logo

Karaburun 44

Hukuki himaye sigortasını teşvik edeceğiz

Hukuki himaye sigortasını teşvik edeceğiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde, Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Davutoğlu'ndan Fidan için ilk açıklama!

Başbakan Davutoğlu, “Bireysel başvuruyu biz getirdik. Vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu koruyan getirdiğimiz her sistemi savunuruz, savunmaya devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesinin kendi büyük ve önemli işlevini engelleyecek bir iş yükü ile karşılaşması durumunda Anayasa Mahkemesi, kendi tedbirini alır. Bu tedbirler, filtreleme, hani bir süzgeç, tasnif gibi tedbirler, Anayasa Mahkemesinin kendi iç mekanizmaları ile olacak” dedi.

“HUKUKİ HİMAYE SİGORTASINI TEŞVİK EDECEĞİZ”

Başbakan Davutoğlu, “Vatandaşlarımızın hak arama yollarını güçlendirmek amacıyla devlet desteği sağlanarak hukuki himaye sigortasını teşvik edeceğiz. Yani vatandaşlar, sağlık sigortası gibi hukuki himaye sigortasına girebilecekler ve devlet bu sigorta primlerinin belli bir nispetini karşılayarak bunu teşvik edecek” dedi.

“ÖZEL BİR KANUNİ DÜZENLEME PLANLIYORUZ”

Başbakan Davutoğlu, “Şiddete uğrayan kadınlardan çocuklara ve diğer şeylere kadar bunların kamuda rehabilite edilmesi, gerekiyorsa istihdam edilmesine dönük de özel bir kanuni düzenleme planlıyoruz. Yine bu kanunla ağır şiddet suçu nedeniyle mağdur olmuş kişilerin zararlarını sorumlulara rücu edilmek suretiyle devlet ödeyecek. Bu devrim mahiyetinde bir adım” diye konuştu.

“İDEAL YARGILAMA SÜRESİ BELİRLEYECEĞİZ”

‘İdeal yargılama sürelerini belirliyoruz’ diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Her bir dava için veya dava türü için ideal yargılama süresi belirleyeceğiz. Normal olarak, orada ne kadar sürede bu yargılama bitebilir? Ve makul bir sürede yargılamanın bitirilmesini takip edeceğiz” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN HAKKINI, HUKUKUNU KORUYAN GETİRDİĞİMİZ HER SİSTEMİ SAVUNURUZ”

Başbakan Davutoğlu, “Bireysel başvuruyu biz getirdik. Vatandaşlarımızın hakkını, hukukunu koruyan getirdiğimiz her sistemi savunuruz,

savunmaya devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesinin kendi büyük ve önemli işlevini engelleyecek bir iş yükü ile karşılaşması durumunda Anayasa Mahkemesi, kendi tedbirini alır. Bu tedbirler, filtreleme, hani bir süzgeç, tasnif gibi tedbirler, Anayasa Mahkemesinin kendi iç mekanizmaları ile olacak” dedi.

“AVRUPA’DAKİ IRKÇILIĞIN YENİ BİR YANSIMASIDIR”

Başbakan Davutoğlu, “Eğer barışa katkıda bulunulacaksa eğer Avrupa kültürü çok kültürlü yapısını koruyacaksa çok dinli yapısını, herhangi bir dini ya da milli gruba karşı, tarihe dayalı olarak nefret sonucu doğuracak kararlar almaması lazım. Bu, son dönemde Avrupa’da yükselen İslam ve Türk karşıtlığını da tahrik edecek bir durumdur. Mesela artık Türkiye Ermenistan, Türk Ermeni

meselesinin ötesine geçmiştir. Avrupa’daki ırkçılığın yeni bir yansımasıdır” diye konuştu.

 

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ