logo

Karaburun 44

Dolar arzındaki artışta 150 yılın zirvesi görüldü

Dolar arzındaki artışta 150 yılın zirvesi görüldü

ABD’de pandemide duran ekonomiyi canlandırmak için başlatılan parasal genişleme, 150 yılın rekorunu getirdi. Para arzının yüzde 25 arttığına dikkat çeken Pennsylvania Üniversitesi’nden finans profesörü Jeremy Siegel, enflasyon uyarısı yaptı.

Pandemi, birçok şeyle birlikte ekonomileri de derinden etkiledi. Birçok ülke, pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak için parasal ve mali genişlemelere gitti. Bu ülkelerden biri de, para birimi olan dolar dünyada rezerv para olarak kullanılan ABD oldu.

ABD’de geniş tabanlı para arzı (M2), yıllık yüzde 25’lik artışla yaklaşık 15,3 trilyon dolardan 19,2 trilyon dolara ulaştı.

ENFLASYON UYARISI

İngiliz finans gazetesi Financial Times’ta konuya ilişkin bir yazı kaleme alan Pennsylvania Üniversitesi’nden finans profesörü Jeremy Siegel, ABD’de para arzında 2020’de kaydedilen yüzde 25’lik artışın verilerin tutulduğu son 150 yılın en yüksek oranlı yıllık artış olduğuna dikkat çekti.

Enflasyonda artış geliyor ve bu tahvil sahiplerini vuracak” başlıklı yazıda Siegel, “Covid kriziyle mücadele için yapılan para arzındaki tarihsel artış, daha yüksek tüketici fiyatlarına neden olacak” dedi.

AŞI PANDEMİYİ BİTİRDİĞİNDE FİYATLAR ARTACAK

Fiyatlar seviyesinin para arz ve talebine göre belirlendiği yönündeki önermeyi hatırlatan Siegel, aşılar pandeminin sonunu getirdiğinde, para arzındaki eşi görülmedik artışın fiyat artışlarını da beraberinde getireceğini vurguladı.

Para arzındaki artışın hisse senedi piyasalarına akması nedeniyle çok az sayıdaki yatırımcının enflasyondan korktuğunu, 2008’deki finansal kriz sonrasında da para arzındaki genişlemenin enflasyonda yükselişi getirmediğine işaret edildiğini belirten Siegel, “2008’deki finansal kriz ile mevcut durum arasında köklü bir fark olduğunu” savundu.

#

SENDE YORUM YAZ