletimize, yargıya yönelik bu saldırıyı lanetliyorum. Şehit kardeşimizin mekanı cennet olsun” dedi.

‘TERÖRÜN AHLAKI YOK’

Yargı mensubu olarak görevlerini yapmaya çalıştıklarını aktaran Yılmaz, terör örgütünün ses getirecek eylemler planlarken hedef belirlemede zorlanmadığına dikkati çekti. Mehmet Selim Kiraz’ın hukuka bağlı, beyefendi ve kibar biri olduğunu anlatan Yılmaz, “Şehitlik ancak böyle bir insana nasip olabilir. Dünden bu yana gerçekten çok üzgünüz. Terörün gördüğünüz gibi ahlakı yok. Terör bir ahlaksızlık her şeyden önce” diye konuştu.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ogün Ahmet Tepe de saldırıyı kınayarak, adalete bağlı şekilde görev yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Tepe, yargı camiasına ve şehit savcının yakınlarına başsağlığı diledi.

Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Ali Bergamalı “Hukuk ordusu bir neferini kaybetti diye, hukukun tecellisi olduğu yerde kalmaz. Biz Kiraz’ın mücadelesine bıraktığı yerden devam edeceğiz” diye konuştu.

Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA)

ŞEHİT SAVCI KİRAZ İÇİN ANTALYA’DA TÖREN

İSTANBUL’da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törende konuşan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, bu saldırıların kendilerini asla korkutmayacağını belirterek, “Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İstanbul’da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı ile çok sayıda avukat katıldı. 1000’in üzerinde kişinin katıldığı anma töreninde şehit Cumhuriyet Savcısı için saygı duruşunda bulunuldu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, anma töreninde yaptığı konuşmada duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bağcı, “Dün İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz, terör örgütü mensuplarınca makamında yapılan silahlı saldırı sonunda şehadet şerbetini içerek Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenab-ı Hak şehitler için ‘Onlara ölü demeyiniz. Onlar diridir. Ancak siz bilmezsiniz’ diyerek, şehit meslektaşımızın farklı bir yaşama geçtiğini ifade etmektedir. Kahraman kardeşimizi şehit eden insanlık düşmanı iki terörist ise güvenlik kuvvetlerimizce yapılan operasyonda ölü ele geçirilmiştir” diye konuştu.

Öldürülen iki DHKPC’li için “Evet onlar ölüdürler. Dünyaları kararmış, ahretleri de kapkaranlıktır. Onlar iki dünyada da hüsrana uğrayanlardan olacaklardır” diyen Başsavcı Bağcı, şöyle devam etti:

“Meslektaşımızın şehadeti bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bu saldırılar bizleri hiç korkutmamıştır ve korkutmayacaktır. Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin başı sağolsun. Şehitimizin ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Şehitimize Cenabı Hak’tan sonsuz rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun.”

Tören, Başsavcı Bağcı’nın konuşmasından sona erdi.

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA)

TOKAT ADLİYESİ’NDE ŞEHİT SAVCI KİRAZ İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

İSTANBUL Adalet Sarayı’ndaki odasında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Tokat’ta Adliye önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, çok sayıda avukat katıldı.

Tokat Adliyesi önünde Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tokat Barosu tarafından düzenlenen törene Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Tokat Barosu Başkanı Faruk Bostancı, Cumhuriyet savcıları ve avukatlar katıldı. Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın görevi başında şehit edilmesinin acısını yüreklerinde hissettiklerini belirterek, “Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırı, onun şahsında tüm yargı mensuplarına ve yargı çalışanlarına yapılan bir eylemdir. Bu terör saldırısının arkasındaki zihniyeti biliyoruz. Bu zihniyet, insanlık suçu olan, terör ile ulaşılmak istenilen kargaşa ve kaos ortamını hedeflemektedir. Yapılan her türlü terör saldırısı ile istenilen kargaşa ve kaos ortamına hukukun gerekleri yerine getirilerek fırsat verilmeyecektir. Yargı mensupları olarak, hukukun üstünlüğünün, hak ve adaletin sağlanması yönündeki kararlılığımız ve irademiz daha da güçlenmiştir. Yapılan alçakça terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyor, merhum şehidimize Allah’tan rahmet diliyor, şehidimizin bizlere emanet bıraktığı başta kederli ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, tüm yargı camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” dedi.

Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)

FEYZİOĞLU: BU OLAYIN AVUKATLAR İLE AVUKATLIK İLE ZERRE KADAR İLGİSİ YOKTUR

KOCASAKAL: BU BİR TERÖR EYLEMİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreninde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Hakimlerin de savcıların da taranması gerekir. Adliye personelinin de taranması gerekir. Karşı olduğumuz akla hemen bir şekilde avukatların gelmesi. Avukatlara yönelik bir algı operasyonuna işin dönüştürülmesi. Bu olayın avukatlar ile avukatlık ile zerre kadar ilgisi yoktur” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi ile avukatların bir ilgisinin olmadığını vurgulayan Feyzioğlu, “Adalet Komisyonu Başkanları birlikte X-ray’dan geçsinler. Hep birlikte geçsinler ve dolayısıyla hiçbir kimse bu şekilde mesnetsiz yere suçlanmasın. Yarın öbür gün Allah korusun bir hakimin çocuğunu rehin alsalar kendisine bomba taşıtsalar. Bu güvenlik açığı değil mi? Hakimlerin de savcıların da taranması gerekir. Adliye personelinin de taranması gerekir. Biz de elle aramaya değil X-ray’dan alışveriş merkezine girer gibi bir taramaya hiçbir şekilde karşı değiliz. Karşı olduğumuz akla hemen bir şekilde avukatların gelmesi. Avukatlara yönelik bir algı operasyonuna işin dönüştürülmesi. Bu olayın avukatlar ile avukatlık ile zerre kadar ilgisi yoktur. Halkımızın da bunu böyle bilmesini arzu ediyorum. Başımız sağ olsun tekrar” ifadelerini kullandı.

“BU BİR TERÖR EYLEMİ. ŞİMDİ BİRLİK OLMA ZAMANI”

İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ise “Adliyelerin güvenlik sorunu önemli. Bunu ortak akıl ve diyalog ile çözmemiz gerekiyor. Bu olayın avukatlarla avukatlıkla hiçbir ilgisi yok. Bu bir terör eylemi. Şimdi birlik olma zamanı. Avukatlar tarih boyunca hep teröre şiddete karşı insanlardır. Varlık sebebimiz bu. Hukuk. Hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.

FEYZİOĞLU, “CUMHURİYET SAVCISINI REHİN ALMA EYLEMİ BİR TERÖR EYLEMİDİR” DEMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın dün adliyede rehin alındığı dakikalarda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Twitter’dan yayınladığı mesajında, “Cumhuriyet Savcısını rehin alma eylemi bir terör eylemidir. Hiçbir gerekçe bunu masum ve haklı gösteremez. Dualarımız savcımızla” ifadelerine yer vermişti.

Haber: Cem TURSUN – Kamera: Yüksel KOÇ / İSTANBUL DHA

DÜZCE’DE SAVCININ ŞEHİT EDİLMESİNE TEPKİ

DÜZCE’de, Adliye binası önünde toplanan Memur-Sen üyeleri ve imam hatip lisesi öğrencileri, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesine tepki gösterdi.

Düzce Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 300 kişi ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganı atıp, ‘İmam hatipli şehit savcımız’, ‘Katili biliyoruz’, ‘Savcı biziz, şehit biziz’, ‘Savcımız ölümsüzdür’ ve ‘Hesabı sorulmalı’ yazılı dövizler taşıdı. Savcı Kiraz için dualar okundu. Memur-Sen İl Temsilcisi Ömer Faruk Çelebi, Adliye’nin önünde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Çağlayan Adliyesi’nde iki terörist Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili soruşturmayı bahane ederek savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı şehit etti. Aslında bu kurşun bize yani milletimize sıkılmıştır. Eylem esnasında Berkin Elvan’ın sapanla taş atan fotoğrafını da duvara asan teröristler vahşi yüzlerini bir kez daha göstermiş oldular. Berkin Elvan üzerinden siyaset yapmaya devam eden Gezici zihniyet sonunda işi bu ülkenin dürüst bir savcısını şehit etmeye kadar götürdü. Gezi eylemleri esnasında olaylar çıkarıp daha da büyütmek için ‘Keşke birkaç ölüm olsa’ diyerek kışkırtıcılık yapanların aslında düşündükleri Berkin falan değildi. Onların asıl amacı ülkemizi karıştırmak ve ülkede ki huzur ortamını bozmaktı. Birkaç ağaç için ülkeyi ateşe vermekten çekinmeyen bu zihniyet maalesef milletimizin vicdanını yeniden kanatmıştır. Siz hem ‘Katillerin bulunmasını istiyoruz’ diyeceksiniz, hem de bu iş için görevlendirilen savcımızı şehit edeceksiniz.”

Kalabalık daha sonra dağıldı.

Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, (DHA)

ÇORUM’DA ŞEHİT SAVCI İÇİN ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

ÇORUM’da hakim, savcı ve avukatlar, İstanbul’da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için anma töreni düzenleyip, saldırıyı kınadı.

İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda teröristler tarafından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi nedeniyle Çorum’da hakim, savcı ve avukatlar Adalet Sarayı önünde biraraya geldi. Yaklaşık 300 kişilik grup, terör olayını kınadı. Çorum Müftüsü Mehmet Aşık tarafından, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için dua okundu.

Törende konuşan Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, adliyelerde güvenlik önlemlerine dikkat çekti. Yurdagül, “Bu konuda gerek mevzuat üzerinde, hem de uygulama bağlamında bundan sonra bu tip olaylar yaşanmasın diye alınacak tedbirlerde hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat, adliye personeli herkesin gönüllü katkısını bekliyoruz. Çorum özelinde de geldiğimiz günden beri güvenlik açıklarıyla ilgili bir değerlendirme yaptık. X-Ray ile turnikeli geçiş sistemi için ödenek talebinde bulunduk ama bugüne kadar henüz o konuda bir gelişme sağlayamadığımız için sistemi oturtamadık” dedi.

Adliye binalarının her gün hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat, adliye personeli ve binlerce vatandaşın giriş çıkış yapıtğı yerler olduğunu ifade eden Başsavcı Yurdagül, “Ama şunu da kabul etmek gerekir ki ne kadar önlem alınırsa alınsın eğer kötü niyetli uygulamalar ve planlamalar varsa bunun önüne geçmek gerçekten kolay değil. Ama sorun çözme makamında olanların bu tip bahanelerin arkasına sığınmaları söz konusu olamaz. Biz elimizden gelen tedbiri alıp gereken önlemleri sağlamak ve bir olay olmaması için çaba saretmek zorundayız” diye konuştu.

Başsavcının konuşması sırasında bazı hakim ve savcıların gözyaşlarına hakim olamadı.

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)

AMASYA’DA SAVCININ ŞEHİT EDİLMESİNE TEPKİ
AMASYA’da hakim, savcı, avukat ve adliye persoleni, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından şehit edilmesini kınadı.

Amasya Adliyesi önünde biraraya gelen hakim, savcı, avukat ve adliye personeli, bir basın açıklaması yaparak, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makamında teröristlerce şehit edilmesini kınadı. Saygı duruşunun ardından Amasya Adliyesi önünde açıklama yapan Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, “Gece gündüz demeksizin, yağmur, çamur demeden, soğuk sıcak demeden senenin 365 günü 24 saat görevinin başında olan tek hedefi ve gayesi hakkı test etmek, adaletin gerçekleştirmek olan yargı mensuplarına yapılan bu tür saldırılar maalesef bizler için olduğu kadar, bütün Türk Milleti içinde üzücü ve kaygı vericidir. Bu saldırı sadece yargı mensuplarına yapılan bir saldırı değil, bu saldırı aynı zamanda ülkemizin değerlerine, kazanımlarına, Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendirmekteyiz. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ve bu saldırının arkasındaki güçlerin Amasya’da görev yapan yargı mensupları olarak lanetliyoruz” diye konuştu.

Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)

KOCAELİ ADLİYESİ’NDE SAVCI KİRAZ’A YÖNELİK HAİN SALDIRI KINANDI

KOCAELİ Büro Memur Sen Adliye Şubesi üyeleri, İstanbul’da Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan hain saldırıyı kınadı.

Kocaeli Adliyesi önünde biraraya gelen Büro Memur Sen Kocaeli Adliye Şube Başkanlığı üyeleri, Berkin Elvan soruşturmasına bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi kınamak için basın açıklaması yaptı. Saldırıyı kınamak için toplandıklarını belirten Büro Memursen Kocaeli Adliye Şube Başkanı Şafak Akdeniz yargı camiası ve milletimiz için acı ve üzüntülü bir gün olduğunu söyledi.

‘TERÖRÜN BAHANESİ VE GEREKÇESİ OLAMAZ’

Terörün hiç bir bahanesi ve gerekçesi olamayacağını söyleyen Şafak Akdeniz, “Terör nerede ve ne sebeple olursa olsun terördür. Bu nedenle 15 yaşındaki bir çocuğun ölümünü bahane ederek başkasının canına kastetmek insanlıkla, vicdanla, düşünce ve inançla alakadar olmayanların ve yaşamını terörizm, şiddet kargaşa ve kendinden başkalarının yaşam hakkına saygı duymayanların yaşam felsefesidir. Tüm adalet çalışanları olarak bu menfur saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz” dedi.

Ergün AYAZ/ İZMİT(Kocaeli),(DHA)

ADANA ADLİYESİ’NDE, SAVCI KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİ PROTESTO EDİLDİ

ADANA Barosu ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adalet Sarayı’ndaki odasında şehit edilmesini protesto etti.
Tarihi adliye binası önünde biraraya gelen Adana Barosu avukatları saygı duruşunda bulundu. Daha sonra basın açıklaması yapan Adana Barosu Başkanı Gazi Mengücek Çıtırık, hukukçular olarak teröre ve şiddet olaylarının her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, “Dün savcımıza yapılan saldırı bir terör eylemidir. Hiçbir ideoloji, hiçbir eylem insan canından insanın yaşam hakkında daha üstün değildir. Kimsenin yargıya intikal etmiş bir olayda kendi kuvvetiyle sonuç elde etmeye çalışması hukuken de vicdanen de savunulamaz” dedi.
Saldırı yeni gerçekleştirildiği sırada yapılan açıklamalara değinen Çıtırık, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Daha olay yeni gerçekleşmişken. Kanıtlar toparlanmamış incelenmemişken, bu eylemin gerçekleşmesinde doğan güvenlik zafiyetinden sorumlu olanlar baroları ve avukatları sorumlu tutmaya yönelik göstermeler haksız ithamlar ve kara propaganda asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Kamera kayıtları incelendiğinde ve çeşitli yargıçların sabah yaptıkları açıklamada eylemi gerçekleştirenlerin avukat olmadığı saptanmıştır. Hal böyleyken ‘Avukat cüppesi ve sahte avukat kimliğiyle bu eylem gerçekleştirilmiştir’ denilerek biz avukatlara yönelmiş kara propagandayı sorumluluğu ortadan kaldırmak için bir algı operasyonu yaratmak isteyenleri en derin şekilde kınıyorum.”

‘TERÖR KANLA BESLENİR’

Adana Adliyesi’nde görevli hakim ve savcılar cüppelerini giyerek Adliye binası önünde şehit Savcı Kiraz için saygı duruşunda bulundu.
Anmaya avukatlarda katılırken Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Kiraz’ın şehit olduğu haberinin yüreklerine kor gibi düştüğünü söyledi. Adalet camiasının her mensubunun büyük acıyı yürekten hissettiğini kaydeden Yeldan, “Menfur saldırı şehit Cumhuriyet Savcımızın şahsında Türkiye’de hukukun üstünlüğünde ve demokrasiye inan tüm insanları sindirme ve onlara gözdağı verme girişimidir. Bu saldırı alçakça bir terör eylemidir. Terörün inancı felsefesi olmaz. Terör, düşüncenin özsuyunu emer kanla beslenir. Bir insanlık suçu olan terörle ulaşılmak istene kaos ortamındaki en büyük engel her zaman olduğu gibi yine hukuk olacaktır. Bu tarz saldırılar yargı mensuplarını çıktıkları yolda yürümekten alıkoyamayacak ve onları yıldıramayacaktır” diye konuştu.

Salih ÜÇTEPE- Kamera: Çağlar ÖZTÜRK/ADANA,(DHA)

SAMSUN’ DA ŞEHİT SAVCI İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

İSTANBUL Çağlayan Adalet Sarayı’nda iki terörist tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Samsun Adalet Sarayı önünde Kuran okunup dua edildi.
İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda iki terörist tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, için bugün Samsun Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Samsun İstinaf Mahkemeleri Başsavcısı Fahri Günay, Baro Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Kemal Alver, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı. Törende İl Müftü Vekili Enver Türkmen Kur’an-ı Kerim okudu.
Menfur saldırının üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, “İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda görev yapan Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz görevi sadece adaleti tehsis etmek iken, bunu ifa ederken menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Hukukçu kimliğimiz, öfkemizin önüne geçiyor. Terörün dini, milliyeti olmadığı gibi vicdanı, irfanı ve adaleti de yok. Bizzat olayın faillerini yakalamak için çaba sarfeden mesai arkadaşımıza hem de görev yerinde yapılan bu hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bir kez daha güvenlik noktasında kendimizi değerlendirme ihtiyacı duyuyoruz” dedi.

Baro Başkanı Avukat Kerami Gürbüz ise, “Adaleti tehsis etme amacıyla görevini yerine getirirken, bir diğer yandan da çoluk çocuğunun nafakasını temin ettiği mesleğini icra ederken maalesef alnına silah dayanarak 8 saatlik bir olayın sonucunda hayatını kaybetti. Hangi amaçla oraya girilmiş olunursa olsun bunun adı vandaklılk, alçaklık ve terörizimdir. Lanetle kınıyoruz” dedi.Öte yandan Samsun Adalet Sarayı’nda güvenlik önlemleri de artırıldı. Polis, adliyeye gelen vatandaşları x-ray cihazından geçirdikten sonra tekrar üst araması yaptı. Ayrıca başka il ve ilçelerden gelen ve polisler tarafından tanınmayan, kendilerini avukat olarak tanıtan kişilerden de avukat kimlikleri soruldu.

Hakan ÇELİKBAŞ-SAMSUN-DHA

ARDAHAN’DA BAŞSAVCI BİLGİN’DEN KINAMA

ARDAHAN Adliyesi’nde görevli yargı mensupları ve avukatlar, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili olarak ortak açıklama yaptı. Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, Cumhuriyet Savcısı Kiraz’ın makam odasında terör örgütü mensuplarınca rehin alındığını ve teröristler tarafından şehit edildiğini hatırlattı.

Başsavcı Bilgin, son yılarda hakim ve Cumhuriyet Savcılarına görevleri nedeniyle yapılan saldırılarda artış olduğunu belirtirken, şöyle dedi:

“5 Şubat 2012 tarihinde Doğubayazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç, 19.10.2012 tarihinde Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun ve son olarak da dün akşam saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz sadece görevlerini yaptıkları için terör örgütlerince yapılan saldırılar sonucu şehit edilmişlerdir. Türkiye’nin her köşesinde fedakarca görevini yapan hakim ve cumhuriyet savcılarının görevlerinin gereği olarak, güvenlik önlemlerinin en iyi şekilde sağlanması gerektiği bir kez daha anlaşılmaktadır. Elbette bu saldırıyı gerçekleştiren bulanık zihinler ve kirli eller amacına ulaşamayacak. Hakim ve Cumhuriyet Savcılarımız daima vicdanlarının sesini dinleyerek “Türk Milleti adına” en doğru kararları vermeye devam edeceklerdir. Yapılan bu kanlı saldırıyı nefretle lanetliyor, bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin bir an önce alınacağı inancıyla şehit meslektaşımız Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine, yargı camiasına ve Türk Milletine Başsağlığı diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Terör örgütü DHKC militanları tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, geçmişte görev yaptığı Iğdır Adliyesi önüne yargı mensupları ile avukatlar cüppelerini giyerek geldi. Saygı duruşunda bulunan, İstiklal Marşının okunmasının ardından Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Mustafa Yılmaz, Kiraz’ın menfur bir terör saldırısı sonucunda görevi başında şehit edildiğini söyledi. Iğdır Adliyesi’nde güvenlik önlemlerini yeniden değerlendireceklerini belirten Başsavcı Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu alçakça bir terör saldırısıdır. Milli birliğimize ve beraberliğimize yönelik her türlü saldırıyı kınıyoruz. Şehit savcımız Kiraz 2004 – 2006 yılları arasında Iğdır’da görev yapmıştır. Buradaki savcılar, hakimler ve avukatlar olarak kendisini dualarla anıyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Ailesine metanet diliyoruz, herkesi derinden üzen bir olay. İnşallah böyle olaylar bir daha yaşanmaz. Bu olay arkasından yeni olayları getirmez inşallah. Ailesinin yaşadığı acıyı, bizden daha iyi anlayan yoktur.”

Deniz BAŞLI/ARDAHAN, (DHA)

SAMSUN’DA ŞEHİT SAVCI İÇİN KURAN OKUNDU

İSTANBUL Çağlayan Adalet Sarayı’nda iki terörist tarafından rehin alındıktan sonra şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Samsun Adalet Sarayı önünde Kuran okunup dua edildi.

İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda iki terörist tarafından şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, için bugün Samsun Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, Samsun İstinaf Mahkemeleri Başsavcısı Fahri Günay, Baro Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Kemal Alver, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanları katıldı. Törende İl Müftü Vekili Enver Türkmen Kur’an-ı Kerim okudu.

Menfur saldırının üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, “İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda görev yapan Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz görevi sadece adaleti tesis etmek iken, bunu ifa ederken menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybetti. Hukukçu kimliğimiz, öfkemizin önüne geçiyor. Terörün dini, milliyeti olmadığı gibi vicdanı, irfanı ve adaleti de yok. Bizzat olayın faillerini yakalamak için çaba sarfeden mesai arkadaşımıza hem de görev yerinde yapılan bu hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bir kez daha güvenlik noktasında kendimizi değerlendirme ihtiyacı duyuyoruz” dedi.

Baro Başkanı Avukat Kerami Gürbüz ise, “Adaleti tesis etme amacıyla görevini yerine getirirken, bir diğer yandan da çoluk çocuğunun nafakasını temin ettiği mesleğini icra ederken maalesef alnına silah dayanarak 8 saatlik bir olayın sonucunda hayatını kaybetti. Hangi amaçla oraya girilmiş olunursa olsun bunun adı vandaklılk, alçaklık ve terörizimdir. Lanetle kınıyoruz” dedi.

Öte yandan Samsun Adalet Sarayı’nda güvenlik önlemleri de artırıldı. Polis, adliyeye gelen vatandaşları x-ray cihazından geçirdikten sonra tekrar üst araması yaptı. Ayrıca başka il ve ilçelerden gelen ve polisler tarafından tanınmayan, kendilerini avukat olarak tanıtan kişilerden de avukat kimlikleri soruldu.

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA)

YALOVA ADLİYESİ’NDE SAVCI KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİ KINANDI

İSTANBUL’da şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırı, Yalova Adliyesi’nde hakim, savcı ve personel tarafından kınandı.

Yalova Adliyesi bahçesinde yapılan basın açıklamasına adliyede görevli hakim, savcı, personel ve avukatlar katıldı. Burada bir konuşma yapan 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Fehmi Özdemir, “Hukuk devletinin teminatı olan meslektaşlarımıza yönelik saldırıların her türlüsünü Yalova Adliyesi hakim, savcıları, personeli ve Yalova Barosu olarak şiddetle kınıyoruz. Bu tür saldırıların bağımsız Türk yargısını kendi ilke ve değerlerinden ayıramayacağını özellikle belirtmek istiyoruz. Şehit Cumhuriyet savcımıza Allah’tan rahmet kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Şehidimizin ruhu şad, mekanı cennet olsun. Türk yargı teşkilatının ve tüm ulusumuzun başı sağ olsun” dedi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)

TGC “CENAZE TÖRENİNDE UYGULANAN AKREDİTASYONU KINIYORUZ”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Eyüp Sultan Camisi’ndeki cenaze töreninde bazı yayın organlarına akreditasyon uygulanmasını kınadı. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun toplumun birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini belirttiği bir günde basına yine akreditasyon uygulanması düşündürücüdür.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Eyüp Sultan Camisi’ndeki cenaze törenine Hürriyet, Cumhuriyet, Bugün, Milat, Taraf ve Zaman gazeteleri ile CNN Türk, Bugün TV, Kanaltürk, İMC TV; Samanyolu TV, Cihan Haber Ajansı ile Doğan Haber Ajansı muhabir, foto muhabiri ve kameramanları alınmamıştır. Akreditasyon gerekçesini soran gazetecilere ise bu tören için talimatın Ankara’dan Başbakanlıktan geldiği ifade edilmiştir.

Bu durum kamuoyunu bilgilendirme görevi ile orada bulunan gazeteciler arasında eşitlik ilkesine aykırı düşmektedir. Halkın bilgi alma hakkına yönelik yeni bir engellemedir. Bu uygulamayı şiddetle kınıyoruz.”

İSTANBUL,(DHA)

GAZİANTEP ADLİYESİ’NDE SAVCI KİRAZ İÇİN TÖREN

GAZİANTEP Adliyesi’nde düzenlenen törende yargı mensupları, İstanbul’da Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınarak şehit edilmesini kınadı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda dün teröristlerce rehin alınıp şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Gaziantep Adliyesi’nde tören düzenlendi. Hakim, savcı ve avukatların katıldığı adliye önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Yargı mensupları, Cumhuriyet Savcısı Kiraz için dua edip, teröre tepki gösterdi.

Törende konuşan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Bayır, meslektaşının uğradığı terör saldırısını kınadı. Adalet camiası olarak büyük acı yaşadıklarını ifade eden Bayır, “Adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak geride kalanlara emanet ettiği adalet meşalesi aynı kararlılıkla bizler tarafından taşınacaktır. Bu tarz saldırılar yargı mensuplarımızın çıktıkları yolda yürümekten alıkoymayacak ve onları yıldırmayacaktır” diye konuştu.

ADLİYEDE ÖNLEMLER ARTTIRILDI

İstanbul’daki yaşanan olayın ardından Gaziantep Adliyesi’ndeki güvenlik önlemleri de arttırıldı. Adliye girişlerinde, kimliği olmayan avukatların içeriye girmesine izin verilmezken, vatandaşlar da güvenlik kontrolünden geçirildi.

BARO BAŞKANI: OLAYIN İÇİNDE DERİN KOMPLOLAR VAR

Tören sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, terör saldırısında derin komploların olduğunu öne sürdü. Olayın titizlikle araştırılması ve ortaya çıkartılması gerektiğini kaydeden Bektaş Şarklı, şunları söyledi:

“Ne kadar güvenlikli binalar yaparsanız yapın, sonuçta terör istedikleri her yerde insanları bulur. Sabancı suikastı böyle oldu. Olayın içinde derin komplolar var. Önemli olan bunları titizlikle araştırıp, tüm delilleri ile ortaya koyulmalıdır. Türkiye şu faili meçhul cinayetlerden bir an önce kurtarılmalı. Yoksa her gün bu cinayetler işlenerek, katlanarak devam edecek. Biz maalesef yarın öbür gün başka bir şehidimiz için ağlamak zorunda kalacağız.”

Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)

BİNGÖL VE DİYARBAKIR BAROSU SAVCI KİRAZ’IN ŞEHİT EDİLMESİNİ KINADI

BİNGÖL Barosu ve Diyarbakır Barosu, İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, teröristlerce şehit edilmesini kınadı. Bingöl Barosu Başkanı Abdullah Alakuş ile baroya üye avukatları Bingöl Adliye Sarayı önünde toplanarak, Berkin Elvan soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik düzenlenen saldırıyı kınadı. Başkan Abdullah Alakuş, “İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde hain bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırıya kınamak için toplandık. Şehit savcımıza yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve yargı camiasına baş sağlığı diliyoruz. Bu saldırı yaşam hakkına yapılan bir saldırıdır, ailemizden, arkadaşlarımızdan birini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Umarız bu saldırı yargı camiasına yapılan son saldırı olur” dedi.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN KINAMA

Diyarbakır Barosu Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınarak öldürülmesini kınadıklarını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:
“Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınarak öldürülmesini kınıyor, merhuma rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Tüm hukuk camiasının başı sağ olsun. Bu eylem hukuka ve hukukla hak aramayı amaç edinen her kese yönelik yapılan bir saldırıdır. Ancak bir yandan meslektaşımız savcının acısını yaşarken, öte yandan da çeşitli siyasi kesimlerce ve medya organlarınca avukatlara yönelik yapılan haksız ithamları ve yine avukatların mahkeme binalarına girişleri ile ilgili yapılan yersiz yorumları da hayretle izliyoruz. Hukukun en etkin şekilde kullanılarak hak arama yollarını savunan ve her türlü şiddet eylemine karşı olduğunu her fırsatta deklere eden ve savunma mesleğinin bir örgütü olan Diyarbakır Barosu olarak mesleğimiz aleyhine yapılan bu tür haksız ve amaçlı propagandaları da kabul etmemiz mümkün değildir. Olayın faillerinin avukatlıkla veya avukatlık mesleği ile bir alakalarının olmadığı ortadadır. Dolayısıyla bu müessif olaydan dolayı avukatların hedef seçilmesi hiç bir şekilde tarafımızdan kabul edilemez.
Adliye binalarının güvenlik açığı avukatlara tanınan haklardan kaynaklanmadığı gibi, avukatların bu tür güvenlik zafiyetlerinden sorumlu tutulmalarını da doğru bulmuyoruz.”

KASTAMONU’DA ŞEHİT SAVCI İÇİN TÖREN

KASTAMONU Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesini kınayarak, “Cumhuriyet Savcısı arkadaşımızın makamında kafasına yöneltilmiş olan silah milletin kafasına yöneltilmiş olan silahtır” dedi.

Kastamonu Adliyesi önünde, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için tören düzenlendi. Hakim, savcı, avukatlar ve adliye personelinin katıldığı törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende, adliye önündeki Atatürk büstüne siyah şeritli Başsavcılık ve Kastamonu Barosu çelenkleri konuldu. Başsavcı Bülent Kantarcı, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin vahim bir olay olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet Savcısı arkadaşımızın makamında kafasına yöneltilmiş olan silah milletin kafasına yöneltilmiş olan silahtır. Bu nedenle vahimdir, bu nedenle önemlidir. Hayvanların bile bir şerefi vardır. Hayvanlar bile ekmek yediği eli ısırmazlar. Yılana saldırmadığınız sürece size saldırmaz. Bu öldürülen saldırganlar yaralı kurtulmuş olsalardı yine ‘adalet’ diye bağırıp, yine o adliyenin kapısında, yine o savcılardan, yine o hakimlerden medet umacaklardı. O nedenle yargı camiasına uzanan el doğrudan insanlığın, milletin, vatanın kendisine uzanmış olan eldir.”

Gürkan YILMAZ/KASTAMONU, (DHA)

ŞANLIURFA’DA YARGIDAN TERÖRE TEPKİ

İSTANBUL Çağlayan Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristlerce şehit edilmesi, Şanlıurfa Adliyesi’nde düzenlenen törende kınandı.

Şanlıurfa Adliyesi önünde bir araya gelen hakimler, savcılar ve avukatlar, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın dün İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’ndaki odasında rehin alınarak şehit edilmesine tepki gösterdi, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, terörün her türlüsünü kınadıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı görev başında uğradığı silahlı terör saldırı sonucu yitirmiş bulunmaktayız. Adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak geride kalanlara emanet ettiği adalet meşalesi aynı kararlılıkla meslektaşları tarafından taşınacaktır. Bu tarz saldırılar yargı mensuplarımızı çıktıkları yoldan alıkoyamayacak ve onları yıldıramayacaktır. Saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyoruz. Ailesi ve yargı camiasına sabır ve metanet diliyoruz. Yargı camiası ve milletimizin başı sağ olsun. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Adı ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşıyız ve nefretle kınıyoruz.”

Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe ise, saldırıyı şiddet ve nefretle kınadıklarını ifade ederek “Bu saldırı bütün yargı camiasına yapılan bir saldırıdır. Bu saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Bu saldırı üzerinden avukatlara yönelik olumsuz bir kampanya başlatılmıştır” diye konuştu.

Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA)

BERKİN’İN HUKUKUNU DA KİRLETTİLER

KAYSERİ Barosu Başkanı Fevzi Konaç dün Çağlayan Adliyesinde savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesini kınadıklarını söyledi.

Baro Başkanı Konaç, Çağlayan Adliyesi’ndeki olayla ilgili Kayseri Adalet Sarayı’ndaki salonda açıklama yaptı. Açıklamaya, avukatlar cübbelerini giyerek katıldı. Konaç, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesini şiddetle kınadıklarını belirterek, “Teröristlerin Berkin Elvan’ın ölümüne sebep olanların yargılanması ve hesap sorulması adına giriştikleri eylemde, onun hukukunu koruyoruz derken, işledikleri cinayetle Berkin Elvan’ın hukukunu da kirlettiklerini söylememiz gerekir” dedi.

AVUKAT KIYAFETİ ÜZERİNE YAPILAN DEĞERLENDİRMELER

Hukukta suçun şahsiliği kuralının bulunduğunu vurgulayan Konaç, “Yaşanan olaydan sonra sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Başbakanımızın açıklamaları da bizleri cinayetin yanında ayrıca üzmüştür. Bu olayda Savcımızı katleden teröristlerin kimliği, inancı, mesleği ne olursa olsun, kanun önünde elbette hesap vermelidir. Teröristlerin avukat kıyafetiyle adliyeye girmeleri rivayeti üzerinden yapılan değerlendirmelerde, tüm avukatlarımızın üzerinde bir soru işareti bırakacak şekilde yapılan açıklamaları kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

RİZELİ ÖRNEĞİNİ VERDİ

Avukatların suçtan, kusurdan, hatadan, cinayet işlemekten korunmuş ve münezzeh olduğu iddiasında olmadıklarını ifade eden Konaç, şöyle devam etti:

“Suçu olan bedel öder, bunda zerre kadar tereddütümüz yoktur. Ama birkaç teröristin kabul edilemez eyleminin neticesinde, yapılacak ilk iş tüm savunma mensuplarını hedef tahtasına oturtmak değildir, olmamalıdır. Ancak henüz tam somutlaşmayan bir olayın ardından, sıcağı sıcağına yapılan açıklamalarda, adeta toplumun önüne binlerce avukatı atarak, örselenmemize sebep olacak bir tavır, yetki kullanan hiç bir idarecimize yakışmaz ve yakışmamıştır. Bir kişinin kusurunun faturası topluluğumuzun ve mesleğimizin tümüne kesilemez.”

Rizeli örneğini soran gazetecilere Konaç, ‘Orada kastettiğim, herhangi bir Rizeli. Ancak, Cumhurbaşkanımızın memleketi olduğu için dikkat çekmesi için o örneği verdim’ dedi.

Zafer BARIŞ/KAYSERİ, (DHA)

ŞIRNAK BAŞSAVCISI: YÜREKLERİMİZ YANIYOR

ŞIRNAK Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, İstanbul Adliye Sarayı’nde teröristlerin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit etmelerini nefretle kınadıklarını belirterek, “Bugün yüreklerimiz yanıyor. Bugün acımız çok büyük. Adalet camiasının her mensubu bu büyük acıyı yürekten hissetmekte ve şehidine ağlamaktadır” dedi.
Şırnak’ta İstanbul Adalet Sarayı’nda teröristlerin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit etmesi kınandı. Şehit Kiraz’ın anıldığı törene Şırnak Vali Yardımcıları Mustafa Akgül ile Serkan Şeker, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Demir, ilçe kaymakamlar ile kentte görev yapan savcı ve hakimler, emniyet ve jandarma personeli ile vatandaşlar katıldı.
Şehit Kiraz için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, kendisinin de bir şehit çocuğu olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

“Bugüne kadar çok defa sizler gibi değerli topluluğa hitap ettim, ancak hiç bir defasında bu kadar zorlanmadım. Şu an kelimeler boğazıma düğümlenmiş vaziyettedir. Zira bugün burada çok değerli meslektaşımız, meslek büyüğümüz Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı haince ve alçakça gerçekleştirilen terör saldırısı neticesinde şahadet mertebesine yükselmiş olması nedeniyle bir aradayız. Bugün yüreklerimiz yanıyor. Bugün acımız çok büyük. Adalet camiasının her mensubu bu büyük acıyı yürekten hissetmekte ve şehidine ağlamaktadır. Menfur saldırı, şehit Cumhuriyet Savcımızın şahsında Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan tüm insanları sindirme onlara gözdağı verme girişimidir. Buradan aziz milletimize sesleniyorum. Adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak geride kalan bizlere emanet ettiği yargı meşalesi hukukun üstünlüğüne inanmış, gönül vermiş ve bu hususta gerektiğinde canımız dahil olmak üzere her türlü fedakarlığa hazır biz meslektaşları tarafından taşınacaktır. Bizler bu kararlığımızı bir kez daha buradan haykırarak ifade ediyorum. Saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyor, bir insanın yükselebileceği en yüksek makam olan şahadet makamına yükselen aziz şehidimize Yüce Allah’tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere yakınlarına ve tüm yargı camiasına sabır ve metanet diliyorum. Aziz şehidimizin ruhu şad olsun. Yargı camiamızın ve meslektaşlarımızın başı sağ olsun.”

“MEHMET SELİM KİRAZ ÖLMEDİ, MEHMET SELİM KİRAZ BENİM”

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Demir, savcı Kiraz’ın öldürülmesinin alçakça bir terör eylemi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bilinmelidir ki milli birlik ve beraberliğimize cennet vatanımızın bölünmez bütünlüğüne kast eden terörist zihniyet bu menfur saldırıyla amacına ulaşamamıştır. Yüreğimize düşen kor taşıdığımız adalet meşalesinin ışığına güç katmıştır. Bizi yıldıramamış, camiamızda zerre ölçüsünde korkuya ve endişeye yol açmamış. Adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak bize emanet ettiği adalet meşalesi tarafımızca aynı kararlılıkla taşınacaktır. Cumhuriyet Savcımız sayın Mehmet Selim Kiraz ölmemiştir, şehit olmuştur. En şerefli makamda yerini almış dün itibariyle ölmemek üzere aziz vatanın semalarında yolumuzu aydınlatan nur olarak yeniden doğmuştur. Saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyorum. Saldırıyı gerçekleştirenlerin ve arkasındaki zihniyetin lanetliyorum. Aziz milletimizin ve aziz milletimiz adına yargı yetkisini kullanan camiamızın başı sağ olsun, vatan sağ olsun. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenlere sesleniyorum. Bilmelidirler ki Mehmet Selim Kiraz ölmemiştir. Mehmet Selim Kiraz benim, ben Mehmet Selim Kiraz’ım.”
Daha sonra İl Müftüsü Ahmet Özkan, şehit savcı Kiraz için dualar okudu. Duanın ardından Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Demir ve adliyede görevli hakim ve savcılar taziye ziyaretlerini kabul etti.

Ebubekir KARATOPRAK/ŞIRNAK,(DHA)


Manisalı hakim ve savcılardan Savcı Kiraz cinayetine kınama

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek ile beraberindeki hakim ve savcılar, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristlerce şehit edilmesini kınadı.
Manisa Adliye Sarayı önünde toplanan hakim, savcı, avukat ve adliye personeli arına basın açıklamasını Cumhuriyet Başsavcısı Şimşek, yaptı. Başsavcı Şimşek, “Yaşanan bu olay umarım sonuncusu olur. Bilinmelidir ki, hak ve adalet dağıtımı toplumda en zor ve meşakkatli iştir. Adalet neferleri görevlerini ifa ederken, haktan ve hukuktan ayrılmadan fedakarca ve zor şartlarda işlerini yapıyor. Bu görevlerini yaparken karşılaştıkları bu ve benzeri acılar, bizleri fazlasıyla üzmektedir. Yargı camiası olarak acımız büyük ve tarif edilemez. Vefat eden sayın Cumhuriyet Savcımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine de sabır ve başsağlığı diliyoruz. Yaşanan bu olayı şiddetle kınıyoruz” dedi.
Olaydan sonra gündeme gelen adliye saraylarındaki güvenlik konusu hakkında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Şimşek, “Doğal olarak nüfus olduğu yerlerde beraberinde adliyelerdeki iş yoğunluğu da artıyor. Bu günden güne bize hem güvenlik hem teknik imkanlar boyutunda sıkıntıya sokmakta. Akşam ilgili yetkililer bir açıklamada bulundu. Onlar yasal düzenlemeler yapılacağını belirttiler. Manisa Adliyesi Türkiye’nin bir çok adliyesinden güvenlik açısından daha güvenli bir adliye. Çünkü yakın zamanda burada Mahkeme Yönetim Sistemi çerçevesinde kartlı sisteme geçildi. Eskiden olduğu gibi insanlar sadece X-Ray cihazından geçip istediği hakim ve savcının odasına ulaşamamakta. Belli kartla gideceği odaya ve ulaşacağı insana ulaşmakta. Ancak bu tedbirler bizim için yeterli değil. Adliyemizde hem komisyonumuz, hem hakim, savcı ve avukat meslektaşlarımızla istişare yapıp, neler yapabileceğimize de karar vereceğiz” diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA,


Denizlili hakim ve savcılar da Savcı Kiraz cinayetini kınadı

Denizli Adalet Sarayı’nda bir araya gelen hakim ve savcılar, İstanbul Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristlerce şehit edilmesini kınadı. Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, saldırının kendilerini korkutmayacağını da ha güçlendireceğini söyledi.
Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım ile Baro Başkanı Müjdat İlhan, hakim, savcı ve adliye çalışanları Adalet Sarayı’nda önünde bir araya geldi. Savcı Mehmet Selim Kiraz cinayeti, protesto edildi.
Topluluk adına açıklama yapan, saldırı sonrası avukatların töhmet altında bırakıldığını belirten Baro Başkanı Müjdat İlhan, “Şehit edilen Cumhuriyet savcımızın acısını yaşarken, bu terör olayı üzerinden bile yargı camiasının bütünlüğünü bozma sonucu doğuracak açıklamalar yaparak biz avukatları töhmet altında bırakma çabaların ibretle izliyoruz. Şu sanda yapılması gereken ortak akıl ile adliyelerin güvenliğinin sağlanması için neler yapılabileceği belirlenmesidir. Toplumun her kesiminde var olan ayrışmayı yargı camiasına da taşımadan hukuk camiasının kenetlenmesine zarar verecek; avukatlık mesleğini rencide edecek her türlü beyandan kaçınılması gerekmektedir. Şimdi birlik zamanıdır. Bırakın acımızı yaşayalım” dedi.
“BİZLERİ KORKUTMAYACAK, DAHA DA GÜÇLENDİRECEKTİR”
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın acısını yürekten hissettiklerini söyleyen Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım da, “Bu saldırı Cumhuriyet Savcısının şahsında hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan tüm insanlığa karşı yapılmış, sindirme ve gözdağı verme girişimidir. Ancak bu saldırı bizleri korkutmayacak, daha da güçlendirecektir. Bu hain saldırıyı düzenleyenler ve arkasındaki destekçiler bilsinler ki; her türlü zorluğa rağmen görevlerini fedakarca yerine getiren hakim, savcılarımız ve adalet çalışanları görevlerini en güzel şekilde yerine getirecektir” dedi.
Açıklamaların ardından şehit edilen savcı için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra hakim ve savcılar, görevlerine döndü.

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

ŞEHİT SAVCI KİRAZ İÇİN ORDU ADLİYESİ’NDE TÖREN
İSTANBUL Çağlayan Adliyesi’nde teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Ordu Adliyesi bahçesinde tören düzenlendi.

Ordu Adliyesi bahçesindeki törene Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, Baro Başkanı Av. İlhan Kurt, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, adliyede görev yapan hakim, savcı, daire müdürleri, askeri erkan, polisler katıldı. Törende bir konuşma yapan Cumhuriyet Başsavcısı Metin Uslu, saldırıyı kınadı. Saldırının tüm yargı camiasına ve hukuk devleti olan ülkeye karşı yapıldığını vurgulayan Başsavcı Uslu, “Bu saldırı tüm yargı camiasına ve hukuk devleti olan ülkemize karşı yapılmıştır. Terör saldırısı nereden gelirse gelsin amacı ne olursa olsun bizleri hukuk devletine olan bağlılığımızdan demokrasiye olan inancımızdan asla ayıramayacak ve yıldıramayacaktır. Hakim ve savcısıyla, avukatıyla, asker ve polisimizle ve devletimizin tüm organlarıyla dimdik ayaktayız. Terörle yine hukuk devleti olmanın ilke ve prensipleri içinde sonuna kadar mücadele edeceğiz. Şehit meslektaşımız Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet , kederli ailesine , yargı camiasına ve tüm Türk milletine buradan başsağlığı diliyorum” dedi.

Daha sonra şehit Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA)

Bacanlı: Savcı rehin alındığında korumalar neredeydi?

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Çağlayan Adliyesi’nde ortaya çıkan güvenlik zafiyetinin nedeninin avukatlar olmadığını söyledi. Bacanlı, terör suçlarıyla ilgilenen savcıların korumaları olduğunu belirterek, “Neredeymiş o korumalar olay olduğu saatte?” diye sordu.
Baro Başkanı Bacanlı, Yönetim Kurulu ile yaptığı açıklamasına Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın alçakça bir saldırıda şehit edilmesini kınadıklarını belirterek, “Görevi başında canı alınan Cumhuriyet Savcımıza tanrıdan rahmet, ailesine, yakınlarına ve yargı dünyamıza başsağlığı diliyoruz” dedi. Bu cinayet üzerinden avukatlara saldırılmaya başladığını belirten Bacanlı, şunları söyledi:
“Hiçbir durumda ve koşulda avukatlığımızdan, hak ve yetkilerimizden ödün vermeyiz. Bizler yargının eşit ve kurucu unsuruyuz. Siyasi oyunların ve çıkarların parçası olmadığımız gibi mesleğimizin onuruna ve saygınlığına yönelik her türlü saldırıya karşı dimdik dururuz. Dün olduğu gibi bugün de hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını cesurca savunuruz. Adliyelerde avukatların, hakim ve savcıların güvenliğini sağlamaktan aciz ilgili bakanlar hala görevlerini başındadır. Vahim bir terör olayı üzerinden avukatlara yönelik algı operasyonu yapılmasını, devletin en yetkili makamlarında görev yapan kişilerin hiçbir somut belge ve bilgi olmadan, sıcağı sıcağına mesleğimizi töhmet altında bırakmasını kınıyoruz.”
MAHKUMLAR ÇALIŞTIRIYOR
Baro Başkanı Bacanlı, adliyelerde güvenlik zafiyeti ve terör olaylarının avukatların giriş – çıkışı sebebiyle yaşandığına yönelik bir algı yaratılmaya çalışıldığını iddia etti. Adliyelerin son derece riskli alanlar olduğuna dikkat çeken Bacancı, “Adliyelerde belli noktalarda mahkumlar çalıştırılıyor. Suç işlemiş, yargı kararıyla suçu sabit olmuş ve cezasını çekmekte olan insanlar. Başlı başına bu saptama bile adliyedeki güvenlik meselesinin avukatlarını giriş çıkışıyla vazife yapmalarıyla ilintili olmadığını ortaya koymaktadır” diye konuştu.
Bir gazetenin bugün ‘Cübbeli terör’ manşetiyle çıktığını kaydeden Bacanlı, manşetin bir avukatın, avukat kimliği, sırtında cübbesiyle terör eylemine katılmış gibi kurgulandığını savundu. Bacanlı, “Hepi topu adliyeye kendisine avukat süsü vermek suretiyle yahut sahte bir avukat kimliğiyle giren bir teröristin meydana getirdiği hadise. Bu kişi pekala hakim, savcı, polis kılığına da girebilirdi. Ne yapacaktık, hakim savcı avukat ve polislerin adliyeye girişlerini mi yasaklayacaktık” dedi.
ONURLU BİR İSTİFAYA RASTLAMADIK
Çağlayan Adliyesi’nde bir savcı 8 saat rehin tutulurken Türkiye’nin dün dünyanın hiçbir medeni ülkesinde görülmeyecek bir şekilde saatlerce karanlığa gömüldüğünü hatırlatan Bacanlı, şunları söyledi:
“Sebebi hala tespit edilmiş değil. Böyle bir devlet, devlet ciddiyeti, demokrasi olur mu? Biz bu elektrik kesintisi siber saldırı, sabotaj ya da terörist saldırı mıydı, bunu bile bilemiyoruz. Devlet bunu delilleriyle ortaya koymaktan aciz hale gelmiş. Şu memlekette olan bir tane aksilik dünyanın başka yerinde olsa yer yerinden oynar, hükümetler yıkılır ama bir tane olayın vahim olayın sorumluğunu kimse üstlenmiyor. Bir tane onurlu, şerefli istifaya rastlamadık.”
LÜZUMSUZ İŞLERLE UĞRAŞANLARDIR
Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olayla ortaya çıkan güvenlik zafiyeti ve bundan kaynaklı sorunların avukatları adliyeye sokmamakla çözülmeyeceğinin belirten Bacanlı, “Sorun bizden kaynaklanmıyor. Türk siyasi tarihinde, Türk yargı tarihinde böylesine ağır bir eylemin gerçekleşeceğini istihbar edemeyen istihbarat ve başka lüzumsuz işlerle uğraşıp memleketin iç güvenliğini tehlikeye sokanlardır. Binlerce polisi, yetişmiş emniyet amirini yerinden yurdundan, emniyet teşkilatından atarak İstanbul’un, Ankara’nın güvenliğini heba eden insanlardır” diye konuştu.
KORUMALAR NEREDEYDİ?
Bacanlı, avukatların nüfus cüzdanından daha güvenli kimliklerle adliyeye giriş çıkış yaptığını belirterek, şöyle konuştu:
“Bu kimlikleri okutmadan turnikelerden geçmek mümkün değil. ‘Avukatlar X-ray cihazından geçirilsin’. Bu işi yapacak adam polis, hakim, savcı kılığında girecek. İstihbaratını yapacaksınız. Antalya’da sadece cezaevi savcısının üç koruması var. Odasının önünde. Bu olayın gerçekleştiği yerde de koruma noktaları var. Bu savcıların hepsi terörde çalışmış adamlar. Özel korumaları var. Neredeymiş o korumalar olay olduğu saatte? Daha bunlar sorgulanmadan en son nokta, avukat kılığında girdiği tartışılıyor. Adliyede savcı 8 saat rehin alınmış, kurtaramıyorsunuz. Olay sonunu berbat ediyoruz. İçişlere Bakanı’na kadar giden siyasi sorumluğu var. Bunları konuşmuyor avukatlarını adliyeye geriş çıkışının konuşuyoruz

 

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ